„W pogoni za książką” – 2

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizatorzy: Jan Dachtera, Marcin Gorący

 

,,Traktat o łuskaniu fasoli”

„Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego to kolejna pozycja z cyklu Must Read. Ta ponadczasowa powieść dotyka tematyki ludzkiej egzystencji i określania uniwersalnych prawd o świecie, czy też człowieku. Bohaterem jest mężczyzna, który dokonuje bilansu całego swojego życia. Spowiada się przed tajemniczym przybyszem podczas, wydawałoby się, prozaicznej czynności, jaką jest łuskanie fasoli. Okazuje się, że ta codzienna sytuacja staje się pretekstem do zwierzeń. Monolog bohatera jest obrazem każdego etapu jego dojrzałości. Wszystko, co go spotkało rozkłada na czynniki pierwsze. Interpretuje świat, odnosząc się do jego uniwersalności. Tym samym podrzuca czytelnikowi niezwykłe przemyślenia, które mogą też odzwierciedlać i jego życie.

Myśliwski nie zmusza czytelników do szukania między wierszami, pisze jasnym językiem. Jasno przedstawia swoje przemyślenia i wnioski. To pozycja, w której każdy wers, każde słowo skłania do refleksji, zatrzymuje. Nie da się jej przeczytać od razu, do niej się wielokrotnie wraca.

 

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

„Traktat o łuskaniu fasoli” to książka dla każdego, a monolog bohatera może stać się monologiem  każdego z nas. Pisarz stworzył książkę, o której myśli się jeszcze długo po jej zamknięciu. Jestem przekonana, że to właśnie jej największa zaleta. Warto więc po nią sięgnąć, by przekonać się o jej uniwersalności.

 

“Zero: Oni wiedzą, co robisz”

Marc Elsberg, a właściwie Marcus Rafelsberger, odniósł sukces w dziedzinie literatury w 2012r, kiedy wydał „Blackout: Najczarniejszy scenariusz z możliwych”. Opowiada ona o strasznym scenariuszu. Co się stanie, kiedy zabraknie prądu? Równie wielkim sukcesem okazało się “Zero” wydane dwa lata później.

Akcja „Zero” rozpoczyna się na londyńskich ulicach, kiedy to grupka nastolatków bawi się inteligentnymi okularami. System miał wbudowaną funkcję rozpoznawania twarzy i w ten sposób wykrył, że ulicami miasta przemieszcza się niebezpieczny przestępca. Chłopak, który akurat był w posiadaniu okularów, rozpoczął pościg, w wyniku którego zginął.

Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych. Freemee oferuje swoim użytkownikom usługi prywatnych asystentów, którzy mają doprowadzić do podniesienia popularności i zagwarantować większe sukcesy. Asystenci pomagają dokonywać wyborów. Mówią np. kiedy jeść, co jeść, gdzie jeść, co ubierać, kiedy się uczyć, kiedy spotkać ze znajomymi. Dochodziło do przypadków, kiedy z miłośnika heavy metalu i gotyckiej kultury powstawał golfista, czytający literaturę piękną. Dziennikarka poszukuje odpowiedzi na wiele pytań, jednak, w miarę jak daleko się posuwa, tym większe grozi jej niebezpieczeństwo. Ale w świecie pełnym kamer, terminali płatniczych i smartfonów ucieczka okazuję się niemożliwa.

 

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Powieść porusza temat bardzo aktualny dla naszych czasów: Jak wielkim zagrożeniem jest dla nas nowoczesna technologia? A przede wszystkim: Jak bardzo mylimy się, co do naszej prywatności w sieci? Trzymająca w napięciu, przedstawiająca ciemną stronę techniki i dostarczająca wiedzy, której głośno się nie mówi. To książka, która odmieni wasze spojrzenie na świat.
I pamiętajcie “Kto raz trafi do Sieci, nigdy z niej nie wyjdzie…”