Karty graficzne AMD RDNA 3 nie będą wyposażone w złącze 12VHPWR.

Nowe karty graficzne AMD nie będą korzystać z nowszego złącza ATX 3.0, które znajdziemy w RTX 4090. 

AMD
Źródło: purepc.pl

AMD RDNA 3 nadchodzi!

W oczekiwaniu na nową generację kart graficznych AMD Radeon, które mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu, dowiadujemy się nieco więcej o tym, co ma je zasilać. Wróć… A dokładniej, co na pewno nie będzie zasilać tych kart graficznych. 

Wiceprezes firmy Radeon, Scott Herkelman, w odpowiedzi na Twitterze potwierdził, że karty Radeon RX 6000-series oraz nadchodzące procesory graficzne RDNA 3 (przypuszczalnie okraszone nazwą Radeon RX 7000-series) nie będą korzystać ze złącza zasilania 12VHPWR. 

Źródło: Twitter.com/kylebennett

Intelowskie złącze wprowadzone wraz ze specyfikacją ATX 3.0 ma dostarczać do 600W mocy bezpośrednio do GPU poprzez pojedynczy kabel. Obecnie wykorzystuje się go głównie w kartach graficznych Nvidia GeForce RTX 4090. Z kolei AMD zdecyduje się pozostać przy sprawdzonych 8-pinowych złączach PCIe. Niewątpliwie wiadomość ta może być zaskakująca. Niegdyś widzieliśmy już przecież niektóre karty z wyższej półki z trzema złączami.

Odpowiedź „czerwonych” na problemy nowych RTXów

Potwierdzenie ze strony AMD pojawia się po doniesieniach, jakoby zginanie kabla zasilającego 600W 12VHPWR blisko złącza RTX 4090 może potencjalnie powodować problemy z przegrzewaniem się jednostki. Niektórzy użytkownicy Reddita twierdzili również, że złącza zasilania w ich egzemplarzach RTX 4090 stopiły się. W rezultacie jedni winili za to samo złącze, choć dokładnej przyczyny tych niefortunnych awarii jeszcze nie ustalono. Nvidia twierdzi, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie. 

Firma AMD już wcześniej zapowiadała, że ich nowe GPU będą bardziej energooszczędne aniżeli wymagający dużej mocy RTX 4090. Procesory graficzne RDNA 3 mają oferować ponad 50% wzrost wydajności w stosunku do poprzednich procesorów RDNA 2. 

Należy przypuszczać, że więcej informacji ukaże się 3 listopada. Wtedy AMD oficjalnie ma ogłosić karty graficzne RDNA 3 podczas zaplanowanej transmisji live „together we advance_gaming”. 

***

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe