Poznań, miasto kulturalnych doznań – zapowiedzi na sierpień

Gdzie ten lipiec? No właśnie, tak szybko minął. Jeśli czujecie niedosyt uwierzcie, sierpień w kulturze w Poznaniu zapowiada się równie ciekawie. Nie zabraknie kolejnych ciekawych letnich wydarzeń plenerowych, koncertów, nowych premier kinowych, ale także festiwali poszerzających wiedzę o kulturze lokalnej, a nawet ogólnoświatowej. Zapraszam Was więc do kolejnego wakacyjnego zestawienia wydarzeń kulturalnych na sierpień.

Posłuchaj, jak brzmi sierpień…

plakat przedstawia artystów występujących w sierpniu ramach festiwalu Letnie Brzmienia
źródło: ebilet.pl

Sierpień jest kolejnym miesiącem doskonałym na koncerty w plenerze. O wyjątkową atmosferę z pewnością zadbają organizatorzy festiwalu „Letnie Brzmienia”. Wydarzenie będące odpowiedzią artystów na nową pandemiczną rzeczywistość na dobre zagościło jako idealna wakacyjna atrakcja. Sam festiwal odbywa się nie tylko w Poznaniu. Najpopularniejsze artystki i najpopularniejsi artyści w ramach wakacyjnej trasy koncertowej pojawiają się na plenerowych scenach, w centrach największych polskich miast.

W Poznaniu taka scena powstała w Parku Starego Browaru (ul. Ogrodowa 12). Podczas koncertów usłyszymy m.in. takich artystów jak Brodka, Mery Spolsky, Zalewski, Natalia Przybysz, Nosowska, Tymek, KARAŚ/ROGUCKI, Daria Zawiałow.

6 sierpnia na scenie wystąpi zwycięzca drugiej edycji Idola Krzysztof Zalewski, 12 sierpnia widownię swoimi hitami rozbudzi Kasia Nosowska, zdecydowanie nie możecie powiedzieć jej „Ja Pas!”. 20 sierpnia do Poznania ponownie przybędzie duet Karaś/Rogucki, a tydzień później będzie można wysłuchać hitów Mrozu. Na jego koncertach będzie tak gorąco, że, jak wskazują organizatorzy, wstęp będą miały tam tylko osoby, które ukończyły 18. rok życia. Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 20.

Ceny biletów na poszczególnie występy zaczynają się od 79 zł, ich zakup możliwy jest tutaj.

Sierpniowa integracja z folklorem

zdjęcie przedstawia zagraniczny zespół ludowy
źródło: kulturaupodstaw.pl

Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE odbędzie się w Wielkopolsce już po raz dwudziesty. Wydarzenie jest niezwykłe, ponieważ podczas niego zaprezentowany zostanie nie tylko folklor regionalny, ogólnopolski, ale i światowy. Gośćmi festiwalu będzie ponad trzystu tancerzy z całego świata, którzy będą prezentować własną kulturę ludową.

Podczas festiwalu nie tylko będzie można oglądać oryginalne stroje z różnych regionów świata, ale także m.in. nauczyć się haftu krzyżykowego, odbywać się będą warsztaty dla dzieci i młodzieży, wieczory narodowe oraz Turniej Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka”.

Wydarzenie rozpocznie się 13 sierpnia koncertami w Gorzowie Wielkopolskim i Nowym Tomyślu. Dodatkowo przewidziano atrakcje w Poznaniu (15 sierpnia odbędzie się koncert inauguracyjny „Biesiada Ludowa” w Parku Wilsona — ul. Śniadeckich 30) Całość uwieńczy plenerowy koncert finałowy, który odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia o godzinie 21 na Polanie w Swarzędzu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dokładny plan tego festiwalu dostępny jest tutaj.

Czy Bamberka jest Poznanianką?

zdjęcie przedstawia poznański pomnik bamberki
źródło:wikipedia.pl

Czy podczas przechadzki Starym Rynkiem widzieliście Bamberkę? A może nawet zastanawialiście się skąd pochodzi? Historia Bambrów jest ściśle związana z historią Poznania i Wielkopolski. Od 5 do 7 sierpnia w ramach Festiwalu Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego będzie można dowiedzieć się więcej na temat poznańskiej sztuki tradycyjnej. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z historią miasta dla wszystkich tych, którzy nie mieszkają tutaj od dzieciństwa, zwłaszcza dla przyjezdnych do Poznania studentów.

Pierwszego dnia odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią poznańscy artyści. Kolejnego dnia czekają na nas warsztaty, pokazy i wydarzenia towarzyszące organizowane w różnych częściach miasta – aby łatwiej się w odnaleźć w tych lokalizacjach organizatorzy przygotują specjalne mapki. Trzeci dzień Festiwalu to Święto Bamberskie, a największą atrakcją tego dnia będzie przejście ulicami miasta barwnego korowodu.

Najważniejsze wydarzenia odbywać się będą na Starym Rynku oraz w Muzeum Bambrów Poznańskich przy ul. Mostowej 7/9 w Poznaniu. Wstęp na nie jest bezpłatny.

„Przyjechałem jak jakiś dostawca narkotyków, gdzieś od strony śmietników”.

plakat przedstawia Rafała Paczesia i jego sierpniowych występów w ramach stand-upu
źródło: kupbilecik.pl

Gdy sierpień się kończy, dni robią się krótsze i chłodniejsze. Niektórzy powtarzają do sesji poprawkowej. Letnie słońce powoli nas opuszcza. Pomimo tego, nawet wtedy znajdzie się moment na odprężenie się z uśmiechem na twarzy. O taką chwilę relaksu i solidną dawkę humoru zadba Rafał Pacześ. Dla wielu znany być może z własnego programu „The Pacześ Show”, który emitowany jest na jednym z kanałów rozrywkowych. Ten wybitny komik i stand-uper, zagości w Poznaniu w ostatnie dni sierpnia. Organizatorzy zapewniają, że:

Możemy spodziewać się historii bezpruderyjnych rodem z sypialni, ale również inteligentnych spostrzeżeń dotyczących otaczającego nas świata. Rafał nie stroni od dyskusji z publicznością, niejednokrotnie tworzy całkiem nowe historie na scenie, których początkiem była krótka dygresja.

Podczas tego wydarzenia komik przedstawi swój najnowszy program „Benshi”. Występy odbędą się 28, 29 oraz 31 sierpnia. Każdego dnia rozpoczną się o godzinie 20 na Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14. Bilety można zakupić na stronie kupbilecik.pl. Ich ceny zaczynają się od 79 zł.

Występy przygotowane są tylko dla osób pełnoletnich.

Zapowiedzi kinowe na sierpień

zdjęcie przedstawia bohatera filmu "Stracone złudzenia"
źródło: interiafilm.pl

Wakacje od premier kinowych to nie to samo… W sierpniu w kinach każdy znajdzie coś dla siebie. Doskonałą alternatywą dla kapryśnej sierpniowej pogody może być właśnie relaks w kinie. Wśród najlepiej ocenianych filmów, które będą miały swoją premierę, znalazły się min. „Stracone złudzenia” oraz „Wulkan miłości” (o którym pisaliśmy tutaj). Poszerzoną listę filmowych nowości filmowych znajdziecie poniżej.

5 sierpnia – „Stracone złudzenia” (reż. Xawier Gianolli)

Młody, utalentowany, ale i niedoceniany. Taki właśnie jest Lucien. Poeta ten wchodzi w romans z arystokratką i mecenaską sztuki Madame de Bargeton. Przy niej z pozoru staje się królem życia, z prowincji przenosi się do Paryża, pośród grono równych mu idealistów. Miasto to zmieniło jego życie, w jaki sposób? Czy obronił swoje ideały? Czy wybrał wolność, czy cyniczną sławę?

12 sierpnia – „Nie” (reż. Jordan Peele)

Środek nocy, cisza i spokój. Nie w Kalifornii. Już sama okładka filmu, na której widać latającą krowę daje do myślenia. Nad jednym z wąwozów dochodzi do tajemniczego i przerażającego zjawiska. W tym horrorze nic nie jest oczywiste. Co grozi na pozór spokojnemu miastu? Odpowiedzi na te pytania możecie szukać z takimi gwiazdami jak Keke Palmer, Steven Yeun czy Daniel Kaluuya.

zdjęcie przedstawia bohaterkę filmu "Gdzie śpiewają raki"
źródło: natemat.pl

19 sierpnia – „Gdzie śpiewają raki” (reż. Olivia Newman)

Kim trzeba być, aby porzucić dziecko? Pozostawić na pastwę losu na bagnach. To właśnie spotkało główną bohaterkę, Kye. Przez wszystkich oceniana jest jako dziwadło, potwór z bagien. Jednakże, w środku jest wrażliwą, spokojną dziewczyną potrzebującą jedynie zrozumienia i bliskości. Czy rzeczywiście bliskość jest lekarstwem na jej rany? Gdy ginie jej chłopak nic nie jest już takie oczywiste…

26 sierpnia – „Północ” (reż. Oh-seung Kwon)

Od horroru płynnie przechodzimy do thrilleru. Poznajemy Kyung-mi, dziewczynę z dysfunkcją słuchu. Po nieprzyjemnej kolacji z klientem jedzie odebrać matkę. Gdy kobieta parkuje samochód zauważa ją seryjny morderca Do-sik, który postanawia ją zabić. Oddaje ciosy nożem w ciemnym zaułku. Wówczas, nie zabija jednak Kyung-mi. Czy to oznacza, że dziewczyna może się czuć bezpieczna?

Wszystkie filmy znajdziecie, przeglądając repertuary najbardziej znanych sieci kinowych.

Jeśli pozostaliście na wakacje w Poznaniu, to sierpień z pewnością będzie obfitować w przeróżne wydarzenia kulturalne, dzięki którym zrelaksujecie się, ale i też poszerzycie swoje horyzonty.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/