Piwne Trunki Rzemieślnicze – Poznańskie Targi Piwne wraz z konkursem Greater Poland już w listopadzie na MTP

Już 24 listopada w murach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się wielkie święto piwowarów i smakoszy piwa. Poznań ponownie w tym roku będzie gościł Poznańskie Targi Piwne. Wydarzenie nie byle jakie, bo poza możliwością skosztowania rozmaitych trunków z całego świata będzie to okazja do świetnej zabawy, oraz zdobycia ciekawych nagród.

Logo i plakat Poznańskich Targów Piwnych
źródło: https://www.facebook.com/targipiwne/?locale=pl_PL

Greater Poland, czyli z czym to się pije?

W ramach targów została zorganizowana 4 edycja konkursu Greater Poland. Podczas wydarzenia sędziowie wybierali najlepsze spośród ponad setki różnych rodzajów trunków. Konkurs składa się aż z 7 konkurencji. Podczas konkursu wystąpili zarówno profesjonaliści jak i hobbyści warzenia piwa. Ponadto tegoroczne wielkie próbowanie wszystkich rodzajów alkoholi, zgłoszonych do konkursu, odbyło się 13 i 14 października. Wyniki konkursu i rozdanie nagród nastąpi podczas uroczystej gali 24 listopada, czyli pierwszego dnia Targów Piwnych. Sędziowie musieli podjąć poważne wyzwanie, ponieważ w tym roku do stawki dołączyły miody pitne

Największą zmianą w stosunku do poprzedzającej edycji było stworzenie pod egidą Greater Poland konkursu miodów pitnych, zarówno domowych jak i pochodzących z profesjonalnych miodosytni. Cieszy to, tym bardziej że konkurs ten zanotował naprawdę świetny debiut. Nadeszło osiemdziesiąt pięć miodów pitnych zarówno z naszego kraju jak i z zagranicy.

Mówił Maciej Wentowski, szef jury

Sędziowie nie ukrywali, że poziom zgłoszonych alkoholi zdecydowanie był na najwyższym poziomie i czasem mieli trudność w określeniu, które z nich zasługują na największe wyróżnienie. Zadowolenia poziomem rywalizacji nie ukrywał szef jury Maciej Wentowski:

Cieszy nas, że poziom jakości piw w Polsce stale rośnie i sędziowie wielokrotnie mieli dylemat z tego powodu. Podium jest w stanie pomieścić jedynie trzech zwycięzców, a świetnych piw w kategoriach bywało o wiele więcej. Z tego też powodu zdarzało się, że komisje sędziowskie przyznawały w danej kategorii wyróżnienie dla naprawdę świetnych piw, które otarły się o podium.
Uczestnicy zeszłorocznej edycji Targów Piwnych
Autor: Bartosz Pussak Photography

Piwa, które jednoczą

Testowanie piw w ramach konkursu miało na celu nie tylko wyłonienie tych najlepszych, które uczestnicy targów będą mogli spróbować, ale też było krokiem do zebrania doświadczeń i wymiany uwag między sędziami, którzy swoje zamiłowanie do próbowania będą mogli potem przelać w nowe produkty na rynku alkoholi rzemieślniczych. Celem zarówno konkursu jak i Targów Piwnych jest pokazanie, że tego typu alkohole to coś więcej niż tylko procenty

Samo wzięcie udziału jako sędzia podczas takiego konkursu jest dużym wyróżnieniem, jak i świetnym doświadczeniem. To spotkanie z innymi sędziami gdzie, od każdego można się czegoś nauczyć. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń to nieodłączny element pracy dobrego sędziego piwnego. Często musimy być bardzo krytyczni wobec piwa, nie patrząc na swoje gusta i preferencje. To bardzo ważne, by być bezstronnym i oceniać piwo według jego stylu w ramach opisanych przez The Beer Judge Certification Program. Dlatego samo ocenianie na konkursie wymaga dużej ilości pokory. Nie zapominajmy jednak, że dobre, a czasami i nawet kiepskie piwo, powinno łączyć, a nie dzielić. Bo przecież o to chodzi w piwie rzemieślniczym.

Podkreślał sędzia Wiktor Staszewski z wielkopolskiego Browaru Gzub.

Uczestnicy zeszłorocznej edycji Targów Piwnych
Autor: Bartosz Pussak Photography

Piwne konkurencje

Dla wszystkich fanatyków piwowarstwa oraz ciekawych świata, Poznańskie Targi Piwne będą nie lada okazją, żeby zabawić się w takiego sędziego i spróbować nie tylko piw, ale również cydrów i miodów. Jednocześnie wydarzenie zaplanowane na 24 i 25 listopada oferować będzie przeróżne atrakcje związane z piwnym światem. Na chętnych czekają m.in. Piwna Mila, której celem jest przebiegnięcie wyznaczonej odległości po wypiciu 4 kubeczków piwa, oraz Piwna Joga, która sprawdzi, koordynację uczestników trzymających piwo w ręce. Na Piwną Milę oraz na degustacje trzeba jednak zapisać się wcześniej na stronie targów z powodu ograniczonej liczby miejsc. Podczas targów odbędzie się również konkurs dla wszystkich uczestników. Jego zasady nie są nam jeszcze znane, lecz organizatorzy zapewniają, że nagroda dla zwycięzców będzie zdecydowanie warta wysiłku.

Dziewięć osób, które konkurs wygrają, dostaną zaproszenie do Browaru Fortuna na taką ekskluzywną wycieczkę, spróbowanie naszych najrzadszych piw oraz oprowadzenie  i pokazanie rodzajów produkcji z wyjaśnieniem wszystkiego. Całość będzie miała charakter wizyty trochę jak w muzeum, wraz z możliwością wypróbowania kilkuletnich i nowych piw prosto z beczki.

Opowiadał Marcin Ostajewski, główny piwowar w Browarze Fortuna.

Poznańskie Targi Piwne zbliżają się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc wszyscy zainteresowani wezmą udział tym święcie browarnictwa na MTP i nie tylko. Rezerwujcie terminy i kupujcie bilety na stronie targipiwne.pl. – z kodem ,,radiometeor”, 10 procent rabatu. Do zobaczenia już 24 i 25 listopada!

Na Poznańskie Targi Piwne zaprasza nasz reporter Michał Hłuchyj. Aby zobaczyć czym jeszcze żył studencki Poznań i nie tylko, kliknij tutaj.