Ceny pamięci RAM i SSD mogą jeszcze wzrosnąć

Rynek komponentów cały czas ma swoje wahania. Ceny pamięci RAM oraz dysków SSD mogą wzrosnąć, ponieważ producenci ograniczają ich produkcję. Jeśli macie na oku aktualizację któregoś z tych komponentów, to warto rozważyć działanie w tej kwestii, i to jak najszybciej. 

Ceny RAM i SSD pójdą w górę?

Raport sporządzony przez firmę analityczną TrendForce Investigations kreśli dość ponury obraz stanu branży odpowiedzialnej za pamięć. Według raportu, ceny pamięci spadły pod koniec ubiegłego roku. Zmusiło to firmy takie jak Micron czy Kioxia do zmniejszenia produkcji pamięci DRAM oraz NAND. Oznacza to, że obecne ceny pamięci RAM i dysków SSD niechybnie wzrosną.

Micron jest jednym z Wielkiej Trójki dostawców pamięci komputerowych, zaraz obok Samsunga oraz SK Hynix. Ten oligopol jest odpowiedzialny za produkcję 95% mikroukładów RAM, które trafiają do naszych maszyn. Fakt, że jeden z nich zmniejsza swoją produkcję oznacza, że konsekwencją tego będą droższe oraz rzadsze pamięci RAM. A jeśli Micron czuje potrzebę zmniejszenia produkcji, to pozostałe dwie firmy prawdopodobnie spotka podobny los.

Powodem, dla którego Micron zdecydował się na taki ruch, jest słabszy niż uprzednio oczekiwano rynek elektroniki użytkowej. Wystarczy jeszcze dodać do tego rosnącą inflację, wojnę rosyjsko-ukraińską i ciągłą presję związaną z pandemią, aby w pewnym stopniu zrozumieć jak złe są to wieści dla producentów elektroniki. W rzeczywistości sprawy na froncie pamięci flash NAND mają się tak źle, że według wspomnianego raportu niektórzy producenci sprzedają teraz ze stratą.

Co z nowinkami technologicznymi?

W kwestii wprowadzania nowych technologii można się zatem spodziewać “efektu domina”. Micron ma się skupić na już istniejącej 176 – warstwowej pamięci flash typu NAND, zamiast na zwiększeniu produkcji jego 232-warstwowego odpowiednika. Jest to technologia, która ma stanowić podstawę wydajności dysków SSD PCIe 5.0 NVMe. 

Oczekuje się, że dostawy nowych dysków SSD PCIe 5.0 ruszą w listopadzie tego roku, tym bardziej jeśli AMD i Intel mają już platformy wspierające. Układy Ryzen 7000 firmy AMD oraz 12 i 13 – genowe procesory firmy Intel obsługują również pamięci DDR5. Cena ich co prawda zaczęła spadać na rynkach zagranicznych, ale teraz może ponownie odbić się w górę, czyniąc je droższymi platformami do migracji.

Obecne ceny pamięci RAM i dysków SSD niewątpliwie nie będą trwać wiecznie, a wydają się całkiem okazyjne i przede wszystkim, od ponad roku, unormowane. Jeśli aktualnie wertujesz poszczególne strony x-koma czy innego komputronika w poszukiwaniu podzespołów pod nowy system, to zalecany jest pośpiech.

***

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe