Grimm & Penny Dreadful — Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 25.10.2017

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


Tematyka fantastyczna jest znana prawie każdemu, zatem bez problemu można byłoby wymienić takie stwory jak: wampiry, wilkołaki, czarownice, banshee czy zmiennokształtnych. W tym wydaniu TWS chciałbym zawęzić ten zbiór i skupić się na tropieniu, poszukiwaniu potworów oraz walce z nimi. Standardowo przygotowałem dla Was dwa seriale, które omówiłem w ciągu godziny. Pierwszą produkcją był Grimm —  amerykański serial stacji NBC, w Polsce emitowany po raz pierwszy przez stację Canal+. Opowiada on o losach młodego mężczyzny, który dowiaduje się, że jego przeznaczeniem jest walka ze złem. Następnie przeszedłem do Penny Dreadful, czyli po polsku Domu Grozy. Tytuł dosyć ciężko było przetłumaczyć, gdyż po angielsku dosłownie jest to zbiór strasznych historyjek. Ostatecznie w języku  polskim postanowiono dopasować tytuł do fabuły, gdyż wielu Polaków nie wiedziało, o co chodzi ze zbiorem strasznych, krwawych historyjek. W ten sposób dom, który jest sercem 2 pierwszych sezonów, stał się prawie tytułowym bohaterem.

Pilotażowy odcinek serialu Grimm miał swoją premierę 28 października 2011 roku w stacji NBC. Fabuła całej produkcji zaczyna się od cytatu:

Wilk pomyślał: Cóż za delikatna istotka. Cóż za soczysty kąsek… ~ BRACIA GRIMM 1812 rok.

Twórcami, którzy stworzyli całą historię i czuwali nad jej realizacją są: David Greenwalt (Z Archiwum X, Buffy: Postrach wampirów), Jim Kouf (Skarby narodów, Zakładnik z Wall Street) oraz Stephen Carpenter (Diamentowa Afera, Poza świadomością). W głównych rolach wystąpili David Giuntoli jako Nick Burkhardt czy Silas Weir Mitchell jako Eddie Monroe. Na ekranie także możecie zobaczyć: Sasha Roiz (Kapitan Sean Renard), Reggie Lee (Sierżant Wu), Elizabeth Tulloch (Juliette Silverton). Za kamerą przy realizowaniu pilota stanął Marc Buckland, reżyser odpowiedzialny także za takie produkcje jak Chorzy doktorzy, czy Santa Clarita Diet. Oryginalny muzyczny temat przewodni do produkcji stworzył Richard Marvin. Muzyka jest fantastyczna, na miarę wielkich światowych kompozytorów.

Penny Dreadful po raz pierwszy można było obejrzeć w stacji Showtime (w Polsce na HBO). Pilot nosił nazwę Nocna robota i miał premierę 11 maja 2014 roku. Cała produkcja dzieje się w Londynie, w 1891 roku w domu sir Malcolma Murraya, który razem z pozostałymi bohaterami musi stawić czoło nadciągającemu do miasta złu. Twórcą produkcji jest John Logan, wspaniały scenarzysta, odpowiadający także za scenariusze do: Skyfall, Rango, Obcy: Przymierze czy Hugo i jego wynalazek. Możecie zatem się sami domyśleć, że historia stworzona w Penny Dreadful także będzie bardzo dobra. Stworzył on bardzo ciekawy świat, Londyn XIX wieku, miasto brudne, biedne, gdzie wszystkich mordowano i gwałcono. Okazuje się jednak w trakcie serialu, że za większością morderstw nie stoją ludzie, a demony, które powstrzymać mogą tylko bohaterowie. Roli reżysera pilotażowego odcinka podjął się J.A. Bayona, hiszpański twórca, który odpowiadał wcześniej za takie filmy jak np. Sierociniec, 7 minut po północy, czy Niemożliwe. Bezapelacyjnie główną bohaterką produkcji jest Vanessa Ives (w tej roli Eva Green). W pozostałych rolach wystąpili: Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), Ethan Chandler (Josh Hartnett), Victor Frankenstein (Harry Treadaway).

Odsłuch: