American Song Contest – z czym to się je?

American Song Contest

American Song Contest właśnie wystartował! Oto kilka podstawowych informacji o amerykańskim formacie konkursu.

American Song Contest – co to?

American Song Contest to amerykański format Konkursu Piosenki Eurowizji i pierwszy tego typu konkurs w Stanach Zjednoczonych. W gruncie rzeczy założenia są dokładnie takie same, czyli wyłonienie najlepszej, oryginalnej, amerykańskiej piosenki. Za organizację jest odpowiedzialny ten sam organ, co przy Eurowizji, czyli European Broadcasting Union, ale w tym przypadku współpracuje on z amerykańską telewizją NBC. Jednak nie obeszło się bez różnic ze względów technicznych.

Jak wyłonić najlepszą piosenkę w Stanach?

Sposób „rozgrywania” konkursu musiał ulec zmianie, ponieważ w tym przypadku mamy dużo więcej uczestników. Podczas wydarzenia usłyszymy aż 50 utworów! Z tego powodu wydarzenie podzielono na: eliminacje, dwa półfinały oraz Wielki Finał, dlatego American Song Contest trwa od 21 marca do 9 maja. Eliminacje, które prowadzą Kelly Clarkson oraz Snoop Dog, mają miejsce co tydzień w poniedziałek.

Ciekawy jest sposób awansu utworów do półfinałów. W każdym odcinku wyłaniany jest przez profesjonalne jury jeden artysta, który automatycznie wędruje do półfinału, ale to nie wszystko. Telewidzowie poprzez televoting wyłaniają trzech pozostałych artystów, których ponownie zobaczymy w półfinałach. Okienko, w którym można oddawać głosy (m.in. za pomocą tradycyjnych SMSów, TikToka czy specjalnie przygotowanej aplikacji NBC) otwarte jest od 20.00 do 7.00 rano (amerykańska strefa czasowa). Wyniki głosowania ogłoszą prowadzący na początku każdego kolejnego epizodu.

Upublicznianie utworów

Interesująca jest praktyka udostępniania utworów, które biorą udział w wyścigu o najlepszą, oryginalną, amerykańską piosenkę. Nie dostajemy wszystkich 50 kompozycji podanych na tacy, tak jak w przypadku Eurowizji. W amerykańskiej wersji, co tydzień udostępniane są w sieci kawałki, które usłyszymy na żywo w kolejnym odcinku kwalifikacji. W serwisach streamingowych znajdziemy specjalne playlisty, które są regularnie aktualizowane o nowe kompozycje. Wcześniej znamy jedynie artystów, ale nie piosenki. 

Gdzie oglądać?

Oficjalnie prawa do konkursu ma telewizja NBC oraz EBU i to oni rozporządzają dalszą retransmisją. Na ten krok zdecydowało się tylko kilku europejskich publicznych nadawców (zrzeszonych w Europen Broadcasting Union). Są to nadawcy z m.in. Grecji, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Islandii czy Danii. Niestety, ale żaden z nich nie zaproponował telewidzom retransmisji wydarzenia w czasie rzeczywistym. American Song Contest można obejrzeć u publicznych nadawców, ale w specjalnie wyznaczonym przez nich czasie. Polski nadawca nie zdecydował się na pokazywanie wydarzenia telewidzom. Być może wzrost popularności i zainteresowania formatem nastąpi w okolicach półfinałów oraz Wielkiego Finału konkursu. 

  • Zapraszam na drugą cześć tekstu pt. American Song Contest – przemyślenia po pierwszym odcinku, gdzie dzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi formatu.