Hikari 2021 – Konwent fanów mangi i anime

W weekend 24-25 lipca w Poznaniu odbył się konwent fanów mangi i anime Hikari. Był to pierwszy stacjonarny event od czasu rozpoczęcia pandemii, więc wzbudził olbrzymie zainteresowanie. Nie tylko w środowisku fanów kultury zachodniej, ale i również wśród tych, którzy na co dzień styczności z nią nie mają.

Atrakcje

Podczas samego konwentu uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w blisko stu blokach programowych. Organizatorzy postarali się, aby każdy niezależnie od zainteresowań mógł znaleźć coś dla siebie. Dziesiątki prelekcji takich jak „religia i kultura w mandze i anime” czy „fandom przed, w trakcie i po pandemii” przyciągnęły tłumy zainteresowanych. Oprócz samych prelekcji na scenie głównej przez cały czas trwania konwentu odbywały się wszelkiego rodzaju występy. Mogliśmy obejrzeć między innymi koncert kameralnego chóru Hibikr, jak również występy grup tanecznych.

Konkurs cosplay

Konkurs cosplay jak na każdym konwencie cieszył się największą popularnością. Samo zainteresowanie było tak duże, że uczestnicy, którym nie udało dostać się na widownię, mieli możliwość zobaczyć konkurs na wcześniej przygotowanych telewizorach, umieszczonych przed salą. W rywalizacji o nagrody stanęło piętnastu utalentowanych cosplayerow. Każdy z nich wystawił na scenie minutową scenkę, opowiadają historie swojej postaci. Uczestnicy konwentu mieli szanse zobaczyć walki, czary, tańce oraz skecze komediowe. Przed samym konkursem stroje finalistów zostały ocenione przez jury pod kątem wykonania, kreatywności oraz ilości włożonej pracy. Nagrody były podzielone na trzy kategorie: najlepsza scenka, najlepszy strój oraz najważniejsza nagroda wieczoru, czyli Grand Prix, która łączy zarówno najwyższą ocenę za scenkę, jak i strój.

Talon Cosplay — zwycięzca głównej nagrody
źródło: instagram.com

Wioski konwentowe

Jedną z większych atrakcji na konwencie była wioska konwentowa. Wioski konwentowe to wystawy oparte na własnoręcznie przygotowanych dekoracjach, mających zapewnić uczestnikom możliwość spotkania swoich ulubionych postaci i przeniesia się do ich świata. Na Hikari taką wioskę przygotował PROJECT League.

PROJECT League jest to inicjatywa, która powstała w 2020 i opiera się na znanej grze League of Legends. Na swoim stoisku pokazali wystawę najpopularniejszych broni z owej gry, ale również przygotowali pełnowymiarową rzeźbę smoka, która służyła uczestikom jako ścianka zdjęciowa. Oprócz tego, w samej wiosce mogliśmy wziąć udział w wielu atrakcjach, takich jak konkurs rysunkowy czy matura z wiedzy o grze League of Legends.

Stoiska

Żaden konwent fanów fantastyki nie mógłby się odbyć bez stoisk z gadżetami. Uczestnicy mogli kupić sobie koszulki, kubki, a nawet figurki ze swoimi ukochanymi postaciami. Na samej hali wystawców było również wielu sprzedawców rękodzieła, gdzie artyści wystawili swoje prace.

Food trucki

Dużą popularnością cieszyły się również food trucki. Organizatorzy zadbali, aby na konwencie nikt nie chodził głodny. Uczestnicy mieli szanse spróbować wielu egzotycznych potraw, które na co dzień ciężko jest dostać stacjonarnie. Szczególną popularnością cieszył się sklep Min’s Onigiri znany właśnie ze swojego wyśmienitego Onigiri. To popularne danie w Japonii, zrobione z ryżu z dodatkami, uformowanego w trójkąty.

Hikari 2021

Hikari w tym roku okazało się olbrzymim sukcesem. Nie tylko przyciągnął setki uczestników, ale również zapewnił im niesamowite atrakcje, które na długo pozostaną w ich pamięci. Był to pierwszy konwent od czasu rozpoczęcia pandemii, dlatego ludzie spragnieni powrotu do normalności, zjechali się z całej Polski, by razem bawić się na evencie. W kolejnych miesiącach mają odbyć się następne imprezy, dlatego wszyscy wychodzili z uśmiechem na twarzy. Wiedzieli, że już niedługo ponownie spotkają się z przyjaciółmi.

JAN WELTROWSKI-KNOPIK

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/