CD-Action Expo za nami!

Takie wydarzenia jak CD-Action Expo to już dzisiaj rzadkość. Prasa związana z grami najlepsze lata zdaje się mieć dawno za sobą. Dlatego tym bardziej cieszy, gdy istniejący magazyn organizuje wielkie spotkanie z czytelnikami, połączone z garścią innych atrakcji. Mieliśmy okazję pojechać na nie do Wrocławia i oto co tam widzieliśmy.

CD-Action Expo
źródło: cdaction.pl

Tegoroczne CD-Action Expo trwało od 1 do 2 lipca na wrocławskiej Hali Stulecia. Głównym punktem programu była możliwość spotkania oraz wysłuchania podczas paneli redaktorów CD-Action. Oprócz tego na scenie mieli okazję debatować byli i obecni redaktorzy naczelni oraz zaproszeni goście, którzy podejmowali wachlarz różnych tematów. Wśród nich byli m.in. Marta Fijak z Anshar Studios opowiadająca o narracji emergentnej czy Marek Czerniak z Atomic Wolf mówiący o sztucznej inteligencji w procesie tworzenia gier.

W głównej sali swoje stoiska miało też wiele różnych firm oraz inicjatyw. Na CD-Action Expo chętni mogli pograć w najnowszą Zeldę w strefie Nintendo, a planszówkowicze stoczyć bitwę w demo Heroes III. Fani retro (i nie tylko) mieli okazję zatopić się w minionych czasach gier wideo, bawiąc się przy pierwszym Mortal Kombat czy Tetrisie. Zorganizowano również turniej w Splatoon 3, a także nie zabrakło wystawców z gadżetami.

Mistrzostwa Polski Heroes III na CD-Action Expo

CD-Action Expo zajmowało także dwie sale boczne. W jednej z nich odbywał się turniej o Puchar Mistrza Polski w Heroes III. Był to finał zmagań graczy, które rozpoczęły się jeszcze w tamtym roku. Po wielu godzinach gry (pierwszego dnia pojedynkowano się od 9:30 do 1 w nocy) zwycięzcą okazał się Gongwazy, a kolejno 2. i 3. miejsce zajęli Cruzen oraz Odelle.

Zdjęcie
Kolejno: redaktor CD-Action Barnaba, zwycięzca Mistrzostw Gongwazym oraz Wojtek ’Derwan’ Chaber (PR w GOG), źródło: cdaction.pl

Drugą boczną salę po drugiej stronie Hali Stulecia zajęło Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie. W skrócie jest to odbywający się 2 razy w roku charytatywny stream, podczas którego gracze speedrunują gry (czyli starają się je przejść w jak najkrótszym czasie). W rzeczonej sali zwiedzający mogli sami spróbować się w przechodzeniu jak najszybciej Seum: Speedrunners from Hell. Na samej transmisji zaś pojawiały się przeróżne gry od GTA III, przez NieR: Automate, po starusieńkiego DOOM’a.

Czekaj, czekaj, czy to wszystko nie było już na tegorocznym Pyrkonie?

I tak, i nie. Faktycznie, osoby odwiedzające w tym roku Pyrkon mogły zobaczyć kilka podobieństw. Sami byliśmy na tym wydarzeniu (relacja na naszym kanale Youtube wkrótce) i widzieliśmy identyczne Nintendo, planszówkowe Heroes III czy strefę retro. Dlatego w pierwszej chwili poczułem zawód do organizatorów, że zaledwie dwa tygodnie po Pyrkonie pokazują właściwie to samo.

Z drugiej strony to było CD-Action Expo – głównym odbiorcą jest czytelnik magazynu, który miał sposobność spotkać się ze swoimi ulubionymi redaktorami. Reszta była przyjemnym dodatkiem, zważywszy, że za dużo imprez tego typu (tym bardziej we Wrocławiu) w Polsce się nie organizuje. W dużej mierze są to obecnie wspomniany Pyrkon, PGA czy raczkujący Geek Week.

Kameralność Expo też mimo wszystko moim zdaniem wyszła na plus. Nie wyobrażam sobie latać po kilku halach wystawowych pokroju tych z poznańskiego MTP, by akurat trafić na tego redaktora, którego chciałem. A tak niewielka przestrzeń tylko dodawała do poczucia bliskości z samą redakcją CD-Action.

Jak wypadło tegoroczne CD-Action Expo na tle pierwszej edycji?

Aż 9 lat minęło od pierwszego, a zarazem jedynego (do teraz) CD-Action Expo, również na Hali Stulecia. Nie byłem na tamtym Expo, więc moja ocena będzie oparta tylko na relacjach innych. Niemniej patrząc na to, co działo się podczas wydarzenia, żałuję, że nie byłem na miejscu tych osób.

Impreza była wyraźnie większa. Oprócz Nintendo zawitało również Sony, na scenie pojawili się twórcy będącego w produkcji Wiedźmina 3, a także zaprezentowano kilka gier. Wśród nich wartym wymienienia jest choćby Dying Light czy pierwszy publiczny pokaz Lords of The Fallen. I było przy tym wszystkim w sumie 21 tysięcy odwiedzających! Widocznie więcej niż w 2023 roku, ale przynajmniej dało się swobodnie przechodzić pomiędzy stoiskami, co było problemem 9 lat temu.

gamedot cd action expo
Zdecydowanie nie było tak tłoczno jak w 2014 ; Pierwsza edycja CD-Action Expo, źródło: gamedot.pl

Z kolejnych różnic można wymienić też ilość cosplayerów. W 2014 zorganizowano dla nich konkurs, w którym każdy z uczestników miał własną profesjonalną sesję zdjęciową. W 2023 niestety nie było żadnej atrakcji temu poświęconej, co wyraźnie odbiło się na ilości cosplayerów, która była niewielka. Dodatkowo organizowano wtedy kilka różnych turniejów: w FIFĘ, League of Legends oraz Mario Karta. Za to w tym roku mieliśmy rozgrywki w Splatoon 3 oraz wyżej opisane mistrzostwa w Heroes III.

Do zobaczenia za rok…?

Nie mogę powiedzieć, że bawiłem się źle, choć przeskok z Pyrkonu trochę początkowo zaburzył mi ocenę CD-Action Expo. Pomimo to naprawdę nie mogę narzekać, bo takich wydarzeń w Polsce jest po prostu mało. Organizatorzy wyraźnie się postarali urozmaicić zwiedzającym czas, co widać po mnogości różnorodnych atrakcji. Sama okazja do spotkania autorów artykułów papierowego magazynu też była czymś cennym.

Czy kolejna edycja się odbędzie? Redaktorzy CD-Action, Bastian i Spikain, w swojej wideorelacji byli bardzo zadowoleni z całości i zapowiedzieli, że czeka nas powtórka już w przyszłym roku. Osobiście nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że do zobaczenia za rok!

PS

Niedługo na naszym kanale również pojawi się relacja z Expo. A czekając na nią możecie zobaczyć co nasi redaktorzy sądzą o Star Wars Jedi: Survivors czy posłuchać wywiadu z Tadeuszem Zielińskim.

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe