TikTok – 5 piosenek, które zawładnęły platformą w 2021

tiktok
Tiktok

Od kiedy TikTok stał się jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych, moderuje to, co staje się popularne – również, jeśli chodzi o muzykę. Zobacz, jakie utwory w tym roku wypromował.

Utworów, które przewijały się przez TikToka w 2021 roku, jest bardzo dużo. Ten tekst mógłby się ciągnąć i ciągnąć, jednak ja postanowiłam wybrać 5 kawałków z całego ich gąszczu. Moim zdaniem, to właśnie te numery najmocniej eksploatowano na platformie TikTok w tym roku. 

The Kid LAROI, Justin Bieber – STAY

Justin Bieber miał ostatnio problemy z przebiciem się do masowego słuchacza. Jego dwa ostatnie krążki zostały wręcz zjedzone przez rynek i nikt już o nich nie pamięta. Co może się wydawać dziwne, ponieważ Justin był jednym z najpopularniejszych popowych wokalistów i nawet udawało mu się kreować muzyczne trendy. Chwilowy pik popularności zyskał utwór Peaches, ale szybko umarł i znowu zapomniano o Bieberze. Aż do czasu STAY. Jak się okazało kolaboracja z The Kid LAROI to strzał w dziesiątkę, który reanimował karierę kanadyjskiego piosenkarza. Kawałek stał się viralem na TikToku i sprawił, że ludzie przypomnieli sobie u Justinie Bieberze. Jakbym miała typować, jaka piosenka była najpopularniejsza na tej platformie w 2021 roku, to powiedziałabym, że to właśnie ta. 

Taylor Swift – Wildest Dreams

Na TikToku czas nie istnieje i jednocześnie jest bardzo ważny, ale skupiamy się tu na muzyce. Często zdarza się tak, że pewne piosenki zostają „odmrożone” lub „odkurzone”. Inne mogą zdobyć popularność po latach od ich wydania, choć początkowo wcale nie były znane. Tutaj mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem. Wildest Dreams, czyli jeden z singli z nagrodzonej Grammy płyty 1989. Kawałek stał się na nowo popularny poprzez tiktokowy trend, co zmusiło Taylor do przedwczesnej publikacji Wildest Dreams (Taylor’s Version). Ten krok miał na celu, by ludzie używali tej wersji utworu, która prawnie należy do wokalistki. 

Olivia Rodrigo – drivers license 

Przypadek Olivii Rodrigo jest z serii: promowanie nowych, młodych artystów. Dziewczyna była już znana w pewnych kręgach, ponieważ jest również aktorką. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w serialu High School Musical: The Musical: The Series. W 2021 roku przyszedł czas na solowy debiut Olivii. Pierwszy singiel z albumu SOUR, czyli drivers license odniósł ogromny sukces na TikToku, co mnie bardzo zdziwiło. Gdy usłyszałam ten utwór jeszcze przed całym hypem na niego, miałam mieszane uczucia (wciąż mam). Nie myślałam, że drivers license jest w stanie trafić do tak dużej liczby osób. Jak widać, społeczność TikToka zaskakuje, a debiutancki album Olivii rozszedł się jak świeże bułeczki. 

Anastacia – Left Outside Alone

Tak, jak już wcześniej wspomniałam, TikTok „odmraża” stare utwory. Ten kawałek pochodzi z 2004 roku i w tym momencie jest hitem numer jeden na platformie. Czemu? Ponieważ powstał do niego specyficzny trend, w którym ludzie interpretują te konkretne wersy piosenki: „And I wonder if you know how it really feels”. Dzięki Ci TikTok, że mogłam sobie przypomnieć, że ta piosenka istnieje!

Majestic, Boney M. – Rasputin

To najstarszy utwór z całego zestawienia. Rasputin w wykonaniu Boney M. został stworzony w 1978 roku! Ta kompozycja została jednocześnie „odmrożona” i „odkurzona”, ponieważ Majestic poczynił remiks tej piosenki. Co praktycznie zawsze sprawdza się na TikToku? Taniec! Do Rasputin ludzie nagrywają filmiki, jak tańczą układ, który wymyślił inny użytkownik aplikacji. Utwór zyskał taką popularność, że powrócił na radiową antenę i w tym momencie przeżywa swój renesans. 

Zdaję sobie sprawę, że to mały wycinek tiktokowych hitów. Można byłoby wspomnieć jeszcze o Maneskin – I WANNA BE YOUR SLAVE, JESSIA – I’m not Pretty czy chociażby Masked Wolf – Astronaut in the Ocean. Jednak wydaje mi się, że wybrane przeze mnie utwory najlepiej oddają przekrój 2021 roku na platformie. Nie wiem jak wy, ale ja już się nie mogę doczekać kolejnego roku, ponieważ jestem ciekawa, jakie kawałki zostaną odkopane przez społeczność TikToka. 

Sprawdź naszą recenzję albumu Luny!