Rita & Love – Teoria Wielkiego Serialu

21.03.2018 – Teoria Wielkiego Serialu

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Paweł Grendysa

Tym razem tematem audycji będą komediodramaty, w których miłość również odegra bardzo ważną rolę. Pierwsza produkcja, która została omówiona to Rita. Jest to norweska produkcja z 2012 roku, która opowiada o perypetiach szalonej nauczycielki zmagającej się ze światem dorosłych. Jako drugi wybrałem obraz Netflixa pt. Love. Przedstawia on zabawną historię dwójki nieszczęśliwie zakochanych osób, które porzucają nadzieję na znalezienie „tego jedynego”. Gdy przypadkowo trafiają na siebie w sklepie, ich życie całkowicie się zmienia, gdyż od razu bardzo dobrze się dogadują.

Rita swoją premierę miała 9 lutego 2012 roku w duńskiej stacji TV2, a pilotażowy odcinek nosił tytuł Idealistka. Twórcą serialu jest Christian Torpe, który odpowiadał także za scenariusze do takich produkcji jak: Spokój w sercu, Prawie idealny, czy Mgła z 2017 roku. Powiem szczerze, że jeszcze nigdy nie oglądałem duńskiej produkcji i obawiałem się tego, że nie zrozumiem duńskiego humoru lub kultury. Okazało się oczywiście, że nie ma czego się bać, bo produkcja jest naprawdę ciekawa i przystępna. Christian stworzył luźną historię nauczycielki, która musi sama się wiele nauczyć na temat dorosłego życia. Mimo wszystko stara się nie przejmować i dalej robić swoje – ktoś musiał wychować jej dzieci i przekazać uczniom podstawy w szkole. To, co robi, naprawdę jej się podoba i nie da sobie wmówić, że jest złą nauczycielką. Bardzo ciekawie zostało przedstawione życie nauczyciela – my znamy ich tylko ze szkoły, ale jacy są w domu? Okazuje się, że tak samo, jak inni mają swoje problemy, bolączki i często są tak samo zdziecinniali, jak ich uczniowie. To jednak nie przeszkadza im  poszukiwać miłości i szczęścia. W główną rolę Rity wcieliła się Mille Dinesen, którą mogliście zobaczyć również w Min søsters børn alene hjemmeAlle for én czy Borgen. W serialu zobaczycie także: Lisę Baastrup (jako Hjørdis), Nikolaja Grotha (jako Jeppe Madsen), Ellen Hillingsø (jako Helle), Mortena Vang Simonsena (jako Ricco Madsen) oraz Sarę Hjort Ditlevsen (jako Molly Madsen).

Love zadebiutowało w Netflixie 19 lutego 2016 roku. Za stworzenie produkcji odpowiadają: Judd Apatow (Wykolejona, Wpadka, 40 lat minęło), Lesley Arfin (Brooklyn 99) i główny aktor Paul Rust. Razem opracowali naprawdę ciekawą historię opowiadającą o tym, jak wygląda poszukiwanie miłości. W końcu każdy z nas szuka lub już znalazł miłość, więc każdy w tym temacie się odnajdzie. Twórcy dla widzów przygotowali bardzo fajny morał, że tę miłość, naprawdę dziwną, zakręconą i nieprawdopodobną znajdziemy w momencie, w którym najmniej się będziemy tego spodziewać. Że gdy już całkowicie porzucimy nadzieję, gdy całkowicie się poddamy, to nagle BANG i los stawia na naszej drodze właśnie tę jedyną osobę, która będzie całym naszym światem. Czyż to nie piękne? Gillian Jacobs wcieliła się w Mickey Dobbs, a wcześniej wspomniany Paul Rust zagrał Gusa Cruikshanka.