Czym jest MOVEMBER? – krótka historia i podstawowe informacje dla każdego

Listopad to szczególny miesiąc pod wieloma względami. W Polsce wypadają wtedy dwa bardzo ważne i powszechnie obchodzone święta. Jednak od pewnego czasu miesiąc ten możemy też kojarzyć z hasłem „Movember”. Co właściwie oznacza i jakie działania możemy z nim utożsamiać? Postaramy się zagłębić nieco w jego historię i nakreślić podstawowe informacje.

Obrazek promujący Movember - w centrum grafika wąsów z nazwą akcji w centrum
źródło: https://www.zwrotnikraka.pl

Skąd właściwie nazwa Movember?

Termin ten wywodzi się z języka angielskiego. W wolnym tłumaczeniu oznacza Wąsopad. Dlaczego? Jest to połączenie słów mustache – czyli wąsy oraz november, czyli listopad. Jak łatwo się domyślić utożsamia bowiem miesiąc, jakim jest listopad wraz z wąsami, które są kojarzone przez większość głównie z mężczyznami. Nie jest to przypadkowe. W 1999 roku w Australii pierwszy raz ustanowiono listopad miesiącem profilaktyki raka jąder. Cała akcja społeczna przenosiła się z roku na rok na kolejne państwa. Obecnie ma przypominać o konieczności profilaktyki oraz badań przez mężczyzn w tym zakresie.

Screen Instagramowego profilu wydarzenia jakim jest Movember
źródło: https://www.instagram.com/movember/

W jaki sposób obchodzi się Movember w Polsce?

Tak, jak wspomniano – akacja z roku na rok, zyskuje coraz większą popularność. W Polsce słyszymy o niej od 2014 roku, gdy pierwszy raz została ustanowiona przez Fundację Kapitan Światełko. Obecnie coraz głośniej się o niej mówi. Dołącza także wiele mediów czy celebrytów. Przede wszystkim przejawia się to jednak poprzez szerzenie informacji o ryzyku, jakie niosą za sobą nowotwory jądrer oraz prostaty. Dostępnych jest także wiele informatorów oraz infografik dotyczących samobadań i profilaktyki. Co najważniejsze jednak to fakt, iż w wielu miejscach działają wówczas ogólnodostępne punkty, w których można bezpłatnie poddać się badaniu profilaktycznemu. Znajdziemy je głównie w galeriach handlowych – tak aby były, jak najbardziej ogólnodostępne.

Kto może poddać się badaniom? W tym szczególnym okresie mężczyźni po 40 roku życia, czyli osoby należące do zwiększonej grupy ryzyka wystąpienia nowotworu, mogą udać się na konsultacje oraz poddać badaniu USG. Dla pozostałych grup wiekowych dostępne są także liczne pakiety zniżkowe na poddanie się takiemu badaniu.

źródło: www.medicover.pl

Jaki jest zatem główny cel i założenie akcji?

Przede wszystkim szerzenie świadomości. Akcja ma przypominać mężczyznom, w każdym wieku o samobadaniu, profilaktyce oraz dbaniu o własne zdrowie. W natłoku obowiązków i informacji, z którymi każdy w życiu codziennym ma do czynienia, często zapomina się o tym, aby zatrzymać się i pomyśleć o własnym zdrowiu. Akcje społeczne, są realizowane w dużym stopniu poprzez różnorodne media oraz influencerów i tym samym mają szanse na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. W Polsce również bardzo dużo celebrytów dołącza się i przypomina o konieczności profilaktyki. Podsumowując jednym zdaniem, cel akcji to szerzenie wiedzy o nowotworze oraz nagłośnienie jej, w taki sposób aby dotarła do szerokiej grupy odbiorców. Dzięki temu spełnia się główne założenie. Jest nim wczesne wykrywanie nowotworów oraz możliwie, jak największa liczba całkowicie wyleczonych z nich mężczyzn.

Po więcej informacji, dotyczących akcji zapraszamy wkrótce. Zachęcamy do śledzenia aktualności: https://meteor.amu.edu.pl/aktualnosci/