Nie każdy bohater nosi pelerynę – animacje na Dzień Ojca

Nasz bohater bez peleryny, autorytet i największy obrońca. 23 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Ojca. Warto dzisiaj przyjechać do domu rodzinnego na kawę, albo chociaż zadzwonić i pokazać, że pamiętamy. Z okazji dzisiejszego święta zgromadziłam najlepsze bajki, które w ciekawy sposób przedstawiają tacierzyństwo. Może znajdziecie wśród nich propozycje na dzisiejszy wieczorny seans z ojcem.

GDZIE JEST NEMO?

Dzień ojca
Źródło: tapeciarnia.pl

Animacja przedstawia historię rodziny Błazenków. Nadopiekuńczy ojciec robi wszystko, aby Nemo nie stała się krzywda. Spotyka się to z dużym niezadowoleniem dziecka, które jak każdy mały odkrywca, jest ciekawy otaczającego go świata. Jednak starania Marlina nie przynoszą oczekiwanych skutków, a wręcz przeciwnie. Jego syn w ramach buntu przeciwko zakazom ojca wypływa na głębie, gdzie zostaje wyłowiony z podwodnego świata przez nurków. Marlin w towarzystwie Dory rusza przez rafę koralową w poszukiwaniach syna. Jest pełen determinacji i zrobi naprawdę wszystko, aby wrócić z Nemo do domu.

JAK UKRAŚĆ KSIĘŻYC

Źródło: gameplay.pl

Przyznaję — jest to dosyć nietypowa pozycja na liście filmów z okazji Dnia Ojca. Bajka opowiada o czarnym charakterze – Gru, który planuje ukraść… księżyc. Jego buntownicza i zła natura zostaje zmieniona przez trzy wyjątkowe sieroty: Agnes, Edith i Margo. Gru adoptuje dziewczynki, aby pomogły mu w osiągnięciu celu. Jednak z czasem relacja w tym kwartecie się zmienia. Czarny charakter głównego bohatera zelżywa, budzi się w nim instynkt tacierzyński i staje się prawdziwym, kochającym ojcem zastępczym. Dalsze perypetie tej nietypowej rodziny możemy oglądać w kolejnych częściach animacji.

101 DALMATYŃCZYKÓW

Źródło: cda.pl

Kolejna bajka i kolejna wzruszająca historia przedstawiająca kochającego ojca. Pongo i Perdita zostają rodzicami piętnastu szczeniąt. Niestety przeszkodą na ich drodze do szczęśliwego życia staje Cruella DeVil, która uprowadza małe pieski, aby zrobić z nich kropkowane futro. Pongo razem z Perditą natychmiast ruszają w pościg za okrutną kobietą, aby odzyskać swoje dzieci. W poszukiwania angażują wielu swoich przyjaciół, a także nieznajomych. Nic ich nie zatrzymuje, ani fatalna pogoda, ani pomocnicy Cruelli, który starają się uniemożliwić odzyskanie szczeniąt. Na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie, a Ponogo z ojca piętnastu dalmatyńczyków, staje się opiekunem prawie setki.

KRÓL LEW

Źródło: nerdheim.pl

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tej animacji Disneya. Mufasa – król, wspaniały ojciec, wzór do naśladowania. Dba nie tylko o swoją rodzinę, ale również o inne zwierzęta, które mieszkają na sawannie. Jego oczko w głowie – Simba, jest typowym młodym beztroskim stworzeniem. Z jedną różnicą – pewnego dnia zostanie królem. Niestety ten dzień nadchodzi szybciej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Mufasa ratuje Simbę przed stadem rozpędzonych zwierząt, a następnie ginie. Mamy tutaj obraz ojca, który poświęcił swoje życie dla syna. Jego heroiczny czyn na zawsze pozostanie w pamięci Simby.

Dzień Ojca, podobnie jak inne wyjątkowe święta jest tylko raz w roku. Warto zatem o nim pamiętać i odpowiednio obchodzić. Nieważne, czy to będzie drobny upominek, kawa, spacer, czy nawet telefon i złożenie życzeń. Każdy sposób jest dobry, aby uczcić dzień naszego bohatera bez peleryny.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/