Portal powraca w odświeżonej wersji

Wiele osób liczy na kolejną część jednej z najbardziej szanowanych serii gier od Valve, lecz wciąż brak o niej oficjalnych wieści. Tymczasem fani będą mogli nacieszyć oczy nowym, odświeżonym wydaniem pierwszej części Portala – „Portal with RTX”.

Portal
źródło: Steam

Nvidia dwa dni temu, zgodnie z przewidywaniami, zaprezentowała światu nowe karty graficzne z serii 4000. Wraz z nią pokazano również trzecią edycję technologii DLSS. Chcąc je promować, firma wzięła na tapet grę Portal. Klasyk z 2007 doczekał się więc ogromnych zmian w otoczce wizualnej. Przede wszystkim ulepszeniu uległy tekstury, które zostały podniesione do wyższej rozdzielczości. Podobne zmiany dosięgnęły modele obiektów, które mają zachować ducha oryginału.

Kompletnie przerobiono także system oświetlenia. Teraz każdy przedmiot i obiekt rzuca dokładniejszy, bardziej naturalny cień w zależności od ich kształtu oraz materiału, z którego zostały wykonane. Co więcej, promienie światła bardziej realistycznie przechodzą przez dym i mgłę. Światło przechodzi teraz nawet przez portale.

W „Portal with RTX” będziemy mogli zagrać w listopadzie tego roku. Już teraz można dodawać produkcję do listy życzeń, a posiadacze oryginału dostaną darmowy dostęp do ulepszenia jako DLC. W przyszłości zadebiutować ma natomiast RTX Remix. Ma to być narzędzie do modyfikowania starszych gier oraz wykorzystania w nich technologii Ray Tracingu.

DLSS 3 oraz nowe karty graficzne

Wymienione wyżej zmiany graficzne nie mogłyby powstać, gdyby nie postęp w dziedzinie technologii kart graficznych oraz jej przetwarzania. Abyśmy w pełni mogli cieszyć się m.in. odświeżonym Portalem, potrzebujemy DLSS 3, osiągające najlepsze wyniki na kartach graficznych Nvidii z serii 4000. W parze działają cuda – na kanale Youtube Nvidia GeForce możemy obejrzeć krótkie urywki z kilku gier, w których ich użyto. Połączenie ma zapewnić nawet czterokrotnie więcej klatek na sekundę.

Niestety niesie to za sobą duży koszt. Dosłownie, ponieważ najtańsza karta graficzna z serii 4000, a mianowicie RTX 4080 z 12 GB pamięci RAM, kosztować ma zawrotne 5299 zł. Ten sam model z 16 GB RAM to już 7049 zł, najsilniejszy RTX 4090 zaś – 9399 zł. Zadziwia również moc, potrzebna do zasilania tej ostatniej, bo wynosi aż 660 W. Karty pojawią się na sklepowych półkach 12 października.

Po więcej artykułów i newsów ze świata gier odsyłamy tutaj –> meteor.exe