Wywiad z Cyrylem Skibą – założycielem radia Meteor

Cyryl Skiba będąc studentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej był twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym studenckiego Radia Meteor na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Przygodę z mediami zaczął od wakacyjnych praktyk w Polskim Radiu. Zadaniem zaliczeniowym miało być założenie radia.

Czas mijał, studia zbliżały się do końca a radia nie było. W końcu Cyryl Skiba i Katarzyna Oklińska  zaczęli się rozglądać za miejscem i możliwościami. Zamysł był taki, aby stworzyć drugą Trójkę w Poznaniu. Parę miesięcy przygotowań sprawiło, że 13 lutego 2012 roku, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa swoją pracę zaczęło Radio Meteor. Pierwsza audycja nie była idealna, problemy techniczne dały o sobie znać. Sala pełna studentów, sprzęt gotowy tylko nie słychać dziennikarzy przed mikrofonem. Brzmi znajomo?

Jak widzicie technologia uwielbia płatać figle. Mimo to, wystartowali i historia sama zaczęła się tworzyć.

– Radio Meteor w swoich pierwszych dniach miało jakieś 80 osób. Strasznie dużo. Wszyscy łyknęli ten pomysł i zapał był ogromny. Każdy chciał prowadzić audycję, każdy miał coś ciekawego i mądrego do powiedzenia, przynajmniej tak mu się wydawało – Zapaleni studenci zaczęli szukać pomysłów na audycje, jak układać ramówkę. Pierwsze kroki, próby i błędy, wszystkiego trzeba było się nauczyć, niektórych uświadomić czy wyprowadzić z błędu.

Mija osiem lat, radio cały czas się rozwija, dziennikarze uczą się warsztatu metodą prób i błędów. Posłuchajcie rozmowy o założeniu radia i życiu dziennikarza radiowego!