Starsi Panowie Dwaj

źródło: polskieradio.pl

Starsi Panowie Dwaj

Impresariat 25.10.2018 r.

Prowadzenie: Michalina Maciaszek

Wspaniały kabaret, który zapisał się na kartach historii… Mowa oczywiście o Kabarecie Starszych Panów, których piosenki do dziś znają i śpiewają młodsze i starsze pokolenia w Polsce…

Kabaret Starszych Panów to tytuł cyklu programów telewizyjnych, emitowanych od 16 października 1958 r. do 22 lipca 1966 r. przez Telewizję Polską. Kabaret założyli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Pierwszy był autorem scenariuszy i tekstów piosenek, drugi z kolei autorem muzyki.

Na Kabarecie Starszych Panów wychowały się pokolenia, a występ w nim był dla aktorów niebywałym wyróżnieniem. Kalina Jędrusik w rozmowie z Walentyną Toczyską wspomina czasy programu:

Próby Kabaretu Starszych Panów wspominam jako coś najmilszego w mojej artystycznej karierze, coś niepowtarzalnego, za czym się tęskni. To były próby jedyne w swoim rodzaju. Nastrój, jaki tam panował, był niesamowity. Po wejściu do studia człowiek się natychmiast zmieniał. To było jakieś niezwykłe spotkanie, kiedy stamtąd wychodziliśmy, od razu dawał się we znaki ten nieprzyjazny, szorstki świat na zewnątrz.

W programach występowali czołowi aktorzy polskiej sceny: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Tadeusz Olsza, Bohdan Łazuka, Jerema Stępowski oraz Bronisław Pawlik.

Kabaret nadawano na żywo na antenie telewizyjnej z wykorzystaniem jako playback, piosenek zarejestrowanych wcześniej. Ponadto ukazywał się on również na antenie Polskiego Radia jako osobne słuchowisko, ale z tą samą obsadą i fabułą.

Piosenki Kabaretu Starszych Panów są z nami do dziś. To właśnie one pokazują, że piosenka jest dobra na wszystko.