„Wielkie oczy”

Wielkie oczy
źródło: Okiem Krytyka/wielkieoczy

Uniwersum Filmu– 2o.11.2018

Prowadzi: Karolina Kawala
Realizuje: Ania Bielec
Grafika: Kuba Siedlecki

Wielkie oczy to amerykański film biograficzny z 2014 roku w reżyserii Tima Burtona o życiu amerykańskiej malarki Margaret Keane. Scenariusz opracowali Scott Alexander i Larry Karaszewski.

W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Obrazy były sygnowane u dołu podpisem „KEANE”. Postaci dzieci z „wielkimi oczami” pojawiały się masowo jako reprodukcje, w czasopismach, na kartkach pocztowych itp. W. Keane rozpoczął masową produkcję wydruków obrazów. Można je było kupić w supermarketach i na stacjach benzynowych. Obrazy olejne zamawiali bogaci przedsiębiorcy, politycy, gwiazdy show-biznesu. Keane stał się celebrytą, gwiazdą talk-show, wywiadów telewizyjnych, artykułów prasowych i spotkań organizacji charytatywnych. Otworzył własną galerię, urządzał przyjęcia dla wpływowych i znanych osób.

Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo…

W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams („American Hustle”) oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz („Django”).