Clint Eastwood – 93. urodziny weterana Hollywood

Dwa dni temu – 31 maja 2023 roku – swoje 93. urodziny obchodziła jedna z najbardziej kultowych gwiazd kina XX wieku. Clint Eastwood przez ponad dziewięć dekad swojego życia zdążył wcielić się w ponad 60 ról i stanąć za reżyserskimi sterami ponad 40 produkcji. Dziś postaram się przybliżyć Wam kilka z najważniejszych tytułów z dorobku aktora, które na stałe wpisały się w kinematograficzny kanon i w nasze serca.

Clint Eastwood
źródło: kultura.onet.pl

Starring Clint Eastwood

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku w San Francisco w protestanckiej rodzinie z klasy robotniczej. Mały Clinton był cichym i zamkniętym w sobie dzieckiem. Nie mówił dużo i potrafił spędzać całe dnie, bawiąc się samemu swoim pluszowym misiem. Jego osiągnięcia artystyczne z tamtego okresu ograniczają się natomiast do jednego występu w szkolnym przedstawieniu. Po ukończeniu szkoły pracował w różnych miejscach. Zajmował się hutnictwem, dorabiał na stacji benzynowej czy jako narzędziowy w zakładach Boeinga.

Do przemysłu filmowego, Eastwood wszedł po ukończeniu służby wojskowej, gdzie był nauczycielem pływania. Wtedy poznał pewnego człowieka, który miał kontakty w Hollywood i zabrał go ze sobą na plan filmowy. Po paru mniejszych drugoplanowych rolach Clint stał się rozpoznawalny. Często porównywano go do Johna Wayne’a czy Jamesa Deana. Swoją pierwszą znaczącą rolę dostał w 1959 roku, jako rewolwerowiec w serialu CBS Rawhide.

Clint Eastwood w młodości
źródło: rarehistoricalphotos.com

Pozycję gwiazdy zapewniły mu jednak dopiero Spaghetti Westerny i współpraca z włoskim reżyserem – Sergio Leone. Eastwood dorobił się u niego wielu kultowych ról. Najważniejszymi produkcjami z tego okresu jest tz. Trylogia Dolarowa w reżyserii Leone, opatrzona muzyką Ennio Morricone. W dalszych etapach swojego życia Eastwood zagrał w wielu filmach sensacyjnych i dramatach. Po czasie zajął się także reżyserią. W ten sposób udało mu się wygrać aż cztery Oscary (dwa za najlepszy film i dwa za najlepszego reżysera). Nie każdy jednak wie, że Clint Eastwood zajmuje się także pisaniem muzyki filmowej. W trakcie swojej kariery stworzył ścieżkę dźwiękową do ponad dziesięciu produkcji.

Przypomnijmy sobie jedne z najważniejszych filmów, które wyszły spod ręki legendy hollywoodzkich wzgórz.

Clint Eastwood w młodości
źródło: gq-magazine.co.uk

Dobry, zły i brzydki (1966)

Dobry, zły i brzydki to klasyczny spaghetti western w reżyserii Sergio Leone, którego akcja toczy się w Ameryce w trakcie wojny secesyjnej. Film opowiada historię trzech rzezimieszków, którzy poszukują skarbu ukrytego przez Konfederatów. Clint Eastwood, Eli Wallach i Lee Van Cleef, którzy wcielają się w bandytów, rywalizują ze sobą, nawiązują sojusze, a potem znów ze sobą walczą. Rewolwerowcy nie cofną się przed niczym, by zdobyć ukryte złoto tylko dla siebie. Produkcja jest trzecim z kolei tytułem z Trylogii Dolarowej, zaraz po Za kilka dolarów więcej. Muzykę do filmu napisał natomiast sam Ennio Morricone – który do produkcji stworzył jeden z najpopularniejszych title tracków w historii kina.

Dobry, zły i brzydki (1966)
źródło: filmweb.pl

Tylko dla Orłów (1968)

Tylko dla Orłów – produkcja w reżyserii Briana G. Huttona – jest szpiegowskim filmem, którego akcja toczy się podczas II wojny światowej. W ramach akcji ratunkowej, do nazistowskich Niemiec wysłany zostaje oddział alianckich komandosów. Tam mają za zadanie uratować uwięzionego amerykańskiego generała, który został pojmany po rozbiciu się angielskiego samolotu. Poza Clintem Eastwoodem, w rolach głównych wystąpili Richard Burton oraz Mary Ure. Co ciekawe, emocjonujący szpiegowski thriller powstał na podstawie bestsellerowej powieści Alistaira MacLeana o tym samym tytule. Autor napisał scenariusz do produkcji niemalże jednocześnie z samą powieścią.

Tylko dla Orłów (1968)
źródło: britannica.com

Brudny Harry (1971)

Brudny Harry to amerykańska produkcja z 1971 roku w reżyserii Dona Siegela, która zapoczątkowała serię kolejnych 5 filmów z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Fabuła opiera się na wydarzeniach, które mają miejsce w San Francisco, gdzie dochodzi do serii zabójstw. Morderca grozi burmistrzowi i całemu miastu, że będzie zabijać dalej, jeśli nie dostanie stu tysięcy dolarów. Jedyną osobą, która może powstrzymać bandytę, jest inspektor Harry Callahan, który znany jest ze swojej bezwzględności i brutalności wobec osób łamiących prawo. Brudny Harry to film, z którego pochodzi jeden z najpopularniejszych one linerów Eastwooda: Do I feel lucky? Well, do ya punk?

Clint Eastwood w filmie Brudny Harry (1971)
źródło: film.org.pl

Ucieczka z Alcatraz (1979)

Ucieczka z Alcatraz to kolejny obraz w reżyserii Dona Siegela z 1979 roku, na podstawie książki J. Campbella Bruce’a. Fabuła opowiada o losach uciekinierów z jednego z najbardziej strzeżonych więzień na świecie. Co ciekawe, historia oparta jest na faktach, a prawdziwa ucieczka z więzienia niedaleko San Francisco odbyła się rzeczywiście 11 czerwca 1962. Clint Eastwood występuje tutaj w głównej roli jako ​​Frank Morri – mężczyzna, który zorganizował już niejedną ucieczkę, przez co umieszczony został w ściśle strzeżonym Alcatraz. Stąd również będzie próbował uciec, tym razem z dwoma kompanami – braćmi Anglin. Rola Clinta Eastwooda jako niesamowicie inteligentnego więźnia do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w dorobku aktora.

źródło: filmweb.pl

Bez przebaczenia (1992)

Bez Przebaczenia, to film, w którym Clint Eastwood dla odmiany odgrywa główną rolę nie tylko przed, ale i za kamerą. W 1992 roku aktor po raz siedemnasty stanął za sterami produkcji filmowej, tworząc obraz o sprawiedliwości i zemście. Główny bohater – emerytowany rewolwerowiec Bill – rusza w pościg za mężczyzną, który okaleczył jedną z miejscowych prostytutek. Sprawę komplikować będzie jednak twardy przeciwnik – szeryf miasteczka Big Whiskey. U boku Eastwooda wystąpili tutaj Gene Hackman, Morgan Freeman i Richard Harris. Bez Przebaczenia uznawany jest dziś za jeden z ostatnich wpływowych westernów, które w latach 90’ były już gatunkiem dawno zagrożonym. Co więcej, film został nagrodzony dwoma Oscarami – za najlepszy film i za najlepszą reżyserię.

Bez Przebaczenia (1992)
źródło: filmweb.pl

Rzeka tajemnic (2003)

Rzeka tajemnic – jest to adaptacja książki Dennisa Lehane’a wydanej dwa lata przed premierą filmu. Historia opowiada o życiu trzech przyjaciół oraz ich spotkaniu po ponad 20 latach, po tym, jak jeden z nich, jako dziecko, wsiadł do niewłaściwego samochodu. W kultowej już produkcji wystąpili Sean Penn, Tim Robbins i Kevin Bacon. Film zdobył wiele nagród i nominacji, w tym dwa Oscary dla Seana Penna i Tima Robbinsa. Zainteresowanych ostrzegam, że oglądanie Rzeki Tajemnic grozi poważnym bólem pleców, bo przez cały seans siedzi się na samym skraju fotela.

Rzeka tajemnic (2003)
źródło: netflix.com

Za wszelką cenę (2004)

Za wszelką cenę, czyli kolejna produkcja w reżyserii samego Clinta Eastwooda. Tym razem mamy jednak do czynienia z dramatem sportowym. Fabuła opiera się na postaci trzydziestoletniej kobiety – Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) – która próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie. O pomoc w zrealizowaniu swoich celów prosi znanego trenera Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Skąd u Eastwooda pomysł na dramat sportowy? Okazuje się, że aktor-reżyser sam doświadczył w życiu sporo sportu.

Jak wspomniałem wcześniej – w trakcie służby wojskowej, ze względu na kondycję i wysportowaną sylwetkę, Clint wybrany został na trenera pływania. Uprawiał także wiele zawodów, które wymagały od niego sprawności fizycznej i siły. Co więcej, na początku swojej kariery aktorskiej, to właśnie wygląd zapewnił mu wiele ról, bo jak mówił o Eastwoodzie sam Sergio Leone: Jeśli chodzi o granie, Clint ma tylko dwa środki ekspresji: z kapeluszem i bez. Za wszelką cenę jest też kolejnym filmem, za który Clint zgarnął swoje kolejne dwa Oscary, znów – za najlepszy film i za najlepszą reżyserię.

Clint Eastwood w filmie Za wszelką cenę (2004)
źródło: primevideo.com

Gran Torino (2008)

Gran Torino to jedno z największych dokonań Clinta Eastwooda, jeśli chodzi o działalność reżyserską (jak i aktorską). Abstrahując od ilości nagród i nominacji, jakie otrzymały filmy gwiazdora, produkcja Gran Torino powszechnie uważana jest za najlepszą, jaka wyszła spod jego ręki. Historia opowiada o samotnym – walczącym niegdyś w Korei – weteranie wiodącym spokojne, poukładane życie. Nie ma w życiu wiele przyjemności, ale jedną z nich jest jego piękny Ford Gran Torino z 1972 roku. U Walta Kowalskiego zaczyna się wszystko sypać, gdy w sąsiedztwie wprowadza się rodzina azjatyckich imigrantów, a jeden z nich próbuje ukraść mu jego ulubione auto.

Gran Torino (2008)
źródło: kultura.onet.pl

Snajper (2014)

Snajper to kolejna produkcja wyreżyserowana przez naszego solenizanta – Clinta Eastwooda. Film opowiada o losach ​​członka elitarnej jednostki Navy SEALs – Chrisa Kyle’a (Bradley Cooper) – snajpera, który zyskał sławę najlepszego strzelca w historii jednostki. Wykonując zadanie ochrony swoich kolegów z oddziału, Chris staje się rozpoznawalny nie tylko w swoich szeregach, ale i po stronie wroga. Z czasem, przeciwnicy postanawiają wyznaczyć nagrodę za jego głowę. Niemniej jednak najważniejszym celem Kyle’a jest przetrwać i wrócić do rodziny. Czy mu się uda? I tak i nie… Clint Eastwood natomiast nie mógł się chyba powstrzymać od umieszczenia w filmie samego siebie, bo pojawia się dosłownie na chwilę, jako „wchodzący do kościoła”.

Snajper (2014)
źródło: youtube.com

Przemytnik (2018)

Przemytnik to jeden z najnowszych filmów Clinta Eastwooda, w którym gra główną rolę, jak i zajmuje się reżyserią. Jest to też jeden z najlepiej ocenianych filmów aktora. W dramacie poznajemy historię 80-letniego przemytnika narkotyków, pracującego dla meksykańskiego kartelu. Earl Stone (Clint Eastwood) nieświadomie przyjmuje dobrze płatną ofertę pracy jako dostawca. Mężczyzna nie zdaje sobie jednak sprawy, że towarem, który przewozi, są kilogramy kokainy.

Earl okazuje się w swojej pracy niezwykle dobry, przez co zaczyna przewozić coraz większe ładunki. Wkrótce, kierowcą zaczyna interesować się ambitny agent DEA – Bradley Cooper, z którym Eastwood najwyraźniej bardzo polubił pracować. Wbrew pozorom, Przemytnik to jeden z najlepiej budujących napięcie dramatów, jakie dał nam Clint na przestrzeni lat.

Clint Eastwood w filmie Przemytnik (2018)
źródło: filmweb.pl

Czy to już koniec?

Nie da się ukryć, że Clint Eastwood w ciągu 93 lat zostawił za sobą zaskakująco obszerny dorobek filmowy. Jest laureatem szeregu Nagród za Całokształt Twórczości – w 1988 roku otrzymał Honorowy Złoty Glob, w 1998 – honorowego Cezara, a w 2000 – Złote Lwy w Wenecji. Co więcej, aktor wcale nie zwalnia i dalej pracuje nad nowymi projektami. Według najnowszych informacji, Eastwood jest obecnie w trakcie kręcenia swojego (rzekomo) ostatniego filmu – ​​Juror #2. Produkcja opowiadać ma o przysięgłym, który uświadamia sobie, że to on doprowadził do śmierci ofiary. Staje on przed dylematem: oddać się w ręce sprawiedliwości, czy zwieść ławę przysięgłych.

„Ostatnich filmów” Clinta Eastwooda było już wiele, dlatego nie wiadomo czego dalej spodziewać się po aktorze. Niemniej jednak tym razem możemy chyba potraktować słowa gwiazdy na poważnie. Jeśli komuś należy się porządna emerytura, to Eastwood z pewnością jest na początku listy.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura