Kolejorzu, życzymy Tobie… Tak Lech Poznań świętował swoje stulecie

W sobotę, 19 marca o godzinie 20:45 nastrój sympatyków Kolejorza nie należał do najlepszych. Piłkarze Macieja Skorży w pierwszej połowie meczu rocznicowego nie zdołali przedrzeć się przez nisko ustawiony blok obronny Jagiellonii Białystok i do przerwy na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis. Ku uciesze poznaniaków w 47. minucie gry Jesper Karlström wbiegł z głębi pola w szesnastkę i skupił uwagę obrońców na sobie, dzięki czemu Mikael Ishak mógł bez trudu umieścić piłkę w siatce. Od tej pory spotkanie się otworzyło, niebiesko-biali zwyciężyli 3:0 i mogli świętować w pełnej krasie. Drugoplanową, lecz kluczową rolę, podobnie jak szwedzki pomocnik, pełniło w ostatnim czasie mnóstwo osób związanych z klubem oraz grupami kibicowskimi, by uświetnić setną rocznicę rejestracji Lecha w okręgowym związku piłki nożnej. W formie kalendarium przedstawiamy najważniejsze punkty obchodów urodzin Kolejorza.

Źródło zdjęcia: Miasto Poznań
 • Pierwsze akcenty niebiesko-białego jubileuszu pojawiły się już na początku marca. Ulice dojazdowe do stadionu oraz pojazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu zostały przyozdobione flagami w barwach Kolejorza.
Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • Na kilka dni przed meczem z Jagiellonią przy ulicy Bułgarskiej zaczęto prezentować wizerunki członków Złotej XI Lecha Poznań. Najwybitniejszych piłkarzy w dziejach „poznańskiej lokomotywy” wyłoniło jury oraz kibice uczestniczący w programie LECHICI.
Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • Następnie, 16 marca na Stadionie Poznań odbyło się wyjazdowe posiedzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Prezes Cezary Kulesza wręczył członkom zarządu Kolejorza pamiątkową paterę z okazji 100-lecia Klubu.
Żródło zdjęcia: Poczta Polska
 • Okrągłe urodziny Lecha uwieczniła również Poczta Polska. Do obiegu wprowadzonych zostało 135 tysięcy sztuk arkuszy z pięcioma znaczkami pocztowymi z napisem „100-lecie KKS Lech Poznań” oraz herbem TS Ligi Poznań-Dębiec. Tak brzmiała oficjalna nazwa Klubu na początku jego istnienia.
Źródło zdjęć: Miasto Poznań
 • Nie zabrakło także nowych pozycji książkowych, traktujących o historii Kolejorza. Wyłącznie dziejom Lecha zostało poświęcone osobne wydanie Kroniki Miasta Poznania (nabyć je można w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka w Poznaniu lub w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania), a w nieco innym charakterze powstał komiks „Jedenastka z Bułgarskiej”. Dotyczy on legendarnej rywalizacji Lecha z FC Barceloną w 1988 roku, a jego autorami są Radosław Nawrot i Jacek Kowalski. Wydawnictwo dostępne jest w sklepie na stadionie oraz online.
 • Świętowanie w dniu jubileuszu rozpoczęło się dokładnie o północy. Kibice w pobliżu stadionu odpalili setki rac i fajerwerków, które rozświetliły niebo w dzielnicy Grunwald. W wydarzeniu brali udział również Mateusz Skrzypczak, obrońca Lecha oraz Tymoteusz Puchacz, wychowanek klubu z Bułgarskiej i obecny piłkarz tureckiego Trabzonsporu.
Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • Na kilka godzin przed meczem kibice przed stadionem mieli możliwość wykonania pamiątkowych fotografii w fotobudce oraz uczestniczenia w nagraniu rocznicowego teledysku. Ponadto firma Lech Pils zasponsorowała dwa tysiące okolicznościowych flag dla tych, którzy najwcześniej pojawili się przy Bułgarskiej.
Zdjęcie
Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • Membranę stadionu zdobiły tego dnia animacje laserowe, przedstawiające zdobycie gola oraz napis KOLE100RZ.
 • Wewnątrz obiektu kibice mieli do czynienia z latającym dronem – często na wysokości oczu. Za nawigację sprzętu odpowiadały firmy dronujemy.com i Drone&More, a efekty ich działań można podziwiać na kanale Lecha Poznań na portalu YouTube.
 • Tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego na murawę wraz z zespołem wyszedł Marcin Piotrowski, czyli popularny Liber. Raper i prywatnie kibic Kolejorza wykonał swój utwór „Czysta gra”, który pierwotnie powstał na 85-lecie Lecha w 2007 roku.
Źródło zdjęcia: KKSLECH.com
 • Podczas wyjścia piłkarzy na boisko kibice przedstawili swoją pierwszą oprawę meczową. Widzowie na całym stadionie podnieśli niebieskie i białe kartony, które stworzyły choreografię w barwach Kolejorza, a na trybunie im. Henryka Czapczyka zaprezentowano transparenty. Na pierwszym z nich widniał napis „Na Dębcu się zaczęło i historia nadal trwa”, drugi zaś stanowiła sektorówka z herbem Lecha. Całość dopełniały daty „1922” i „2022” na obu piętrach…
Źródło zdjęcia: Lech Poznań

…a efekt podkreśliło kilkadziesiąt rac.

Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • Zawodnicy „poznańskiej lokomotywy” zagrali w meczu z Jagiellonią w strojach retro. Jak podano na stronie klubowej,

jasnoniebieski kolor, kołnierzyk, a także biały poziomy pas na klatce piersiowej to odniesienie do początku lat 70., kiedy Kolejorz wracał do ekstraklasy, a jego mecze budziły gigantyczne zainteresowanie. Napis LECH to nawiązanie do pierwszego mistrzostwa Polski (1983) oraz wygranej nad mistrzem Hiszpanii, Athletic Bilbao w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych.

Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • W przerwie spotkania uhonorowano członków Złotej XI Lecha Poznań. Wyróżnienia otrzymali Piotr Mowlik (bramkarz), Hieronim Barczak, Bartosz Bosacki, Damian Łukasik, Marek Rzepka (obrońcy), Jarosław Araszkiewicz, Roman Jakóbczak, Mirosław Okoński, Semir Štilić (pomocnicy), Teodor Anioła (popularny „Diabeł” zmarł w 1992 roku i nagrodę w jego imieniu odebrała córka, Barbara Anioła-Jankowska) oraz Robert Lewandowski (napastnicy). „Lewy” rozgrywał w tym czasie mecz ligowy w zespole Bayernu Monachium, dlatego przedstawiciele Klubu odwiedzili wcześniej kapitana polskiej kadry:
Źródło zdjęcia: KKSLECH.com
 • W drugiej części gry kibice w „Kotle” zaprezentowali kolejne choreografie. Na dwóch poziomach trybuny zawiesili transparenty z napisami „Kolejorzu, życzymy Tobie…”, „trofeów, wiernych kiboli, prawdziwych lechitów”, a pomiędzy nimi spuścili sektorówkę z podobizną Eugeniusza Głozińskiego – byłego piłkarza i legendarnego magazyniera Lecha, który po 50 latach stażu w klubie zmarł w grudniu 2020 roku. Podziękowania dla kibiców przekazała Barbara Głozińska, żona Pana Eugeniusza:

Pokaz zwieńczyły napisy „oraz hucznej zabawy”, „Twoje zdrowie Lechu!” i ogromna liczba środków pirotechnicznych.

Zdjęcie
Wojciech Łazarek (po lewej) w rozmowie z Mirosławem Okońskim (po prawej)
Źródło zdjęcia: Lech Poznań
 • W lożach na stadionie zjawili się również byli trenerzy i piłkarze Lecha. Nie sposób wymienić wszystkich obecnych, lecz do najbardziej znanych osób, które zawitały na Bułgarskiej, należy zaliczyć m.in. szkoleniowców Kolejorza i polskiej kadry, Wojciecha Łazarka oraz Czesława Michniewicza.  
 • W ostatnich dniach do Klubu zaczęły spływać życzenia z różnych stron Europy i świata. Ex-gracze Lecha w swoich nagraniach wspominali grę w niebiesko-białych barwach, a „najdalszą drogę” przebyło wideo Manuela Arboledy z Kolumbii, który wciąż żywi ogromną sympatię do poznańskiej drużyny.
 • Kolejno, do dawnych przeciwników Lecha w europejskich pucharach dotarły listy i upominki z Poznania. Modele pociągów z sezonem rozegrania wspólnych meczów powędrowały m.in. do IFK Göteborg, Borussii Mönchengladbach czy Aberdeen FC.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i na świeżym powietrzu
Źródło zdjęcia: Kibolskie Jeżyce
 • Na początku kolejnego tygodnia fan cluby oraz sekcje Lecha Poznań przedstawiły relacje z obchodów 100-lecia Klubu w swoim gronie.
 • Obchody okrągłej rocznicy rejestracji Lecha zwieńczy otwarcie klubowego muzeum. Ma się ono znajdować na stadionie w pobliżu sali konferencyjnej, a inaugurację zaplanowano na ostatni kwartał 2022 roku. W międzyczasie odbędą się również takie wydarzenia, jak odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Dębcu, Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań, piknik rocznicowy, wystawa fotograficzna czy gra miejska.

***

Źródło zdjęcia wyróżniającego: oficjalna strona Lecha Poznań