Co szykuje dla nas Gothic Remake?

źródło: nintendoswitch.pl

Wszyscy fani Gothica wiedzą, że data premiery remake’u rozsławionej w Polsce gry czeka już tuż za rogiem. To właśnie rok 2023 ma przynieść starym, jak i nowym entuzjastom klasycznego RPG od Piranha Bytes świeże dawki rozrywki. Tym razem to studio THQ Nordic szykuje dla nas odnowioną wersję historii bezimiennego. Co więc czeka nas w remake’u pierwszego Gothica?

Nostalgia i demo Gothica

Pamiętam to, jakbym jeszcze wczoraj wracał do domu po szkole i instalował pierwszy raz Gothica z płytki na mój komputer. Do tej pory śnią mi się koszmary o specyficznym sterowaniu (każdy pamięta ctrl + strzałka w górę). Jednak z tamtych czasów, zapewne mi, jak i wielu graczom, pozostały piękne wspomnienia, które zacierają niedociągnięcia w gameplay’u. Gdy w 2019 gracze dostali grywalne demo dopiero co zapowiedzianego remake’u Gothica, entuzjazm wzniósł się ponad skalę. Tak, jak szybko skoczył w górę, tak szybko opadł, gdy starzy fani gry zobaczyli, co szykuje dla nich deweloper. Krytyka internautów zwróciła się na zbyt wiele zmian fabularnych wprowadzonych w wydanym demie. Nie przedstawia ono bowiem sceny wrzucenia bezimiennego do kolonii, wraz z kultowym przywitaniem strażników. W tym przypadku bohater zjeżdża windą do kopalni, co kończy się wypadkiem i utratą przytomności. Następnie pomaga nam znany wszystkim Diego i zaprowadza do starego obozu. To jednak nie wystarczyło zagorzałym fanom gry, którzy jednogłośnie stwierdzili, że jest w tym za mało klasycznego Gothica.

demo Gothica
źródło: youtube.com/@thqnordic

Co w końcu z tym Gothiciem – dobrze?

Nowy trailer Gothica sprzed czterech miesięcy pokazuje, że twórcy wzięli sobie do serca zdanie fanów. Lokacje przedstawione w materiale promocyjnym są wyjęte prawie jeden do jednego z 2001 roku. Tym razem jednak widać staranność, jaką twórcy przykładają do ulepszonej oprawy graficznej. Jedną z lokacji przedstawionych w wideo jest stara kopalnia, która w pierwotnej wersji gry była opustoszała. W przypadku trailera widać, że aż kipi w niej życiem. Studio THQ Nordic przygotowało dla wiernych fanów prezent na święta i do rąk graczy trafił film promocyjny z grafikami koncepcyjnymi. Powrót do kolonii maluje się jeszcze piękniejszymi barwami niż wydany wcześniej pełnoprawny trailer. Na teaserze od dewelopera widnieje dobrze znana wszystkim graczom brama starego obozu, a przed nią okolice chatki Diego. Z łatwością da się zauważyć, że twórcy zarówno w zapowiedzi, jak i niedawno wydanym „prezencie” świątecznym, stawiają na nostalgię graczy. Mimo że sama lokacja przedstawiona na screenie jest ulepszona i dostosowana do naszych czasów, nadal przypomina to, co gracze mogli zobaczyć już w 2001 roku.

Zmiany

Wiemy również o zmianach, a raczej dodatkach, które będziemy mieli przyjemność oglądać w remake’u. Twórcy podają, że mapa gry ma nie różnić się znacząco od oryginału, lecz ma być bardziej szczegółowa i zawierać bardziej rozbudowane lokacje. Walka w nowej wersji gry ma bardziej przypominać dynamiczną i przemyślaną, podobną do tej w Dark Souls III. Całkowitą nowością, co wywołuje lekkie wahanie wśród społeczności fanów, jest motyw mechaniki wyborów, który ma wpływać w pewnym stopniu na fabułę gry. Twórcy, promując swoją grę, oprócz wspomnianego wcześniej trailera i teasera świątecznego, zaprezentowali screeny koncepcyjne przeciwników oraz postaci w grze. Gracze mogą dzięki temu zobaczyć, jak wyglądać będą krwiopijca, gobliny czy też zbroje strażników starego obozu.

Nie tylko zmiany w remake’u Gothica

Jedną z najlepszych wiadomości dla starych fanów Gothica, jest to, kim będzie osoba odpowiedzialna za ścieżkę dźwiękową do remake’u. THQ Nordic w oczywisty sposób bazując na nostalgii graczy, zatrudniło do tego zadania Kaia Rosenkratza. To właśnie on stworzył niepowtarzalne i znane nam wszystkim utwory, które pojawiły się w pierwszej części serii. Najprawdopodobniej będzie nam dane usłyszeć kultowe dzieła w nowej aranżacji. Deweloper wspomina również o pełnej polskiej lokalizacji dla gry. To może oznaczać, że znów przyjdzie nam usłyszeć Jacka Mikołajczaka w roli bezimiennego lub Adama Baumana jako Diego.

Zakończenie

Elementem spornym jest to, czy Gothic Remake wkupi się w łaski tylko i wyłącznie starych fanów serii, czy przysposobi sobie również nowych graczy. Z posunięć dewelopera raczej wynika, że stawiają na wykorzystanie nostalgii graczy do marki. Po skrytykowanym demie w 2019 roku twórcy wzięli sobie do serca wiadomości zwrotne i pokazali, że zależy im na zdaniu fanów. Gra ma się ukazać na PC, PS5 i Xbox Series X w 2023 roku.

Autor: Aleksander Wachnicki

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat gier i technologii zapraszamy tutaj -> meteor.exe