Residue & The Secret of Crickley Hall — Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego serialu – 08.11.2017

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


W  Teorii Wielkiego Serialu przyjrzymy się brytyjskim produkcjom. Jak dobrze wiecie, Wielka Brytania ma bardzo duże i dobrze wyposażone zaplecze filmowe, telewizyjne i co najważniejsze – dobrze wykształconych aktorów. Nie wiem, z czego to wynika, może z ich kultury i światopoglądu lub z dobrego przygotowania warsztatowego, jednak ich produkcje mają swój niepowtarzalny klimat. Dlatego zajmiemy się dwiema produkcjami wyprodukowanymi na wyspach. Na początku będzie to Residue – bardzo interesujący miniserial autorstwa Netflixa. Opowiada o wielkiej katastrofie pod ulicami Londynu, przez co na powierzchnie wydostają się trujące toksyny. Tak przynajmniej twierdzi rząd. Jednak bohaterowie odkrywają, że spod powierzchni wypełzło również coś mrocznego i przerażającego. Tytuł produkcji możemy przetłumaczyć jako: reszta, pozostałość, osad. Można zatem to interpretować na wiele sposobów — może chodzić o to, co zostawił po sobie wybuch, co osiadło na ludziach po tym wydarzeniu, albo że chodzi o resztę, która przeżyła i musi się pogodzić z tym okropnym wydarzeniem. The Secret of Crickley Hall – kolejny tytuł i także brytyjska produkcja, jednak utrzymana jest w całkiem innym klimacie niż Residue. Tutaj spotkamy się z typową byrytyjską historią. Jeden z członków rodziny zaginie w nie do końca jasnych okolicznościach, a zrozpaczona rodzina przeprowadzi się do starego pałacyku, który nawiedzać będą duchy. Crickley Hall to właśnie nazwa wielkiej i starej posiadłości.

Premiera pierwszego docinka Residue odbyła się w 2015 roku. Już sama forma pilota jest niezwykle interesująca, ponieważ są dwie teorie na temat pilota. Ukazały się tylko 3 odcinki produkcji i można pierwszy odcinek serialu interpretować jako pilot lub według drugiej teorii – 3 pierwsze odcinki to ponad półtoragodzinny pilot do dopiero powstających kolejnych odcinków. Kto ma rację, nie wiadomo. Produkcja powstała w marcu 2015 roku i od tamtej pory nie pojawiły się kolejne odcinki, zatem można przychylać się do tego, że jest to miniserial, a nie pełna produkcja w trakcie tworzenia. Residue poza tym, że nie wiadomo, jaka jest jego forma, a każdy może go interpretować na swój własny sposób, został także stworzony przed osobę, po której tego byśmy się nie spodziewali. Otóż twórcą nie jest scenarzysta – jak to jest zawsze, a reżyser produkcji, czyli Alex Garcia Lopez. Bardzo rzadko możemy się spotkać z taką sytuacją, gdzie ktoś całkowicie inny stworzył historię do produkcji, a scenarzysta miał ją tylko przenieść do scenariusza. W głównych rolach wystąpili: Natalia Tena (jako Jennifer Preston), Jamie Draven (jako Levi Mathis) oraz Iwan Rheon (jako Jonas).

The Secret of Crickley Hall premierę swojego odcinka pierwszego miał 18 listopada 2012 roku. Miniprodukcja jest utrzymana przede wszystkim w klimacie grozy, gdyż według opowieści wiele lat temu, gdy w budynku był sierociniec, utonęło w nim kilkanaście dzieci oraz opiekunowie. To ich duchy będą nawiedzać Crickley Hall. Reżyserem i scenarzystą, a także twórcą serialu jest Joe Ahearne. Swoją historię stworzył on na podstawie noweli Jamesa Herberta o tym samym tytule co serial. W ten produkcji zdecydowanie możemy uznać, że główną postacią jest Ewa Caleigh (Suranne Jones), która gra matkę zaginionego dziecka. W obsadzie można zobaczyć także: Toma Ellisa (jako Gabe Caleigh), Olivię Cooke (jako Nancy Linnet), Maisie Williams, Iaina De Caestecker, Billa Milner oraz Davida Warner.

Odsłuch: