Maneskin – z rzymskich ulic na światowe salony [HISTORIA GRUPY]

Maneskin to włoski zespół muzyczny założony w 2016 roku. Po wygranej Eurowizji grupa jest znana na całym świecie, natomiast wcześniej ich popularność ograniczała się głównie do Włoch i Szwajcarii. Co wiemy na temat zespołu, który na jednym z najbardziej komercyjnych wydarzeń muzycznych na świecie zaprezentował iście bezkompromisowy, rockowy repertuar?

Źródło: plotek.pl

Młoda krew

Na początku warto wspomnieć, że grupę Maneskin tworzą naprawdę młodzi ludzie. W skład zespołu wchodzą: 22-letni wokalista Damiano David, 21-letnia basistka Victoria De Angelis, 20-letni gitarzysta Thomas Raggi oraz 20-letni perkusista Ethan Torchio. Za miejsce pochodzenia zespołu podaje się Rzym. Rodzaj granej przez grupę muzyki z kolei określa się najczęściej takimi gatunkami jak: rock alternatywny, funk rock, glam rock, rap rock, czy stoner rock. Członkowie znają się już od szkoły podstawowej. Ich początki z kolei to granie koncertów na ulicach stolicy Włoch i zbieranie drobnych pieniędzy do futerału gitary. Nazwa zespołu w języku duńskim oznacza “światło księżyca”. Pomysłodawczynią owego nazewnictwa jest basistka zespołu – Victoria De Angelis, która ma duńskie pochodzenie.  

X Factor i pierwsze wydawnictwa Maneskin

Zespół Maneskin w 2017 roku wziął udział w 11. edycji włoskiej wersji programu X Factor, zajmując tam ostatecznie drugie miejsce.  Grupa w tym samym roku wydała swoją debiutancką EPkę, zatytułowaną “Chosen”, którą promował singiel o tej samej nazwie. W 2018 roku ukazał się pierwszy album studyjny zespołu zatytułowany “Il ballo della vita”, czyli w polskim tłumaczeniu “taniec życia”. Debiutancka długogrająca płyta z marszu odniosła ogromny sukces. Wylądowała na 1. miejscu włoskiej listy sprzedaży i osiągnęła w tymże kraju status 3-krotnej platyny. Platynowa płyta przyznawana jest we Włoszech za sprzedanie minimum 60 tysięcy kopii albumu. To oznacza, że debiutancki krążek zespołu sprzedał się w nakładzie minimum 180 tysięcy sztuk. Również większość z singli wydanych przez zespół pokryła się wielokrotną platyną właśnie we Włoszech.  

Źródło: allaboutmusic.pl

Eurowizja i nadmuchany przez media pseudoskandal

Grupa Maneskin dostała się na Eurowizję po wygranej na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Jak już wszyscy dobrze wiemy, w finale Eurowizji członkowie zespołu sięgnęli po zwycięstwo, zdobywając 524 punkty. Wyprzedzili tym samym Francuzów, którzy ostatecznie znaleźli się na drugim stopniu podium z wynikiem 499 punktów. Już po wygranej w finale, bardzo głośno było o rzekomym zażywaniu narkotyków przez wokalistę grupy, który podczas jednego z wywiadów pochylił głowę nad stołem i wykonał ruch przypominający wciąganie czegoś. Jeden z dziennikarzy na konferencji prasowej zapytał o to właśnie zajście i nakreślił, że niektórzy po tym incydencie zarzucali mu zażywanie kokainy, na co wokalista stanowczo odparł, że nie sięga po narkotyki, zbierał tylko szkło potłuczone przez kolegę z zespołu. Ostatecznie Damiano David został poddany testowi na obecność narkotyków w organizmie. Badanie wykazało, że wokalista był całkowicie czysty.  

Źródło: dw.com

Ogromna fala popularności

Finałowy występ grupy na serwisie YouTube w ciągu pierwszych 24 godzin od publikacji obejrzano ok. 18 milionów razy (!). Oficjalny merch Maneskin, wypuszczony przez członków grupy kilka dni temu, wyprzedał się w… 28 minut. Fanów nie przestraszyła nawet bardzo zaporowa cena przesyłki do krajów innych niż Włochy. W przypadku paczki zaadresowanej do Polski wynosiła ona aż 27,50 Euro. Najnowszy album zespołu “Teatro d’ira – Vol.I” utrzymuje się w ścisłej czołówce światowych notowań w serwisach streamingowych, a eurowizyjny hit “Zitti E Buoni” podbija wszystkie możliwe playlisty.

Podstawowe informacje o zespole można bez problemu znaleźć w internecie. Postanowiłem jednak sięgnąć głębiej i w celu pozyskania interesujących faktów o kapeli, skontaktowałem się z polskim fanclubem zespołu – Maneskin Poland i wspólnie z nimi przygotowałem dla Was kilka ciekawostek, które możecie znaleźć poniżej.

Mniej znane ciekawostki na temat Maneskin:

  • Damiano często śpiewa o tajemniczej Marlenie. Zwykle jest tak, że jeśli pisze się o kimś utwór, musi być to dla nas ktoś ważny, to oczywiste. Tymczasem Marlena jest tworem fikcyjnym. Jest uosobieniem charakterów wszystkich członków zespołu. Poprzez jej osobę wyrażają oni swoje emocje, marzenia i wszystko to, co leży im na sercu oraz to, co najbardziej chcieliby przekazać swoim fanom.
  • Damiano David i Victoria de Angelis pracowali przy włoskiej wersji filmu “Cruella”.
  • Zarówno media, jak i fani grupy podejrzewali, że Damiano i Victorię łączy coś więcej niż tylko muzyka. Sami zainteresowani stanowczo jednak zaprzeczyli wszelkim pogłoskom na ten temat. Przyznają, że tak jak wszyscy członkowie zespołu są ze sobą bardzo zżyci, ale nic poza tym. Damiano od kilku lat spotyka się z włoską modelką, Giorgią Soleri.
  • Zespół kilka dni temu ogłosił, że zagra na dwóch najpopularniejszych niemieckich festiwalach – Rock am Ring oraz Rock im Park, tym samym spełniając jedno ze swoich największych marzeń związanych ze sceną muzyczną.
  • Damiano David przyznał, że zespół pomógł mu odkryć siebie. Wcześniej często ukrywał się w tłumie, będąc “szarą myszką”. Przyjaciele z kapeli pomogli mu nabrać odwagi, być tym, kim naprawdę się czuje i mówić głośno o tym, co myśli na dany temat.
  • W eurowizyjnym hicie “Zitti E Buoni”, który początkowo został stworzony jako ballada, wokalista zespołu Maneskin śpiewasłowa“Vi conviene toccarvi i coglioni”. Fragment ten odnosi się do włoskiego przesądu, zgodnie z którym chwycenie się za krocze ma przynosić szczęście.
Źródło: apnews.com

Co dalej?

Historia artystów występujących na Eurowizji nie zawsze jest kolorowa i często wygranie tego konkursu równa się chwilowej popularności oraz przekleństwu w postaci naklejki “one hit wonder”, którą ciężko jest później z siebie zrzucić. W tym roku wygrał jednak zespół mający na swoim koncie naprawdę różnorodną gamę wydawnictw. Dodatkowo ma grono wiernych fanów i przede wszystkim charyzmę, którą musi teraz dobrze wykorzystać. Jako fan cięższych brzmień, ogromnie cieszę się z sukcesu zespołu Maneskin. Do tego kibicuję im z całego serca, aby ich kariera nabrała jeszcze większego rozpędu.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/