Akademickie Podsumowanie Tygodnia #15

Informacje ze świata

Nie żyje legenda futbolu
W środę zmarł 60-letni Diego Maradona. Wyniki sekcji zwłok podają za przyczynę „ostry wtórny obrzęk płuc prowadzący do zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca”. Argentyńczyk na początku listopada trafił do szpitala i przeszedł operację wycięcia krwiaka z mózgu. Dwa tygodnie temu wrócił do domu i znajdował się pod stałą opieką lekarzy. Na wieść o jego śmierci prezydent Argentyny Alberto Fernandez wprowadził trzydniową żałobę narodową. 

Informacje z UAM

Profesjonaliści w kulturze
Ukazał się pierwszy numer magazynu „Connecting Audiences Polska”. Zawiera wywiady, opinie, źródła wiedzy dotyczące zarządzania, marketingu w kulturze i rozwoju publiczności. Czasopismo powstało we współpracy UAM z partnerami z Danii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch oraz Ameryki Łacińskiej. W gronie redakcyjnym znaleźli się pracownicy z Instytutu Kulturoznawstwa UAM i Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM (dr Piotr Firych i dr Marcin Poprawski). Na stronie https://www.nufoundation.pl/capl. można bezpłatnie pobrać magazyn, a także przeczytać: „Connecting Audiences International jest interdyscyplinarną i międzynarodową przestrzenią debaty i refleksji. W duchu odkrywania i współpracy badamy, dyskutujemy i upowszechniamy praktyki, które stawiają publiczność w centrum działań kulturalnych. Tworzymy platformę wymiany doświadczeń, rozmawiamy o zarządzaniu, marketingu, audience development oraz poszukujemy efektywnych rozwiązań dla kultury w dzisiejszej rzeczywistości”.

Noc naukowców na WNPiD wystartowała zdalnie
Właśnie trwają online wykłady i warsztaty w ramach Nocy Naukowców. Uczestnicy będą mogli posłuchać takich tematów jak: „Eco marketing and corporate social responsibility”, „To już się kameruje! Kilka słów o pracy w telewizji”, „Stosunki międzynarodowe i rywalizacja mocarstw w dobie pandemii COVID-19”. A także wziąć udział w warsztacie telewizyjnym czy debacie oksfordzkiej „Problem śmieci w miastach – jak władza i polityka mogą redukować problem”. Również inne wydziału naszego uniwersytetu przyłączyły się zdalnie do tego wydarzenia. 
Tej jedynej nocy w całej Europie odbędą się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe, a przyświecać im będzie hasło Researchers’ Night. Ich cel stanowi zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań.
 

Informacje z Poznania
 

Poznań na celowniku!
W mieście trwa pomiar pól elektromagnetycznych. Specjalistyczny czujnik umieszczono na dachu urzędu przy ulicy Gronowej. Pomoże on ustalić, czy nie został przekroczony limit natężenia elektromagnetycznego. Według specjalistów zbyt duże oddziaływanie może powodować bezsenność, czy bóle migrenowe. Naturalne źródła pola elektromagnetycznego to między innymi: wyładowania elektryczne czy wszelkie organizmy żywe. Sztucznymi zaś są wszelkie urządzenia elektryczne, telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze czy telewizory. Badania będą trwać jeszcze około tygodnia, a raport będzie stworzony w lutym.
 
Strajk na czterech kółkach
Poznańscy taksówkarze przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku. Blisko sto samochodów wyruszyło spod centrum handlowego M1 pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki w środę w samo południe. Postulują ujęcia ich w tzw. tarczy antykryzysowej 6.0, nad którą aktualnie pochyla się parlament. Niektórzy przewoźnicy notują spadek zleceń nawet o 90 proc. Koordynator protestu w Poznaniu, Arkadiusz Pawlicki ze Stowarzyszenia Zawodowego Poznańskich Taksówkarzy tłumaczył: „Do udziału w proteście zapowiedziało się około stu samochodów, może będzie nas więcej. Zbieramy się na parkingu przy M1 jedziemy ulicami: Dymka, Baraniaka, Jana Pawła II przez rondo Śródka do Estkowskiego, dalej Solną, Aleją Niepodległości pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Tam nasza reprezentacja przekaże pismo do wojewody. Nie zamierzamy utrudniać życia mieszkańcom, nie będziemy nic blokować. Odbędzie się tylko przejazd protestacyjny”.

Po więcej informacji zapraszamy na Nasz Facebook.