CD-Action Expo – Growych wydarzeń nigdy za wiele [RELACJA]

Okres letni pełen jest inicjatyw związanych z branżą gier również w naszym kraju. Jedno z nich, CD-Action Expo, miało miejsce już na początku czerwca i miałam przyjemność w nim uczestniczyć.

1 i 2 czerwca odbyło się w Atlas Arenie w Łodzi CD-Action Expo, czyli wydarzenie zorganizowane przez redakcję największego magazynu zajmującego się grami w Polsce, który działa już od 1996 roku. Trwające dwa dni Expo zaoferowało odwiedzającym dużo różnych atrakcji i możliwości na spędzenie długiego weekendu w prawdziwie growej atmosferze. Już od momentu mojego pojawienia się na miejscu, uwagę zwróciła dosyć długa kolejka sygnalizująca duże zainteresowanie. Po odczekaniu i sprawdzeniu biletu mogłam wejść do hali i zobaczyć w pełnej okazałości przygotowane przez wystawców strefy tematyczne.

CD-Action Expo

Gry, gry, i jeszcze raz gry

Dużo czasu można było spędzić w przestrzeni targowej oferującej możliwość zagrania w różne gry. Znaleźć tam było można produkcje od mniejszych wydawców, ale również znane i lubiane hity. Zaczęłam najpierw od strefy gier IndieMania, na której odwiedzający mogli wypróbować produkcje niezależnych deweloperów i podzielić się swoimi wrażeniami. Do zagrania były dostępne m.in. First Dwarf- demo erpega z elementami budowania bazy w otwartym świecie, God Machines- turowa taktyczna gra RPG z elementami roguelike, czy Medieval Dynasty- survival z elementami zarządzania w średniowiecznym społeczeństwie oraz wiele innych. Następnie poszłam na stoiska takich gigantach jak Nintendo czy Lenovo, gdzie można było przetestować ich najnowszy sprzęt. Dla wielbicieli nostalgii i nie tylko jeden z wystawców przygotował ogromną strefa retro pełna konsol, komputerów, a nawet automatów z najróżniejszych okresów istnienia branży gier.

CD-Action Expo

CD-Action Expo nie tylko dla stałych czytelników

Duża liczba atrakcji, ale też data samego wydarzenia sprzyjała zabraniu ze sobą do Atlas Areny również tych najmłodszych, więc przygotowana została specjalna strefa CD-Action Family, gdzie dzieci i starsi mogli zająć się składaniem klocków, pograć w planszówki czy spróbować swoich sił w malowaniu figurek. Do tego doszła duża liczba konkursów, w których można było wygrać różne nagrody. Zostały również zorganizowane darmowe warsztaty z programowania dedykowane dla młodszych odwiedzających. Prawdziwą gratką dla fanów Gothica była z pewnością specjalna wioska poświęcona produkcji Piranha Bytes. Znajdowała się tam gablota z gadżetami oraz arena, w której można było stanąć do pojedynku z innymi odwiedzającymi.

CD-Action Expo

Miejsce na dyskusję

Dla spragnionych ciekawych dyskusji i opinii na tematy z różnych zakątków sfery growej organizatorzy CD-Action Expo przygotowali panele z zaproszonymi gośćmi. Można było posłuchać o kondycji naszej branży, konkretnych aspektach tworzenia gier, sztucznej inteligencji czy innych elementach kultury popularnej. Atmosfera sprzyjała wejściu w rozmowę i podzieleniu się własnym zdaniem czy to w ramach samego panelu, czy już po zakończeniu na terenie Expo.

Wśród gości pojawiły się osoby zajmujące się projektowaniem gier, dziennikarze czy badacze. Konferencje odbywały się przez całe wydarzenie w dwóch mniejszych salkach oraz na głównej scenie, oferując mnóstwo interesujących spotkań. Gośćmi byli m.in widoczni na poniższym zdjęciu od lewej: Grzegorz Wątroba (Okiem Deva), Krzysztof M. Maj i Bartosz Filip Malinowski (Bez Schematu). Było w czym wybierać w szczególności, jeśli kogoś przytłaczała dosyć duża liczba osób w głównej hali.

CD-Action Expo

Pokaż mi swoje towary

Na głównej hali dostępna była masa stoisk oferujących najrozmaitsze rzeczy od gier, konsoli, książek, koszulek do nawet mieczy świetlnych. Można było zaopatrzyć się w gadżety nawiązujące do najróżniejszych marek czy swoich ulubionych postaci z popkultury. Sprzedawcy bardzo chętnie oferowali swoją pomoc i zdecydowanie trudno było wrócić z pustymi rękami. Wisienką na torcie była możliwość zakupienia przedpremierowo nowego numeru magazynu z opcją wyboru między standardową a limitowaną okładką z wydarzenia. 

Bardzo miłym akcentem było również Q&A na głównej scenie z zespołem odpowiedzialnym za magazyn. Podczas niego można było usłyszeć wiele pozytywnych słów na temat samego CD- Action oraz podzielić się własną fascynacją do gier. Zwieńczeniem tego panelu było wspólne zdjęcie redakcji z fanami.

Całe wydarzenie zapewniło wystarczająco dużo atrakcji, aby w bardzo przyjemnej atmosferze spędzić długi weekend wśród innych fanów gier. Otwartość i wszechobecna pasja płynąca zarówno od odwiedzających, jak i organizatorów sprawiły, że wydarzenie należy uznać za bardzo udane. Sama już nie mogę się doczekać, co przygotuje redakcja na przyszły rok. Nic tylko życzyć CD-Action kolejnych 27 i jeszcze więcej lat na rynku!

Relację przygotowała: Alicja Rychlewicz

Relację z ubiegłorocznego CD-Action Expo możecie przeczytać tutaj.