Konferencja Mental Health Day – AEGEE Poznań

Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań już 5-6 grudnia organizuje konferencje Mental Health Day. Wydarzenie ma stanowić źródło merytorycznej i użytecznej wiedzy dotyczącej zdrowia psychicznego oraz prewencji zaburzeń psychicznych. Obok prelekcji eksperckich (zaplanowanych na 5 grudnia w formie online), które wygłoszą specjaliści z różnych obszarów psychologii i zdrowia publicznego, podczas Mental Health Day studenci psychologii, członkowie Sekcji Trenerskiej AEGEE-Poznań przeprowadzą warsztaty w tematyce szeroko rozumianego zdrowia i dobrostanu psychicznego. O tym jak wygląda organizacja takiego wydarzenia a także jakie trudności można spotkać porozmawialiśmy z organizatorami.

Marta Bock (MB): Skąd czerpaliście Państwo inspirację na zorganizowanie takiego wydarzenia?
AEGEE- Poznań: Pomysł na wydarzenie powstał podczas jednego z naszych cyklicznych spotkań głównych anteny Aegee-Poznań, nasza ówczesna prezydent dowiedziała się, że Mental Health Day jest tworzony przez Aegee Europe na poziomie międzynarodowym i zaproponowała zorganizowanie podobnego wydarzenia u nas, lokalnie. Zespół zaangażowanych społecznie studentek, dla których temat promowania zdrowia psychicznego nie jest obojętny chętnie przejął inicjatywę. Projekt miał ruszyć w zeszłym semestrze, mieć swój finał w maju 2020 roku i być kameralnym wydarzeniem. Jednak wraz z przeniesieniem naszej działalności w strefę online, byliśmy zobowiązani zmienić jego formułę, co w ostatecznym rozrachunku przyniosło wiele nowych perspektyw i możliwości, jak chociażby okazja do zaproszenia ekspertów z całej Polski oraz zrzeszenia dużej liczby osób uczestniczących w wydarzeniu. Tak właśnie nasze kameralne, poznańskie wydarzenie przerodziło się w konferencję, w której udziałem jest na chwilę obecną zainteresowanych ponad tysiąc osób, co niezmiernie nas cieszy.

MB: Co skłoniło Państwa do wyboru tej kategorii tematycznej wydarzenia?
AEGEE- Poznań: Wydarzeń o szeroko rozumianej tematyce zdrowia psychicznego jest ostatnimi czasy w przestrzeni publicznej coraz więcej, wydaje nam się, że może to wynikać z coraz większego zainteresowania ludzi swoim dobrostanem psychicznym oraz rosnącej świadomości tego, że swoje zdrowie psychiczne można pielęgnować na co dzień.

Dodatkowo obecna sytuacja, która dotyka nas wszystkich, niepewność dotycząca przyszłości, wzmożona troska i zmartwienie o bliskich, izolacja i wszelkie inne aspekty związane z pandemią niszcząco oddziałują na psychikę wielu osób, co tym bardziej, skłoniło nas do podjęcia się organizacji wydarzenia o takim charakterze. Uważamy, że wydarzeń takich jak Mental Health Day nigdy za wiele. Treści, które pragniemy przekazać to w dużej mierze elementarne podstawy, które w naszym odczuciu są niezbędne do dalszego szerzenia w celu poprawy świadomości odnośnie ochrony zdrowia psychicznego i możliwości jego pielęgnowania.

MB: Ile osób jest zaangażowanych w organizację wydarzenia?
AEGEE- Poznań: MHD tworzy zespół 15 dziewczyn, członkiń organizacji Studenckiej Aegee Poznań. Współorganizatorem wydarzenia jest Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.

MB: Czy każdy może wziąć udział w wydarzeniu?
AEGEE- Poznań: Wydarzenie skierowane jest do osób o każdym poziomie „zaawansowania” w dziedzinie psychologii oraz w każdym wieku. Zapewniamy, że podczas Mental Health Day każdy znajdzie coś dla siebie. Chciałybyśmy, aby wiedza przekazana podczas wydarzenia stała się czymś powszechnym i ogólnodostępnym, dlatego udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny. Dodatkowo prelekcje zostaną nagrane i udostępnione w Internecie.

5 i 6 grudnia na naszej Facebookowej stronie wydarzenia pojawi się link do spotkania internetowego, koordynowanego przez jednego z organizatorów wydarzenia. W przypadku prelekcji sprawa jest prosta, wystarczy kliknąć link. Jeśli chodzi o warsztaty, tydzień przed wydarzeniem udostępnimy harmonogram oraz formularz, przez który będzie można się na nie zapisać. Zapisy są konieczne, ponieważ warsztaty z definicji będą zawierały w sobie elementy interakcji w grupie, przez co będzie na nich obowiązywał limit osób.

MB: Jak wygląda plan wydarzenia? Czy są jakieś warsztaty/prelekcje na które warto zwrócić szczególną uwagę według Państwa?
AEGEE- Poznań: Wydarzenie zaczyna się w sobotę o 11.00 i tego dnia trwa do ok. 20.00, w niedzielę zaczynamy o 10.30 i kończymy ok. 19.  Naszym zdaniem każdy temat, który będzie poruszony podczas MHD jest tak samo ważny i ciekawy, ale zostawiamy w gestii odbiorców wybór swoich faworytów. Zadbałyśmy o różnorodność tematyki, od podstaw pracy psychoterapeuty, przez obszar związany z obrazem własnego ciała, aż po skutki psychiczne pandemii. W harmonogramie uwzględniłyśmy też wygodne przerwy pomiędzy prelekcjami, dzięki czemu każdy będzie mógł uczestniczyć w tylu prelekcjach, w ilu chce oraz w całym wydarzeniu mając przy tym przerwę na obiad czy odpoczynek od monitora.

MB: Jakie są Państwa plany na przyszłe działania? Czy taka forma wydarzeń będzie odbywać się cyklicznie?
AEGEE- Poznań: Naszym zdaniem MHD jest przedsięwzięciem, które warto kontynuować i reaktywować co najmniej raz w roku, mamy wiele pomysłów na kolejne edycje wydarzenia, jeszcze więcej zapału do pracy i chęci dawania innym możliwości rozwoju i zdobywania wiedzy o zdrowiu psychicznym i nie tylko.

MB: Dziękuję za wywiad.
AEGEE- Poznań: Dziękujemy.