Podsumowanie roku muzycznego w Korei – MAMA 2020

BTS – Dynamite, MAMA 2020

Podsumowanie Spotify i Apple Music zrobione, nominacje do Grammy ogłoszone, 2021 zbliża się do nas wielkimi krokami. Królestwo kpopu nie pozostaje w tyle i w niedzielę, 6 grudnia, dowiedzieliśmy się, którzy artyści skradli serca Koreańczyków.


To właśnie na tę galę koreańscy artyści czekają cały rok i właśnie te nagrody są dla nich najcenniejsze. Mnet Asian Music Awards 2020 odbyło się pod hasłem „NEW-TOPIA” i zgromadziło ulubieńców, ale także nowości sceny muzycznej. Przez COVID-19 gala odbyła się bez publiczności, jednak jak zwykle z darmową transmisją na żywo przez portal YouTube, a także aktualizowane na bieżąco konto na twitterze.

Najistotniejsze nagrody na Mnet Asian Music Awards

Line up jak co roku był wybitny i na gali wystąpiła śmietanka towarzyska koreańskiej sceny muzycznej. MAMA otworzył Taemin z trzema utworami z dwóch ostatnich albumów: Criminal, Heaven oraz IDEA. Po zjawiskowym występie członka Shinee, prowadzący Song Joongki przeszedł do nominacji. W kategorii „Best New Artist” wygrały grupy (męska oraz żeńska) TREASURE i Weeekly. Nagrodę za najlepszą grupę zgarnęli ulubieńcy całego świata, czyli BTS i BLACKPINK. Jako najlepsi soliści ogłoszeni zostali Baekhyun oraz IU. „Best Dance Performance Solo” przytuliła HwaSa z utworem Maria, a w kategorii grupowej BTS z Dynamite oraz BLACKPINK z How You Like That. „Best Vocal Performance” wygrały solo IU za Blueming, a grupowo Mamamoo za HIP. Ulubiona grupą męską Koreańczyków okazali się być NCT, a żeńską IZ*ONE. Tytuł odkrycia roku zasłużenie otrzymali ATEEZ.

Nowości, klasyki, kolaboracje – występy artystów


Między nominacjami mogliśmy obejrzeć wielu młodych, ale i doświadczonych już artystów. Warto wspomnieć o tych, o których było najgłośniej.
Swój najświeższy wypiek wysłał na scenę legendarny BigHit. Enhypen wystąpili z magicznym wstępem na rolkach Sunghoona oraz grupowymi utworami Intro: Walk the Line oraz Given-Taken. Ze świeżynek zobaczyliśmy również Cravity od Starshipu we współpracy z seniorami – MONSTA X. Młoda grupa zaprezentowała nam autorski utwór Break All the Rules oraz klasyki od Monsta – Dramrama i Shoot Out. Seniorzy wystąpili z najnowszymi utworami BEASTMODE oraz Love Kilka, przy których nie brakowało energii. Młodych, w tym roku debiutujących talentów nie brakowało, MAMA zaprosiła na scenę również TREASURE z utworami Boy, I Love You i MMM.

Mnet zapowiada Road to Kingdom 2021 w mocnym składzie

Głośnym echem odbiła się kolaboracja trzech popularnych w tym roku nie tylko w Korei, ale i na całym świecie grup. Chodzi o The Boyz, ATEEZ oraz Stray Kids. Artyści wykonali utwory Reveal, Checkmate (TBZ), Inception, Answer (ATZ) oraz Victory Song (SKZ) w specjalnych aranżacjach, zapowiadając tym swój udział w programie muzycznym „Road to Kingdom”, który będzie emitowany w przyszłym roku.

Hwang Hyunjin (Stray Kids), Choi San (ATEEZ), Lee Juyeon (The Boyz)


Jeden z najdłuższych występów należał do TOMORROW x TOGETHER, którzy poza zaśpiewaniem ostatniego title track Blue Hour, wystąpili z Short Hair (orig. Cho Yongpil), She Was Pretty (orig. Park Jinyoung) oraz Dynamite od starszych kolegów z wytwórni – BTS.
Na scenie nie mogło zabraknąć NCT w pełnym, 23-osobowym składzie. Całość rozpoczęło NCT U utworem From Home, następnie scenę przejął chiński odłam NCT, WayV z Turn Back Time. Najmłodsi – NCT Dream zaśpiewali Ridin’, a najstarsza grupa NCT 127 wystąpiła ze spektakularnym Kick It. Całość zakończyli wszyscy utworem RESONANCE.
Mimo dominacji grup męskich, o kobietach również się mówiło w tym roku podczas MAMA. Twice przejęły scenę występując z More & More, I Can’t Stop Me. Ich występ zwieńczył przedpremierowo utwór Cry for Me. Piosenki posłuchacie na platformach streamingowych już 18 grudnia.

Still my number one – dwadzieścia lat z BoA

Gala miała też gościa specjalnego, który obchodził dwudziestolecie na scenie. Mowa oczywiście o BoA. Z jej utworami wystąpiły Winter z Aespa, (G)I-dle, YooA z Oh My Girl oraz Eunbi, Chaeyeon, Lena i Chaewon z IZ*ONE. Całość zwieńczyła sama BoA legendarnym No. 1, Only One z tanecznym udziałem Taemina oraz świeżutkim Better. Artystka zdobyła również nagrodę za Inspirujące Osiągnięcia.

BoA – Better, MAMA 2020

BTS jak zwykle w formie

Na gali nie mogło zabraknąć BTS. Siedmioosobowa grupa w okrojonym do szóstki składzie, nagrała przed galą występ do ON na stadionie narodowym w Seulu. To ogromne osiągnięcie zespołu możecie obejrzeć tutaj. Już na samej gali zaśpiewali Dynamite. Poruszającym serca BTS przeszli do najnowszego Life Goes On. Właśnie ten utwór trafił w serca fanów najbardziej nie tylko ze względu na przesłanie, ale także hologramową postać Sugi, który aktualnie nie bierze udziału w żadnych aktywnościach grupy ze względu na stan zdrowia.

Cztery daesangi u jednego właściciela

Galę zakończyło rozdanie 4 najważniejszych Grand Prize (kor. Daesang). Wszystkie, Artist of the Year, Song of the Year, Album of the Year oraz Worldwide Icon of the Year zdobyli oczywiście BTS bijąc tym rekord nie tylko zdobytych daesangów, ale także fakt zdobycia wszystkich czterech na MAMA.

Artyści w formie – Mnet już mniej

Dla interesujących się szczegółami gali MAMA zadziwiającym była forma w jakiej byli występujący artyści. Pomimo ubranych w srebrno-zielone stroje bohaterek, które na bieżąco dezynfekowały podest na nagrody, Mnet wcale nie zadbał o zdrowie artystów jak powinien. Ich największym strzałem w kolano było niezapewnienie artystom ciepłych poczekalni. Wszyscy muzycy i prowadzący czekali na… parkingu w zimnie. Na Twitterze pojawiły się informacje o tym, że znudzeni i wyziębieni artyści zaczęli grać nawet w kamień, papier i nożyce.

Czas na 2021

Większość gali podsumowujących rok 2020 w Korei już się odbyło, teraz pozostaje nam czekać na ulubione występy sylwestrowe. Z niecierpliwością czekamy też na to, co przyniesie nadchodzący 2021. A kto w tym roku był Waszym ulubionym koreańskim artystą i komu wręczylibyście statuetkę Artysty Roku?

Twice z przedpremierowym Cry for Me