,,Żywioły Boliwia” wystawa plenerowa M. M. Kwiatkiewicz

W dniach 23.08-30.09.2021 mieszkańcy Poznania mają szanse zobaczyć wystawę Magdaleny Marii Kwiatkiewicz znajdującą się przy ulicy Gołębiej 2. Opowiada ona o wyprawie autorki do Boliwii i zgłębia tajemnicę tego wciąż rzadko odwiedzanego przez turystów regionu. Wystawa w formie opisanych fotografii przybliża zwiedzającym sekrety kraju oraz kulturę, z którą styczność miała podróżniczka.

fot. Jan Weltrowski-Knopik

Magdalena Maria Kwiatkiewicz

Cykl zdjęć znajdujących się na ulicy Gołębiej rozpoczyna krótka biografia podróżniczki, dzięki której możemy bliżej poznać autorkę wystawy ,,Żywioły Boliwia”. Kwiatkiewicz jest pasjonatką podróży i fotografii. Zgłębia się w najdalsze zakątki świata, poznaje kultury mało znanych nam krain z aparatem w ręce.

 ,wyrusza na spotkanie z ludźmi, gdyż to oni są dla niej najważniejsi – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym – czytamy w biogramie.

Nie licząc podroży Kwiatkiewicz jest jedną z założycielek znanej firmy biżuteryjnej YES. Jej prywatna kolekcja biżuterii liczy ponad 1400 obiektów i jest największą tego typu w Polsce. Posiada w niej zarówno współczesne eksponaty, jak i te etniczne, przywożone z najróżniejszych zakątków świata. Jej zamiłowanie do akcesoriów można zobaczyć już po samej wystawie, gdzie autorka zwraca szczególną uwagę na przepiękne zdobienia tworzone przez Boliwijskich mieszkańców.

Uchwycone wspomnienia

Wystawa opowiada nam historie zarówno samego kraju, jak i jego społeczeństwa. Poznajemy trudy, z jakimi muszą zmagać się mieszkańcy Boliwii. Oglądając zdjęcia, można uświadomić sobie, jak odległe są ich problemy od tych spotykających nas na co dzień.  Kwiatkiewicz w swojej wystawie przedstawiła nam kilku bohaterów. Jednym z nich był rolnik, który wskutek kruszenia skał pod uprawy, utracił wzrok i jedno z ramion. Poznajemy również Dario Cayuba Saravia, który zajmuje się pracą w parku narodowym Madidi Park. Podróżniczka pokazała nam również kulturę Boliwijczyków, opowiadając o ich ciężkim trybie dnia i odmiennych rolach kobiet i mężczyzn w gospodarstwie domowym. Nie obeszło się również bez kilku ciekawostek historycznych. Z wystawy możemy się dowiedzieć, iż w samej Boliwii odnotowano ponad milion śladów dinozaurów, co pozwala na własne oczy zbadać świat sprzed tysięcy lat, jak mówi sama autorka:

 Jest to wspaniała lekcja paleontologii, odebranie której sprawiło mi wielką radość.

fot. Jan Weltrowski-Knopik

Wyprawa do Boliwii, była ostatnią, na którą Kwiatkiewicz wybrała się przed rozpoczęciem pandemii. Dzięki temu jeszcze bardziej docenia chwile spędzone w tym niesamowitym kraju. Nie pozostaje więc już nic innego, jak czekać tylko na koleje podróże Kwiatkiewicz i historie, które przywiezie uwiecznione w pamięci  i na fotografiach.

JAN WELTROWSKI-KNOPIK

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/