Krótkie kino bardzo na temat – 13. edycja Short Waves Festival

Z okazji zbliżającej się 13 edycji Short Waves Festival w Centrum Kultury Zamek odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania organizatorzy opowiedzieli, jak będzie wyglądać czerwcowe wydarzenie. Dowiedzieliśmy się o trudnościach związanych z organizacją festiwalu w czasach pandemii oraz wysiłku wielu osób walczących o to, aby mimo wszystko mógł się odbyć. Owocem tej walki jest nowa, hybrydowa formuła imprezy, której przyświeca nowe hasło przewodnie Mirror / Mirror.

Rozrywka i rywalizacja

Poznański festiwal filmów krótkometrażowych to ogromne wydarzenie, a raczej zbiór wielu eventów filmowych, organizowane od 2009 roku przez fundację Ad Arte. W tym czasie zdążył wpisać się na stałe do lokalnego kalendarza imprez i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wcześniej festiwalowe wydarzenia odbywały się wiosną, ale rok temu pandemia wymusiła przesunięcie tej pory. 13 edycja potrwa aż siedem dni, od 14 do 20 czerwca. Poza tym już teraz widzowie mogą skorzystać z platformy streamingowej This is Short. Dzięki niej miłośnicy krótkiego metrażu mają dostęp do pokaźnego zbioru obrazów i mogę je oglądać w domowym zaciszu.  Jednak program imprezy to nie tylko pokazy, ale równie ważna część konkursowa. Tego lata ponad 100 polskich i zagranicznych produkcji powalczy w aż pięciu kategoriach: konkurs polski, konkurs międzynarodowy, konkurs polskich filmów eksperymentalnych, dances with camera oraz urban view.

Short Waves Festival pod gołym niebem

Zmiana pory roku kiedy startuje festiwal, związana była z wybuchem pandemii koronawirusa w 2020 roku. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że lockdown, który miał potrwać 2 tygodnie, przeciągnie się do roku z przerwami. Jednak dyrektorka festiwalu Emilia Mazik dobrze ocenia tę zmianę. Szczególnie ze względu na część imprezy o nazwie Random Garden Cinema. Chodzi o pokazy filmowe odbywające się na świeżym powietrzu, w ogródkach poznaniaków. Cały urok tej formy polega na jej tajemniczości, ponieważ lokalizacja seansu jest ujawniana tuż przed rozpoczęciem. Na takie pokazy plenerowe lato wydaje się jeszcze lepszą porą niż wiosna i Emilia Mazik ma nadzieję, że ta zmiana przyjmie się na stałe. Wszystko zależy od terminów innych poznańskich wydarzeń, którymi lato obfituje w ogromnej liczbie.

4 festiwale w twoim domu

Platforma streamingowa This is Short jest kolejną odpowiedzią organizatorów na pandemiczne przeszkody. Nie tylko w Polsce część wydarzeń z powodu ryzyka zakażenia musiała przenieść się do sieci. Pod adresem thisisshort.filmchief.com znajdują się filmy krótkometrażowe aż czterech europejskich festiwali: International Short Film Festival Oberhausen (Niemcy), Go Short – International Short Film Festival Nijmegen (Holandia), Short Waves Festival (Polska) I Vienna Shorts – International Short Film Festival (Austria). Łącząc siły, uruchomiły platformę, która działa w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca. Ich wspólnym ogniwem jest konkurs online New Point Of View / Nowy punkt widzenia. Biorą w nim udział filmy wyświetlane w ramach festiwali współtworzących serwis. Co tydzień do 21 czerwca będą tam udostępniane po dwie produkcje konkursowe.

Źródło: shortwaves.pl

Kino nie wyklucza

To niesamowite przedsięwzięcie tworzą ludzie dla ludzi i można je potraktować jako największe święto różnorodności. W programie składającym się z 73 wydarzeń w 20 lokalizacjach znajdzie się miejsce dla każdego. Osoby zainteresowane branża filmową i chcące poznać ten świat od kuchni będą mogły uczestniczyć w spotkaniach branżowych. Dla innych, spragnionych pogłębienia swojej wiedzy o zjawiskach społecznych przygotowano warsztaty edukacyjne. Organizatorzy pomyśleli również o wyjątkowych, chociażby ze względu na wiek, członkach społeczeństwa. W kinie Muza odbędą się seanse dla najmłodszych. Natomiast kino Rialto wyświetli obrazy mające trafić w gust seniora. Wisienkę na torcie stanowią zapowiadane koncerty. W ramach festiwalu wystąpi między innymi Rosalie oraz polski zespół wokalny Minimus. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina!

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/