USA oskarżone przez Chiny o ataki hakerskie

shutterstock hacker
źródło: shutterstock

Cyberprzestrzeń jest mocno chaotycznym i niebezpiecznym środowiskiem. Codziennie w jej obszarze dochodzi do ogromu ataku hakerskich na konta, sklepy oraz instytucje państwowe. Niedawno jedną z ofiar miały stać się Chiny, a konkretnie uczelnia specjalizująca się lotnictwem, nawigacją oraz kosmosem.

Według chińskiego Narodowego Centrum Szybkiego Reagowania na Wirusy Komputerowe, USA rozsyłało zainfekowane wirusami maile, których celem było zdobycie danych logowania pracowników uniwersytetu. Za atakami miała stać amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego.

W odpowiedzi ze strony amerykańskiej mogliśmy usłyszeć również oskarżenia skierowane w drugą stronę. Chiny miały odpowiadać za ponad 2000 ataków hakerskich na instytucje państwowe, kluczowe firmy oraz prywatnych użytkowników. Według niektórych doniesień chińskie oskarżenia mogą być odpowiedzią na ogłoszony przez USA zakaz eksportu procesorów.

Z roku na rok w zatrważającym tempie rozrasta się zjawisko cyberprzestępczości. Jak do tej pory 2021 rok był najtrudniejszy pod względem ochrony danych w sieci. Częstotliwość ataków hakerskich wzrosła o połowę względem roku 2020. Statystycznie firmy doświadczały około 900 prób włamań tygodniowo w skali globalnej.

Cyberprzestępczość generuje wysokie straty finansowe. Na tej płaszczyźnie średnia wartość strat wzrosła do ponad czterech milionów dolarów. Najpopularniejszym sposobem ataku jest phisihng, który w ubiegłym roku stanowił 85 procent wszystkich incydentów hakerskich.

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe