„Rozpacz jest ceną, jaką płacimy za miłość” – Elżbieta II wciąż żywa

Ukochana królowa Brytyjczyków, panująca na tronie ponad 70 lat, jednocząca wszystkich bez względu na opcje polityczne. Swoją długowiecznością intrygowała wszystkich. Prawdopodobnie nie ma kraju, gdzie ludzie by jej nie znali. Po 11 dniach od śmierci królowej, czyli 19 września, jej ciało zostanie złożone na zamku w Windsorze. Choć nie ma jej już z nami, pamięć o niej trwać będzie wiecznie. W dzień pogrzebu byłej królowej Anglii warto przyjrzeć się nawiązaniom ze świata kultury, dla których inspiracją stała się Elżbieta II.

kadr z filmu The Crown, którego główną bohaterką jest Elżbieta II
Źródło: vouge.pl

Filmy i seriale poświęcone Królowej

Elżbieta II stała się bohaterką wielu filmów długometrażowych. Do wachlarza filmowych produkcji można zaliczyć filmy dokumentalne, historyczne, ale i fabularne. Postać Królowej miało zaszczyt odgrywać wiele aktorek.

„The Crown” (reż. Peter Morgan)

plakat zapowiadający serial The Crown
Źródło: netflix.pl

Oglądała go sama Królowa, podobał się jej, ale powiedziała, że w niektórych momentach jest zbyt przedramatyzowany. Mowa o jednej z produkcji Netflixa, jaką jest serial „The Crown”. Film opowiada o początkowych latach panowania, kiedy to zaledwie 26-letnia Elżbieta II wstąpiła na tron. Serial ten składa się z 5 sezonów i zgromadził rzeszę fanów. W rolę Królowej w ramach tej produkcji wcieliły się m.in. Claire Foy, Olivia Colman oraz Imelda Staunton. Po śmierci Królowej wstrzymano produkcję kolejnych odcinków, a dalsze losy filmu nie są znane.

„Wspaniałe życie królowej Elżbiety II” (reż. Alan Byron)

plakat reklamujący film Wspaniałe życie królowej Elżbiety II
Źródło: filmweb.pl

Od małej księżniczki aż po ikonę monarchii — archiwalne nagrania i rozmowy z ekspertami składają się na opowieść o niezwykłym życiu królowej Elżbiety II. Taki opis przedstawia Netflix, będący dystrybutorem produkcji. Jeden to jeden z filmów biograficznych powstałych jeszcze za życia królowej, w 2013 roku. Przybliża on m.in. relacje Królowej z jej ojcem oraz mężem.

„A Queen is Crowned” (reż. Michael Waldman)

plakat reklamujący film „A Queen is Crowned”
Źródło: amazon.co.uk

Koronacja Elżbiety II była niewątpliwie przełomowym momentem nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale i całego świata. Od momentu wstąpienia na tron, do śmierci Królowa przeżyła 15 różnych premierów Zjednoczonego Królestwa. Moment wręczenia Elżbiecie korony przypada na rok 1953, kiedy to panowała era obrazu czarno-białego. Twórcy filmu „A Queen is Crowned” postawili sobie za cel rekonstrukcję kolorystyczną obrazu tamtych wydarzeń. Ceremonia opatrzona jest komentarzem jednego z najwybitniejszych aktorów brytyjskich w historii – sir Laurene’a Oliviera, a muzyka wykorzystana w filmie została skomponowana przez London Symphony Orchestra.

„Jak zostać królem” (reż. Tom Hooper)

kadr z filmu Jak zostać królem
Źródło: kultura.onet.pl

„Jak zostać królem” to jeden z niewielu filmów, gdzie Elżbieta II pojawia się jako mała księżniczka. Film oryginalnie opowiada historię ojca przyszłej Monarchini, Jerzego VI. Dla fanów rodziny królewskiej na pewno jest on jednym z ciekawszych kąsków. W rolę Lilibeth wcieliła się Freya Wilson.

„Randka z królową” (reż. Julian Jarrold)

kadr z filmu Randka z królową
Źródło: wprost.pl

„Randka z królową” to film opowiadający o Elżbiecie II oraz jej siostrze Małgorzacie. Młode damy wymykają się z jednego z bardziej prestiżowych londyńskich hoteli, aby wyjść na miasto i zażyć życia. Elżbieta wpada w ramiona młodego lotnika Jack’a a jej siostra ginie w tłumie świętujących marynarzy. Jack nie wie, z kim ma do czynienia. Chęć wolności zmieni się w obfitującą w sensacyjne wątki historię. W rolę młodej Elżbiety wcieliła się Sarah Gadon.

Literatura poświęcona Królowej

Fani literatury również znajdą ciekawe pozycje, w których będą mogli przeczytać o trudach i sukcesach, których Elżbieta II doświadczała w swoim życiu. Największą część takich dzieł stanowią publikacje lub pogłębione analizy wzbogacone komentarzami ekspertów.

„Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”

okładka książki „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”
Źródło: taniaksiazka.pl

Jedną z najnowszych książek poświęconych Królowej jest dzieło Marka Rybarczyka pt. „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”. Rybarczyk był wieloletnim korespondentem w Londynie dla jednej z polskich redakcji prasowych. Książka ma charakter oceniający. Autor analizuje wybory Królowej, jej upadki, ale również stawia kilka kluczowych pytań, m.in. jaka będzie pozycja monarchii po śmierci Elżbiety II?

„Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy”

okładka książki „Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy”
Źródło: marginesy.com.pl

W 2017 roku ukazała się książka pt. Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy. Jej autor, Andrew Marr, wybitny brytyjski dziennikarz i komentator polityczny skupia się na blaskach i cieniach życia Monarchini. Pozycja ta napisana jest starannie pod względem faktograficznym, jak i analitycznym, co czyni ją ciekawą pozycją dla osób na co dzień interesujących się życiem społeczno-politycznym, ale nie tylko.

Elżbieta II i James Bond

Królowa Elżbieta II lubiła zaskakiwać. Do końca panowania okazywała swoją witalność, ale i hart ducha. Jedną z okazji gdzie Jej Królewska Mość mogła pokazać się od najlepszej strony był film promujący Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. Wówczas Królowa wystąpiła u boku filmowego Jamesa Bonda, w którego wcielił się Daniel Craig.

Co niezwykłego skrywa ten klip? James Bond dostaje zadanie, aby dowieść JKM na ceremonię otwarcia igrzysk. Zabiera ją na pokład śmigłowca, z którego obaj później wyskakują ze spadochronu nad London Stadium. Oczywiście skok wykonali kaskaderzy, ale dzięki montażowi mamy wrażenie, że byli to realni aktorzy. Na pewno, choć Elżbieta II nie była na tyle silna fizycznie, to miała hart ducha, który pozwoliłby jej nawet na taki skok.

Thank you Ma’am Elżbieta II w filmach animowanych

maskotka Misia Paddingtona pod bramą pałacu Westminster
Brama przed Pałacem Westminster po ogłoszeniu komunikatu o śmierci Królowej
Źródło: wydarzenia.interia.pl

Elżbieta II pojawiała się w wielu animacjach i kreskówkach. Wystąpiła w sądzie przeciwko Homerowi Simpsonowi w serialu „The Simpsons” (reż. Matt Groening), zademonstrowała ciosy wschodnich sztuk walki w Minionkach (reż. Pierre Coffin, 2015) a jej psy zyskały rozgłos dzięki filmowi „Corgi, psiak Królowej” (reż. Ben Stassen i Vincent Kesteloot)

Jedną z najnowszych, a zarazem najciekawszych występów Monarchini w filmach animowanych był trwający ok. dwie minuty film, gdzie Elżbieta II pije herbatę z misiem Paddingtonem. Film ten został przygotowany z okazji Platynowego Jubileuszu 70-lecia panowania Królowej, który był obchodzony w 2022 roku. Jest to niewątpliwie zetknięcie się dwóch istotnych angielskich symboli. Paddington jest najbardziej znanym misiem i jednocześnie najbardziej znaną postacią z angielskich kreskówek od 1958 roku, kiedy to został stworzony przez Michaela Bonda.

Elżbieta II to z pewnością jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobistości na świecie. Jej śmierć dotknęła tysiące osób zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i na całym świecie. Można zaryzykować stwierdzenie, że była nie do zastąpienia. Dorobek kulturalny, nawiązujący do jej postaci, z pewnością będzie przypominać przyszłym pokoleniom, o wybitności tej kobiety.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj –> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/