Podsumowanie półfinału A AMP w siatkówce kobiet

Znamy już końcowe rozstrzygnięcia półfinału A AMP (Akademickich Mistrzostw Polski) w siatkówce kobiet. W Poznaniu awans do ścisłego finału wywalczyły cztery drużyny, których drogę do celu przybliżymy.

Politechnika Poznańska, czyli dobre złego początki

Zaczniemy od zespołu Politechniki Poznańskiej, która nie zmieściła się na podium. Rywalizowała ona w grupie B, z której wyszła do dalszej fazy rozgrywek z drugiego miejsca. Nie było to jednak proste, bowiem aż 3 drużyny miały identyczną ilość punktów i to korzystny dla zawodniczek z Politechniki bilans setów w bezpośrednich pojedynkach zadecydował o kształcie tabeli. Oto wyniki spotkań grupowych:

I mecz – PP Poznań – UPr Poznań 1:2 (24:26, 25:19, 13:15)

II mecz – PP Poznań – UMK Toruń 2:0 (25:10, 25:12)

III mecz – PP Poznań – AWFiS Gdańsk 2:0 (25:19, 25:8)

IV mecz – PP Poznań – UG Gdańsk 0:2 (21:25, 22:25)

W półfinale doszło do siostrzanego pojedynku między Politechniką a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomimo dobrego początku i pewnej wygranej w pierwszej partii, siatkarki Politechniki wypuściły zwycięstwo z rąk i po wyrównanym tie-breaku przegrały 1:2. Mecz o trzecie miejsce z Uniwersytetem Gdańskim był okazją do rewanżu za porażkę w grupie i przysporzył wielu emocji. Pierwszy set powędrował do Pomorzanek i wydawało się, że drugi zakończy się podobnie. Poznanianki się nie poddawały i obroniły 4 piłki meczowe, po czym wyrównały stan pojedynku. Niestety nie poszły za ciosem i w tie-breaku uległy rywalkom. Dziewczyny nie mają jednak powodów do wstydu i z podniesionymi głowami mogą wystąpić w finałach AMP-ów w Krakowie.

Uniwersytet Gdański – plan minimum wykonany, awans na finał AMP

Kontynuujmy nasze podsumowanie półfinału A Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet. Pod lupę bierzemy tym razem drużynę Uniwersytetu Gdańskiego – zdobywczynie brązowych medali. Z grupy B awansowały pewnie, z kompletem zwycięstw i zapewniły sobie awans do finałów AMP-ów. Aż dwukrotnie jednak musiały odrabiać straty. Oto wyniki spotkań:

I mecz – UG Gdańsk – AWFiS Gdańsk 2:0 (25:12, 25:12)

II mecz – UG Gdańsk – UPr Poznań 2:1 (22:25, 25:18, 15:1)

III mecz – UG Gdańsk – UMK Toruń 2:1 (22:25, 25:22, 15:9)

IV mecz – UG Gdańsk – PP Poznań 2:0 (25:21, 25:22)

W 1/2 finału spotkały się z AWF Poznań. Tam w pierwszym secie był to bardzo wyrównany pojedynek, lecz to Poznanianki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę. W drugiej partii czegoś już brakło, aby nawiązać dalszą walkę i Pomorzanki musiały zadowolić się walką o 3. miejsce. W „finale pocieszenia” zawodniczki UG dobrze rozpoczęły starcie z Politechniką Poznańską, którą pokonały już we wcześniejszych dniach w grupie. Przy prowadzeniu 1:0 i 24:20 pozwoliły odrobić stratę przeciwniczkom i doprowadzić do tie-breaka. W nim natomiast domknęły sprawę i to one mogły cieszyć się z najniższego stopnia podium na tym turnieju.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i niespełnione aspiracje

Przechodzimy do finalistów w naszych podsumowaniach półfinału A Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet. Na pierwszy ogień srebrne medalistki, a więc zawodniczki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rywalizowały one w grupie A razem z Uniwersytetem Szczecińskim, Politechniką Gdańską oraz AWF-em Poznań. Z kompletem punktów udało się rozprawić z przeciwniczkami. Wyniki spotkań:

I mecz – UAM Poznań – AWF Poznań 2:0 (25:18, 28:26)

II mecz – UAM Poznań – USz Szczecin 2:1 (22:25, 25:19, 15:13)

III mecz – UAM Poznań – PG Gdańsk 2:0 (26:24, 26:24)

O awans do finału przyszło im bić się na parkiecie z inną drużyną ze stolicy Wielkopolski, Politechniką.

Pomimo bardzo nieudanego pierwszego seta, reszta spotkania poszła po ich myśli i odwróciły losy pojedynku. Tym sposobem awansowały do finału, w którym ponownie musiały stawić czoła AWF-owi z Poznania. Był to jednak mecz bez większej historii. Rywalki wzięły rewanż za klęskę w grupie i bezproblemowo zwyciężyły 2:0. UAM musiał obejść się smakiem i zadowolić srebrnym medalem. Czekamy na dalszą walkę w finałach AMP-ów pod koniec maja w Krakowie.

AWF Poznań i obrona tytułu wicemistrza AMP

Wspomnienia z półfinału A AMP-ów w siatkówkę kobiet kończymy śledząc ścieżkę do ostatecznego tryumfu AWF-u Poznań. W grupie A udało im się zdobyć 5 punktów, co dało drugą lokatę w tabeli i awans do dalszej fazy zawodów. Wyniki spotkań:

I mecz – AWF Poznań – UAM Poznań 0:2 (18:25, 26:28)

II mecz – AWF Poznań – PG Gdańsk 2:0 (25:22, 25:19)

III mecz – AWF Poznań – USz Szczecin 2:0 (25:20, 25:16)

W półfinale AWF trafił na zespół z Uniwersytetu Gdańskiego, który zajął pierwsze miejsce w grupie B.

Pierwszy set dostarczył wielu emocji, lecz to Poznanianki zakończyły go z tarczą, a nie na tarczy. Natomiast w kolejnej partii wybiły rywalkom z głów myśli o awansie do finału tego turnieju i zwyciężyły 2:0. W nim przydarzyła się okazja na rewanż przeciwko UAM-owi. Siatkarki AWF-u od początku kontrolowały przebieg tego spotkania i ponownie bez straty seta pokonały przeciwniczki. W rezultacie to one pojadą na finał AMP-ów jako złote medalistki poznańskiego półfinału. Jest to nie lada sprawa, ponieważ będą tam bronić 2. miejsca z zeszłego roku.