„W pogoni za książką” – 21

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski
11.06.2019r.

 

Źródło: http://lubimyczytac.pl/

„Ludzie to wilcy” – Barbara Kowalska

Bohaterką książki jest Kalina Stalska, kobieta, która z pozoru ma wszystko. Jej kariera fotografki właśnie nabiera rozpędu, a związek z idealnym partnerem ma być wkrótce zwieńczony małżeństwem. Złudnie szczęśliwe i poukładane życie dziewczyny, zaburza propozycja dawnego przyjaciela Kajtka. Znajomy chce, aby Kalina rzuciła dotychczasowe plany i wyjechała w celach zawodowych w Bieszczady.  Jej zadaniem miała być praca razem z grupą znajomych nad albumem zdjęć górskich krajobrazów.

Złożona przez Kajtka propozycja staje się przedmiotem sporu między narzeczeństwem, ale mimo nieporozumień dziewczyna decyduje się podjąć ryzyko i wyjeżdża na południe kraju. Pierwsze dni w górach spędza na intensywnej pracy i poznawaniu otoczenia. Pewnego dnia, czując się na tyle pewnie w okolicy, postanawia wybrać się na spacer do leśniczówki, gdzie umówiła się na spotkanie z Maciejem Jutrzenką.

Brak przygotowania i marna orientacja w terenie sprawia, że Kalina gubi szlak i wpada w kłusownicze sidła, tracąc przy tym przytomność. Kiedy odzyska świadomość, obudzi się w miejscu, w którym zapewne nie chciałaby być. Na kogo trafi Kalina i jak potoczą się jej dalsze losy? Na pewno nie będzie jej łatwo odnaleźć się w świecie nielegalnych interesów, których wkrótce sama stanie się przedmiotem.

 

„Ludzie to wilcy” to powieść o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. To także historia o próbie rozliczania się ze swojego życia i możliwości zrobienia czegoś poza wyznaczonymi przez siebie schematami. Przekonajcie się sami, jak wielkie niebezpieczeństwo może spotkać miejską fotografkę w górskiej wiosce.

 

Źródło: http://lubimyczytac.pl/

„Święte grzechy” – Nora Roberts

Nora Roberts, a właściwie Eleanor Marie Robertson to pisarka amerykańska, której powieści utrzymywały się na liście bestsellerów „New York Timesa” przez prawie 16 lat„Święte grzechy” to swoiste połączenie kryminału z dozą romansu, co w tym wypadku nie przeszkadza, a jedynie dodaje uroku całej historii.

W Waszyngtonie grasuje seryjny morderca, który zabija młode kobiety o blond włosach. Dusi je za pomocą humerału oraz zostawia przy ofiarach karteczkę z napisem „Grzechy są jej odpuszczone”. Media szybko nadają mu przydomek Ksiądz, ale czy słusznie? Policja nie ma żadnych śladów ani świadków, żeby móc zidentyfikować psychopatę. Ze względu na naciski burmistrza zwraca się o pomoc do dr Tess Court, która ma sporządzić profil psychologiczny. Prowadzący śledztwo policjant Ben Paris ma uprzedzenia do zawodu psychiatry i oczywiście to między tą dwójką zawiązuje się romans.

Wyjątkowo istotną częścią tej książki są wątki psychologiczne, ukazane w gabinecie dr Court. Szczególnie przypadek chłopca, który w wieku 14 lat już był alkoholikiem, narkomanem i wycofanym dzieckiem z powodu niekompetencji i choroby swojego ojca. 

 

Nora Robers używa przyjemnego języka, aby zaciekawić i nie znudzić swojego czytelnika. „Święte grzechy” są dowodem na to, że można napisać dobry kryminał w połączeniu z romansem, w którym wątek miłosny nie jest ciężarem i nie odpycha. Walor psychologiczny tej książki dodaje jej tylko wartości i skłania do przemyśleń.