Grudzień w kinach, czyli najbardziej wyczekiwany hit?

Ostatni miesiąc roku kojarzy nam się głównie z przygotowaniami do świąt, z bożonarodzeniowymi jarmarkami i innymi przedświątecznymi atrakcjami. Co stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo spędzić ten okres w kinowym fotelu? Grudzień w kinach upłynie głównie pod znakiem jednego, najbardziej wyczekiwanego filmu. Ale, czy to oznacza, że nic więcej ciekawego nie znajdziemy w repertuarze? Nic bardziej mylnego!

Od 2 grudnia już na ekranach

Jak co tydzień, najnowsze filmy kinowe mają swoją premierę w piątki. Sprawdźmy więc, na jakie filmy możemy wybrać się do kina od 2 grudnia.

Śubuk

kadr z filmu Śubuk
źródło: kinopodbaranami.pl

Radź sobie sama — nawet jeśli nie bezpośrednio, to jednak taki komunikat trafia do matek osób niepełnosprawnych. Jak mówi sam reżyser, Jacek Lusiński, ten film powstał z gniewu. Z gniewu, który odczuwał Lusiński patrząc, jak bardzo rodzice osób niepełnosprawnych muszą walczyć o swoje i z iloma przeciwnościami się mierzą. Najczęściej swoimi chorymi dziećmi opiekują się matki, porzucone przez mężów, które nie mając chwili dla siebie zrobią wszystko dla swojego dziecka.

Historię jednej z nich opisuje właśnie film Śubuk. Główna bohaterka, Marysia (Małgorzata Gorol) nie cofnie się przed niczym, aby zapewnić swojemu autystycznemu synowi, Kubusiowi, akceptację społeczną i dać mu szanse na edukację. Grudzień w kinach w pierwszych dniach zapowiada się naprawdę wzruszająco i walecznie.

Pięć diabłów

kadr z filmu Pięć diabłów
źródło: bilety24.pl

Chcielibyście być obdarzeni mocą przywoływania zapachów? Twórcy filmu Pięć diabłów przypisali tę moc głównej bohaterce — Vicky (Sally Drame). Ta rezolutna dziewczynka nie tylko przywołuje, ale i przechowuje zapachy. Dzięki węchowi jak po nitce do kłębka dociera do tajemnic z przeszłości swojej rodziny. Niektóre sprawy tylko z pozoru się rozmyły, ich odór wciąż wpływa na życie rodziny Vicky…

9 grudnia — Kobieta na dachu

Grudzień w kinach nie byłby udany, gdyby nie pojawiały się w nim polskie filmy. Obok Śubuka, kolejną polską produkcją, która zagości na kinowych ekranach, jest Kobieta na dachu. Główna bohaterka, Mira (Dorota Pomykała) jest z pozoru uporządkowaną i ustatkowaną położną w wieku przedemerytalnym. Jej dzień wygląda bardzo banalnie — zakupy, sprzątanie, gotowanie. Jednakże wszystko to ma się zmienić, gdy Mira uzbrojona w tępy nóż kuchenny dokonuje napadu na bank. Co nią kierowało? Nie można wciąż ukrywać swoich uczuć. Jednakże nic już nigdy nie będzie takie samo…

16 grudnia — Avatar: Istota wody

Jeśli Czarna Pantera była wyczekiwaną premierą tego roku, to druga część Avatara jest hiper mega wyczekiwaną premierą ostatnich lat. Fani tej serii musieli czekać aż 13 lat na kolejne przygody mieszkańców Pandory. Na ostatnie dni przed pierwszymi seansami drugiej części zachęcam Was do lektury artykułu Mikołaja Linkowskiego o pierwszej części Avatara.

Akcja filmu Avatar: Istota wody rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Opowiada on historię rodziny Jack’a i Neytiri. Są oni zmuszeni do opuszczenia wioski, lecz to nie jedyny problem dla nich. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i przeżycie, muszą stoczyć bitwę z grabieżcami minerałów. W rolach głównych zobaczymy ponownie Sigourney Weaver jako dr Grace Augustine i Stephena Langa jako pułkownika Milesa Quaritch. Na ekranie zadebiutują natomiast Kate Winslet i Vin Diesel. 

23 grudnia — I Wanna Dance With Somebody

kadr z filmu I Wanna Dance With Somebody
źródło: primemovies.pl

Na dzień przed Wigilią w kinach swoją premierę będzie miał kolejny film poświęcony życiu Whitney Houston. Po wypuszczonym kilka lat temu dokumencie Whitney, widzowie mogą się zapoznać z komedią biograficzną I Wanna Dance With Somebody. Za scenariusz filmu odpowiada Anthony McCarten. Napisał on również scenariusz do innej muzycznej biografii – mowa oczywiście o Bohemian Rhapsody.

W postać Whitney Houston wciela się Naomi Ackie. Na dużym ekranie będziemy mogli poznać historię skromnej dziewczyny z Jersey, która mimo wielu trudności, toksycznych relacji i uprzedzeń, pnie się na szczyt kariery stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek.

11 grudnia — GWIAZDKA Z André Rieu — Kino Rialto

Na uwagę zasługują nie tylko filmowe premiery w kinach komercyjnych. Swoją bogatą ofertę prezentują również kina studyjne. Jednym z nich jest Kino Rialto. 11 grudnia o godzinie 15:00, na specjalne życzenie widzów, nadana zostanie powtórka koncertu André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa. Koncert ten, jak zapowiadają organizatorzy, przybiera formułę magicznego show. W tle możemy dostrzec żyrandole z sopli lodu, łyżwiarzy, zasypany śniegiem Pałac Zimowy w Maastricht oraz wiele innych świątecznych motywów. W trakcie koncertu wykonane zostaną kolędy oraz nieśmiertelne przeboje świąteczne.

Grudzień w kinach upłynie pod znakiem premiery nowej części Avatara, ale nie należy zapominać o innych ciekawych premierach, o których wspominam w swoim artykule. Jak zawsze, warto również pamiętać o kinach studyjnych, bardziej kameralnych i potrafiących zaskoczyć niebanalnym repertuarem.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura