XRAI Glass – Rozszerzona Rzeczywistość jako lekarstwo dla osób niedosłyszących i Głuchych

Znaczna część osób z poważnymi ubytkami słuchu nie może się cieszyć doświadczeniami związanymi z brzmieniem codziennych czynności, ale również poziomem życia, jaki gwarantują rozmowy z bliskimi czy samodzielność w załatwianiu ważnych spraw . Język migowy staje się coraz bardziej powszechny w przeróżnych instytucjach, jednakże jest go wciąż za mało. Tworzy to barierę komunikacyjną ze społeczeństwem Głuchych. A co by było, gdyby pojawiło się na to remedium?

źródło: www.signature.org.uk

Większość firm wyprzedza się w pogoni za nowościami dla okularów technologii VR (wirtualnej rzeczywistości), jak i AR  (rozszerzonej rzeczywistości) dla zdrowych ludzi. W tym czasie brytyjska firma XRAI Glass chciała się na tym tle wyróżnić. Stworzyła pionierskie oprogramowanie umożliwiające porozumiewanie się z Głuchymi osobom nie znającym języka migowego.

Na spotkanie z przyjacielem czy wizytę u lekarza — rozwiązanie uniwersalne

Około 1,25% wszystkich mieszkańców Polski to odnotowani Głusi. Ponadto kolejne 900 tysięcy osób ma głęboki niedosłuch. Podczas swojego życia natrafiają na wiele trudności. Jest to spowodowane przez brak ułatwień dla nich w wielu ważnych miejscach (apteki, szpitale, urzędy, banki itp.). Oczywiście są tłumacze języka migowego, jednak stosunek ich do osób z poważnym lub całkowitym ubytkiem słuchu jest niezwykle mały. Dzięki tej technologii wyżej wymieniony problem, jak i brak prywatności (podczas wizyt u lekarza tudzież psychologa) może być w dużym stopniu rozwiązany.

źródło: XRAI Glass

XRAI Glass ma Głuchemu umożliwić „widzenie” rozmowy, którą prowadzi. Technologia ma działać na zasadzie połączenia urządzenia z systemem Android (np. telefon) do okularów Nreal AR. Mikrofon wbudowany w telefonie jest wykorzystywany do rejestrowania mowy skierowanej do użytkownika. Oprogramowanie brytyjskiej firmy ma na celu przekształcanie dźwięku na wersję pisaną rozmowy, wyświetlaną na okularach Nreal AR w czasie rzeczywistym. Pierwszą osobą głuchą, która miała do czynienia z ich projektem, była Diana. Film z jej reakcją można zobaczyć poniżej:

The world’s first ever Deaf BSL user trying on XRAI Glass for the first time 😭💕💕

XRAI Glass ma ogromny potencjał, jednak nasuwa się pewne pytanie…

Należy pamiętać, że oprogramowanie jest nowinką technologiczną i jeszcze przed nim wiele rozszerzeń oraz uaktualnień. Twórcy, a dokładniej szefowie, zapowiadają różne nowe funkcje m.in.: tłumaczenie tekstów, określanie wysokości tonu, odczytywanie akcentów. Wszystko po to by użytkownik miał możliwość rozpoznawania emocji.

XRAI Glass, źródło: futurumgroup.com

Data dokładnej premiery nie jest jeszcze znana, ponieważ projekt dalej jest w fazie rozwoju,  jednak zapowiada się na przyszły rok. Na ten moment można rejestrować się, jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem. Jest też szansa na dołączenie do publicznej sesji testów, w której po wypełnieniu odpowiedniej ankiety będzie można wypróbować omawiany produkt. Obie możliwości można znaleźć na stronie producenta XRAI Glass. Wszystko zapowiada się wręcz idealnie. Osoby, które straciły słuch, będą mogły wrócić do w miarę normalnego życia. Dzięki temu Głusi nas zrozumieją… Tylko w jaki sposób my ich?

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe

Autor: Dominik Pardyak