9 edycja Poznań Design Festiwal

9 edycja, 9 dni i blisko 40 wydarzeń. Tak prezentuje się tegoroczny Poznań Design Festiwal. Hasłem tej edycji święta wzornictwa jest „Dobrostan”. Między 23 września, a 1 października poznaniacy będą mogli zapoznać się z tym, co przygotowali projektanci z całej polski. Stary Browar, Centrum Kultury Zamek, Galeria Pyramida to tylko niektóre z wielu miejsc, w których Design znajdzie się w centrum.

Żółty plakat Poznań Design Festiwal

Czym jest „dobrostan”? Definicja tego słowa wydaje się oczywista, jednak będzie miało różne znaczenie w zależności od tego, czy mówi się o nim w kontekście architektury, designu, czy przestrzeni publicznej. Projektanci działający przy tworzeniu festiwalu rozszerzyli to pojęcie o własne interpretacje, o czym mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Równowaga między „chcę”, „muszę” i „mogę”; przestrzeń, w której współgrają wolność i odwaga czy wreszcie moment spokoju, jak wtedy kiedy patrzy się na morze. Te różnorodne, osobiste definicje pokazują, jak pojemne jest to pojęcie.

Dobrostanem jest np. posiadanie dachu nad głową, co w obecnej sytuacji na świecie dla wielu ludzi nie jest podstawowym dobrem. Wystarczy spojrzeć na sytuację za wschodnią granicę. Wojna na Ukrainie odebrała mieszkańcom dom, majątek i inne dobra. Jednak nie tylko konflikt zbrojny jest przyczyną pogorszenia jakości życia. Swój udział odegrała pandemia COVID-19, przez co inflacja poszybowała w górę. Do tego kryzys klimatyczny i energetyczny dołożyły kolejną cegiełkę.

Festiwal dla każdego

Organizatorzy zapewniają, że wśród prawie 40 wydarzeń: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Z pewnością każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Nieważne czy mieli już do czynienia z designem, czy jest to ich pierwsze spotkanie z tym pojęciem. Jak twierdzi Andżelika Jabłońska, festiwal ma przede wszystkim wyzwolić kreatywność i motywować do twórczego działania. Co z pewnością się wydarzy podczas warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dzieci w bloku Kids Design będą mogły stworzyć własne opakowanie-kamień i porozmawiać o emocjach, co nas raduje, co nas obciąża. A także o tym, czy dobrostan w każdym przypadku jest dobry. Seniorzy na podstawie dyskusji o potrzebach, projektowaniu i zmianach, jakie zaszły, opracują kolaże o idealnych wspólnych przestrzeniach. Udział w całym festiwalu jest bezpłatny, jednak na warsztaty obowiązują zapisy.

Wykłady i wystawy

Inauguracją festiwalu będą wykłady i dyskusje z serii Poznań Design Talks. Odbędą się 3 panele dyskusyjne, w czasie których pojawi się aż 11 prelegentów. Tematem rozmów będzie dobrostan, czyli hasło tegorocznej edycji wydarzenia, w różnych aspektach: architekturze, designie i przestrzeni publicznej. Dyskusja będzie dotyczyła również relacji i dobrostanie w projektowaniu. Miejsce: Scena Nowa w Centrum Kultury Zamek.

W tym roku w ramach Poznań Design Festiwal zorganizowano osiem wystaw, w tym główna pt.: Laboratorium Dobrostanu. Kuratorka wernisażu — Agata Kiedrowicz — zadała pytanie projektantom i artystkom, a także sobie, „Co sprawia, że jesteśmy w dobrym stanie?”. Jednak Laboratorium Dobrostanu to nie tylko wystawa, ale również podcasty, spacery dźwiękowe i mapy myśli przedstawiające proces twórczy artystów. Miejsce: Stary Browar, Słodownia +1.

W ramach festiwalu uczniowie z akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Da Vinci stworzyli Projekt Dobrostan. Nie da się ukryć, że pandemia mocno wpłynęła na młodą część społeczeństwa, ograniczając ich wolność. Oprócz tego wojna na Ukrainie negatywnie odbiła się na stanie psychicznym, zwłaszcza nastolatków.

Jak tylko wybuchła wojna, postanowiłyśmy zrobić projekt, który będzie zachęcał Polaków do pomocy oraz podnosił na duchu i wspierał uchodźców z Ukrainy […] zaprojektowałyśmy pocieszające i rozweselające naklejki,
które potem nalepiano na jedzenie dla Ukrainek i Ukraińców – tłumaczą licealistki, współtwórczynie projektu.

Poznań Design Festiwal x Short Waves Festiwal

Jak co roku w ramach festiwalu designu, odbędzie się Short Talk, czyli dyskusja na podstawie filmu dokumentalnego „Ding”. Reżyserzy Pascale Egli i Aurelio Ghirardelli stworzyli 22-minutową produkcję w 2021 roku. Tematem rozmowy będą technologie, materiały i emocjach. Uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie: Jakie miejsce w naszym życiu zajmują dobra materialne? Spotkanie poprowadzi Joanna Baranowska, programerka Short Waves Festival i studentka psychologii.

Aby być na bieżąco, zachęcamy do odwiedzania social mediów festiwalu: Facebook, Instagram

Pełen program jest dostępny na stronie poznandesignfestiwal.pl.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/