Dzikie karty na Grand Prix 2023 oficjalnie przyznane!

Organizatorzy Grand Prix nie okazali się gołosłowni i faktycznie, krótko po zakończeniu tegorocznego cyklu przedstawili szóstkę zawodników premiowanych do przyszłorocznych zmagań w mistrzostwach świata. W gronie tym znalazło się miejsce dla jednego Polaka!

Grand Prix
Źródło: Speedwayekstraliga.pl

Polak z „Dzikusem”!

Wszyscy kibice zastanawiali się, czy którąś z dzikich kart otrzyma jeszcze jeden z „rajderów” naszego kraju. Eksperci spekulowali jakie szanse będzie miał na to Janusz Kołodziej, który ostatecznie uplasował się na drugim miejscu Speedway European Championship. Zabrakło mu bowiem zaledwie „oczka”, aby dumnie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej w mistrzostwach świata. Niektórzy też liczyli na stałą dziką kartę dla Dominika Kubery, który z każdym sezonem prezentuje coraz lepszą formę. Znajduje się ponadto w nielicznym gronie zawodników, którzy potrafią rzucić rękawicę niedoścignionemu Bartoszowi Zmarzlikowi.

Ostatecznie dzika karta powędrowała do Patryka Dudka, który ukończył cykl na siódmym miejscu. Należy przypomnieć, że czołowa szóstka mistrzostw świata otrzymuje awans do przyszłorocznego Grand Prix. Ponadto zaproszenia do cyklu otrzymali również Tai Woffinden, Martin Vaculik, Mikkel Michelsen, Jason Doyle oraz Anders Thomsen. Obyło się bez niespodzianek. Ostatecznie w Grand Prix będą jeździć ci sami zawodnicy, którzy rywalizowali w cyklu w tym roku.

Nowa twarz w Grand Prix

W przyszłorocznych zmaganiach o miano najlepszego żużlowca globu jedyną nową twarzą będzie Kim Nilsson. Awans wywalczył sobie sam podczas finałowej rundy Grand Prix Challenge na torze w Glasgow. Zastąpi tym samym najsłabszego zawodnika tegorocznych zmagań, Pawła Przedpełskiego. Dzięki dobrej jeździe w eliminacjach, miejsce w cyklu zapewnione mają także Jack Holder i Max Fricke.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali już listę rezerwowych przyszłorocznego cyklu. W przypadku niedyspozycji któregoś ze stałych uczestników, pierwszeństwo startów w zawodach w ich miejsce otrzyma Łotysz Andrzej Lebiediew. Co ciekawe, tym razem w gronie rezerwowych nie ma żadnego Polaka. Może być to pewne rozczarowanie, biorąc pod uwagę, że Mateusz Cierniak zapracował w tym roku na miano mistrza świata juniorów w cyklu SGP2.

Nadal jednak nie został ustalony pełen terminarz na 2023 rok. Wiele wskazuje na to, że za rok medale nie będą wręczane na toruńskiej Motoarenie. Cykl SGP 2023 ma bowiem zakończyć się poza Europą.

Pełna obsada cyklu Grand Prix 2023:

Bartosz Zmarzlik #95 (Polska)

Leon Madsen #30 (Dania)

Maciej Janowski #71 (Polska)

Fredrik Lindgren #66 (Szwecja)

Robert Lambert #505 (Wielka Brytania)

Daniel Bewley #99 (Wielka Brytania)

Patryk Dudek #692 (Polska)

Tai Woffinden #108 (Wielka Brytania)

Martin Vaculik #54 (Słowacja)

Mikkel Michelsen #155 (Dania)

Jason Doyle #69 (Australia)

Anders Thomsen #105 (Dania)

Kim Nilsson #233 (Szwecja)

Jack Holder #25 (Australia)

Max Fricke #46 (Australia)

Rezerwowi cyklu:

1. Andrzej Lebiediew (Łotwa)

2. Jan Kvech (Czechy)

3. Kai Huckenbeck (Niemcy)

4. Luke Becker (USA)

5. Dimitri Berge (Francja)

6. Timi Salonen (Finlandia)

7. Marko Lewiszyn (Ukraina)

***

Po więcej ciekawych tekstów ze świata sportu zapraszamy tutaj –>https://meteor.amu.edu.pl/programy/sport/