Najciekawsze filmy 2021 roku – część druga

Nie musicie się martwić, jeśli nie odnajdujecie się wśród fanów najpopularniejszych produkcji szturmujących kina i streaminigi. Redaktorzy Przestrzeni Kultury przygotowali jeszcze jedną część zestawienia 2021 roku. Znalazły się w nim filmy polskich, ale też anglosaskich czy skandynawskich twórców.

Filmy dla miłośników rodzimego kina

Plakat filmu Wesele
źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. Szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. (Filmweb)

Reż. Wojciech Smarzowski / Polska premiera: 5 października 2021

To wesele będziecie wspominać bardzo długo. Smarzowski w doskonałej formie!

Piotr Tymczak
Plakat filmu Dziewczyny z Dubaju
źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Młoda ambitna dziewczyna od lat marzy o wielkim świecie. Gdy tylko nadarza się okazja, bez wahania wskakuje w jego tryby, stając się ekskluzywną damą do towarzystwa. Wkrótce to ona na zaproszenie arabskich szejków zaczyna werbować polskie miss, celebrytki, gwiazdy ekranu i modelki. (Filmweb)

Reż. Maria Sadowska / Polska premiera: 26 listopada 2021

Film poruszający problem prostytucji i wykorzystywania kobiet. Mocny, kontrowersyjny i dający do myślenia. Zdecydowanie wart uwagi.

Olga Kasperek

Zdobywcy najbardziej znanych nagród

źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Czwórka nauczycieli pracujących w gimnazjum testuje alkoholową metodę, która ma polepszyć jakość ich życia. (Filmweb)

Reż. Thomas Vinterberg / Polska premiera: 11 czerwca 2021

Dobrze napisana, zagrana i poprowadzona produkcja podana w ciekawej, lekkiej, miejscami komediowej formie traktująca o problemie alkoholizmu, wypalenia zawodowego i pasji.

Wojtek Sobczak

Alkoholizm i problemy dorosłości przedstawione w zupełnie nowej formie. Szczere do bólu aktorstwo doprowadza do łez i zaskakuje.

Julia Kanas
źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Ruben, perkusista metalowy, zaczyna tracić słuch. Gdy dowiaduje się, że stan ten się pogorszy, uważa, że to koniec jego kariery i życia. Jego dziewczyna, Lou, wysyła go do ośrodka terapii uzależnień dla niesłyszących, licząc, że nie wróci on do narkotyków i łatwiej się dostosuje. Ciepło przyjęty i zaakceptowany takim, jaki jest, Ruben musi wybrać między nową normalnością a poprzednim stylem życia. (PrimeVideo)

Reż. Darius Marder / Polska premiera: 5 marca 2021

Film o człowieku – kruchej membranie werbla, która musi znieść wiele uderzeń, by móc dalej wybrzmiewać.

Eliasz Niewiadomski

Poruszające spojrzenie na kulturę głuchych, ale też walkę z bezradnością i niemożliwym. Riz Ahmed w swojej najlepszej roli.

Julia Kanas
źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Dwaj bracia, właściciele dużego rancza w Montanie, stają przeciwko sobie, gdy George żeni się potajemnie z miejscową wdową. (Filmweb)

Reż. Jane Campion / Polska premiera: 19 listopada 2021

Mocny antywestern wgłębiający się w mroczne zakamarki toksycznej męskości. W tym filmie nic nie jest takie, na jakie wygląda. Film zdecydowanie dla widzów wytrwałych, oprócz tego gwiazdorska obsada z hipnotyzującym Benedictem Cumberbatchem na czele.

Wojtek Karpowicz

Pętla czasu, średniowieczna Francja i lata 70.

źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Dwoje gości weselnych zostaje uwięzionych w pętli czasowej. Pomiędzy skazanymi na siebie ludźmi zaczyna rodzić się uczucie. (Filmweb)

Reż. Max Barbakow / Polska premiera: 26 lutego 2021

Jeśli mówisz, że każdy Twój dzień wygląda tak samo, najwyraźniej powinieneś nadrobić ten film.

Eliza Hajdenrajch

Najlepszy film z motywem pętli, jaki można zobaczyć. Wybitni Samberg i Milioti z J .K. Simmonsem w tle.

Julia Kanas
źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym. (Filmweb)

Reż. Ridley Scott / Polska premiera: 15 października 2021

Prawda jest taka, że nigdy nie będziemy w stanie w pełni poznać prawdy – każdy człowiek ma swoją własną wersję zdarzeń…

Eliza Hajdenrajch
źródło: filmweb.pl

Opis filmu: Szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości. (Filmweb)

Reż. Paul Thomas Anderson / Polska premiera: 31 grudnia 2021

Kinowe zakończenie roku na najwyższym poziomie. Brawurowe debiuty, ścieżka dźwiękowa wysokiej klasy i legendy współczesnego kina w drugoplanowych rolach. Licorice Pizza jest jak powiem lata w środku zimy.

Julia Kanas

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/