Najciekawsze filmy 2021 roku – część pierwsza

Przesuwane o kilka miesięcy premiery, niezrealizowane projekty czy opóźnione dystrybucje to tylko zarys tego, jak obecnie ma się sytuacja w branży kinowej. Czy oznacza to jednak brak ciekawych propozycji i powrót do starych produkcji? Nic bardziej mylnego! W dobie pandemii i wielu utartych schematów wciąż można trafić na warte uwagi produkcje. Jakie filmy, które w 2021 roku można było zobaczyć na polskich ekranach i serwisach streamingowych, zachwyciły naszych dziennikarzy? Przestrzeń Kultury przygotowała zestawienie najciekawszych filmowych perełek.

Najczęściej polecane filmy

Dwójka astronomów szturmuje media, aby ostrzec ludzkość przed zmierzającą w stronę Ziemi zabójczą kometą. Problem w tym, że mało kogo to obchodzi. (Netflix)
Reż. Adam McKay / Polska premiera: 10 grudnia 2021

Gwiazdorska obsada w równie gwiazdorskiej fabule filmu. Produkcja otwiera oczy na problemy współczesnego świata, które ludzie niesłusznie spychają na dalszy plan.

Olga Kasperek

Produkcja, która doprowadza do łez pod każdym względem. Nieziemsko realna satyra na nasze społeczeństwo i najbardziej intrygująca komedia tego roku.

Eliasz Niewiadomski

To niewątpliwie ostatni hit Netflixa i gorzka ocena rzeczywistości. Choć niezwykle prawdziwy i na samym początku wciągający, to jednak nie przez całe 2 godziny i 15 minut. Na pewno zaletą filmu Adama McKaya jest przedstawienie trudnego tematu nie w sposób patetyczny, a z elementami humoru.

Julia Kalka

Słynny broadwayowski musical powraca w nowej odsłonie i w reżyserii samego Stevena Spielberga! W tle nowojorskiej wojny gangów rozwija się miłość dwójki nastolatków. (Filmweb)

Reż. Steven Spielberg / Polska premiera: 10 grudnia 2021

Ponadczasowa historia pewnej miłości wyśpiewana pod okiem Stevena Spielberga. Odgrzane kino jeszcze nigdy nie smakowało tak dobrze.

Eliasz Niewiadomski

When love comes so strong, there’s no right or wrong — moja miłość do żadnej reprodukcji nie była aż tak silna. Pomimo całego sentymentu, pokuszę się o stwierdzenie, że Spielberg przebił oryginał.

Eliza Hajdenrajch
Źródło: filmweb.pl

Kobieta próbuje zaopiekować się ojcem, wykazującym oznaki demencji, który mimo postępującej choroby pragnie pozostać samodzielny. (Filmweb)

Reż. Florian Zeller / Polska premiera: 21 maja 2021

Najbardziej realistyczne studium choroby Alzheimera w historii kina. 84-letni Anthony Hopkins w kolejnej życiowej roli. Piękny i poruszający film!

Piotr Tymczak

Oscarowy Ojciec to historia na pozór prosta, jednak po kilku minutach film przestaje być jasną historią, a widz może poczuć się zagubiony niczym główny bohater. Powiększająca się liczba wątków i nowych postaci sprawia, że trudno jest oddzielić prawdziwe wydarzenia od wyobrażeń Anthonego. Produkcja Floriana Zellera to 97 minut łez, śmiechu, niepokoju i konsternacji, a do tego gwiazdorska obsada m.in.: Anthony Hopkins, Olivia Colman i Olivia Williams.

Julia Kalka

Po tym, jak tragiczne wydarzenia przekreśliły przyszłość Cassandry, młoda kobieta szuka zemsty na tych, którzy stają jej na drodze. (Filmweb)

Reż. Emerald Fennell / Polska premiera: 5 marca 2021

Rozkocha w sobie, odstraszy i wgniecie w fotel. Idealny powrót do kin i dawka wrażeń, których nikt się nie spodziewał, ale każdy potrzebował. Carey Mulligan w życiowej roli.

Julia Kanas

Coś dla fanów blockbusterów

Źródło: multikino.pl

Kiedy cały świat dowiaduje się, że pod maską Spider Mana skrywa się Peter Parker, superbohater decyduje się zwrócić o pomoc do Doktora Strange’a. (Filmweb)

Reż. Jon Watts / Polska premiera: 17 grudnia 2021

Tom Holland ponownie wciela się w rolę Petera Parkera. Po ujawnieniu jego sekretnej tożsamości o pomoc zwraca się do Dr. Strange’a, którego czar miałby pomóc rozwiązać jego problem. Niestety nie wszystko udaje się po jego myśli i Spider-Mana atakują jego dawni wrogowie, ale również pojawiają się nieoczekiwani sojusznicy, którzy mają mu pomóc w walce z nowymi.

Antoni Szot
Źródło: filmweb.pl

Podążaj za Neo, który prowadzi zwyczajne życie w San Francisco, gdzie jego terapeuta przepisuje mu niebieskie pigułki. Jednak Morfeusz oferuje mu czerwoną pigułkę i ponownie otwiera jego umysł na świat Matrix. (Filmweb)

Reż. Lana Wachowski / Polska premiera: 22 grudnia 2021

Keanu Reeves wraca jako Neo po kilkunastu latach do symulacji, która zniewala ludzkość. Na jego drodze stają starzy sojusznicy i nowi wrogowie. Kto jest kim? Komu można zaufać? Lana Wachowski zadbała o każdy najmniejszy szczegół. Można z czystym sumieniem obejrzeć ten film, nie znając poprzedniej trylogii.

Antoni Szot
Źródło: filmweb.pl

Historia o buntowniczych początkach jednej z najbardziej znanych i genialnych postaci, legendarnej Cruelli de Mon.

Reż. Craig Gillespie / Polska premiera: 28 maja 2021

Jeden z najczarniejszych charakterów Disneya powraca na wielki ekran. Cruella DeVil przejmuje ekran i okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Olga Kasperek
Źródło: granice.pl

Szlachetny ród Atrydów przybywa na Diunę, będącą jedynym źródłem najcenniejszej substancji we wszechświecie. (Filmweb)

Reż. Denis Villeneuve / Polska premiera: 22 października 2021

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier filmowych w końcu ujrzała światło dzienne. Na uwagę zasługuje genialna ścieżka dźwiękowa autorstwa Hansa Zimmera, mistrza muzyki.

Olga Kasperek

Tytuł równie gorący jak piasek na Arrakis i Timothé Chalamet w kolorze czarnym.

Eliza Hajdenrajch

Piękny obrazek, dobra jest także muzyczka. Historia się nie śpieszy – to dobrze. Książki nie czytałem, ale zachęcony produkcją bez wątpienia przeczytam.

Wojtek Sobczak

Wybrane animacje

Joe Gardner prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys — zaczyna zadawać sobie pytania: Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia? (Filmweb)

Reż. Pete Docter / Polska premiera: 5 marca 2021

Wspaniała animacja ze studia Pixar pokazująca nam jak bardzo niewiele potrzeba czasami, aby odnaleźć samego siebie. Typowo pixarowska konwencja sprawdzająca się od lat i wspaniała ścieżka dźwiękowa sprawiają, że film jest świetną pozycją zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych widzów.

Antoni Szot

Połączenie śmiechu, wzruszeń i rozważań na temat życia. Pierwszy afroamerykański bohater w głównej roli Pixara, a do tego porcja muzyki na najwyższym dźwiękowym poziomie.

Julia Kanas

Życie pewnej nietypowej rodziny staje na głowie, gdy wszyscy trafiają w sam środek apokalipsy robotów i niefortunnym trafem stają się ostatnią nadzieją ludzkości. (Filmweb)

Reż. Michael Rianda / Polska premiera: 30 kwietnia 2021

Zdecydowanie jeden z głównych kandydatów do Oscara! Animacja przekazuje ważne lekcje zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Warto spojrzeć na problem z innej perspektywy.

Olga Kasperek

Barney jako jedyny w szkole nie ma przyjaciela, ani jego namiastki — podręcznego robota. Dostaje go wreszcie na urodziny, ale wadliwego, co powoduje masę niespodziewanych problemów. (Filmweb)

Reż. Jean-Philippe Vine, Sarah Smith / Polska premiera: 22 października 2021

Jedna z najlepszych animacji ostatnich lat! Sprawia, że płaczesz zarówno ze śmiechu, jak i ze wzruszenia. Czy tak łatwo znaleźć przyjaciół w świecie internetu i czy giganci technologii naprawdę chcą naszego dobra? Ron Usterka to animowany plaster na problemy współczesnego świata.

Julia Kanas

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/