Akademickie Podsumowanie Tygodnia #38

Informacje z Polski

Covidowe paszporty

W połowie marca Komisja Europejska przedstawiła projekt systemu Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić podróżowanie po Europie. Jednakże nie będzie on warunkiem koniecznym. Wiceminister zdrowia Anna Goławska powiedziała, że do 25 czerwca Polska już z pewnością zostanie podłączona do owego Systemu. Będzie to kod QR w aplikacji lub w formie papierowej.

Informacje z UAM

Razem przeciwko suszy

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu razem z innymi 14 uczelniami wyższymi podpisali list intencyjny o współpracy mającej zapobiegać zjawisku suszy w naszym państwie. List podpisano 19 maja. Sygnatariusze mają zamiar wymieniać się nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również innowacyjnymi pomysłami technologicznymi, które pomogą w zmniejszeniu skutków niedoboru wody w Polsce. W trakcie spotkania do życia została powołana rządowa strona, na której będzie można znaleźć m.in. informacje dotyczące suszy jak i materiały edukujące.

Kryptowaluty: Technologia przyszłości czy wiedza tajemna?

Pod takich hasłem 24 maja o godzinie 17:00 odbędzie się XXIIV Debata Akademicka. Wydarzenie będzie można obejrzeć na żywo na kanale YouTube UEP. Prelegentami będą dr hab. Tomasz Górecki, prof. UAM, Wydział Matematyki i Informatyki UAM, dr Patryk Żywica, Wydział Matematyki i Informatyki UAM, dr hab. Ida Musiałkowska, prof. UEP, Katedra Europeistyki UEP, dr hab. Paweł Marszałek, prof.UEP, Katedra Pieniądza i Bankowości UEP. W trakcie debaty będzie można się dowiedzieć się m. in. dlaczego tak mało wiemy o kryptowalutach, dla kogo są one dostępne, czy ingerencja państwa jest tutaj konieczna.

Informacje z Poznania

Wystawa jednego eksponatu

Od 18 maja, co miesiąc w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zaprezentowany zostanie jeden niezwykły eksponat oraz jego historia. Będą to obiekty, które muzeum gromadziło latami lub otrzymało od darczyńców, którzy przekazali je w ramach zbiórki pamiątek w 2018 roku. Kuratorami wystawy są Marcin Wiśniewski oraz Jan Gruszka, a wydarzenie będzie trwało do 6.01.2022. 

Nagranie serwisu można odsłuchać na naszym profilu facebookowym Meteor News