Jak zacząć przygodę z cosplayem? – Cosfun od A do Z

Pyrkon 2015 Cosplayerzy

Cosfun od A do Z – 22.01.2018

Prowadzi: Iga Tomaszewska
Realizował: Maciej Dymowłok
Grafika: Kuba Siedlecki


Dla tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z cosplayem, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, przygotowałam 9 prostych kroków. Powinny one ułatwić wam początkowe przygotowania i pokazać, że cosplay to przede wszystkim dobra zabawa!

  1. Wybierz postać! Zastanów się, jakie są twoje ulubione fikcyjne charaktery. Na początek znajdź coś prostego, żeby się nie zniechęcić, jednak jeśli masz wystarczająco dużo samozaparcia i pomysłów możesz spróbować z postacią, której strój posiada więcej elementów i detali. Rozważ wszystkie za i przeciw, jeśli nie możesz się zdecydować, powinno ułatwić Ci to wybór.
  2. Znajdź odpowiednią refkę, a właściwie im więcej tym lepiej! Dzięki nim zobaczysz, jak strój wygląda z każdej strony. Pomoże Ci to zastanowić się nad tym, jakie elementy będą potrzebne i nie pozwoli Ci pominąć żadnego z nich. Na tym etapie dobrze jest także zastanowić się nad budżetem, który chcesz przeznaczyć na strój.
  3. Zdecyduj, od jakiego elementu zaczniesz przygotowanie cosplayu. Jeśli nie potrafisz szyć, dobrym pomysłem jest przerabianie ubrań pod swoje potrzeby. Dzięki temu możecie łatwo nabrać obeznania z maszyną czy też zwykłą igłą i nitką. Jeśli strój będzie zbyt ciężki do samodzielnego wykonania, możecie poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, np. krawcową.
  4. Rozplanuj swoje rekwizyty. Pomyśl, z czego możesz je wykonać. Czasami pozornie niepotrzebne rzeczy po przerobieniu mogą stać się zupełnie nowym przedmiotem. Jeśli nie masz pomysłu, poszukaj go w Internecie. Dobrym pomysłem jest też podpytanie cosplayerów, którzy tworzyli strój danej postaci przed wami.
  5. Projektując strój, pomyśl o wygodzie! To ważne, żeby móc wygodnie usiąść i odpocząć, czy swobodnie zjeść i się napić.
  6. Zadbaj o makijaż i odpowiednią charakteryzację. Drobne blizny, kolorowe brwi, ułożenie wiga czy sztuczne rzęsy potrafią zmienić wrażenie jakie wywoła gotowy cosplay.
  7. Jeśli chcesz nosić soczewki, przede wszystkim udaj się do specjalisty, żeby upewnić się, czy na pewno jest to dla możliwe. Pod żadnym pozorem nie dobieraj soczewek samodzielnie! 
  8. Przeanalizuj charakterystyczne zachowania wybranej przez siebie postaci. Mimika, gesty i pozy pozwolą przenieść waszego bohatera do realnego świata nie tylko poprzez wygląd.
  9. Nie poddawaj się i nie zapominaj o dobrej zabawie!

 

Grafika bloku Cosfun od A do Z