Akademickie Podsumowanie Tygodnia #27

Informacje z Polski

Zmiany w szczepieniach 

Podczas czwartkowej konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień, Michał Dworczyk przedstawił nowe zmiany w szczepieniach przeciwko koronawirusowi. Dotyczą one wydłużenia czasu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Zapewnił, że decyzje rządowe są zgodne z zaleceniami producenta. Aktualne badania pokazują, że tego rodzaju działania można przeprowadzić bez uszczerbku dla skuteczności szczepionek. Natomiast według rekomendacji Rady Medycznej, ozdrowieńcy mają być szczepieni tylko jedną dawką 6 miesięcy po zakażeniu. Zmiany będą obowiązywać od przyszłego tygodnia.

Informacje z UAM

Era COVID-19

Wczoraj (4 marca) odbyła się konferencja naukowa Koła Naukowego Politologów i Dziennikarzy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM pod tytułem “Era COVID-19. Ocena działań decydentów politycznych na świecie podczas pandemii”. Wydarzenie transmitowano za pomocą platformy Zoom.

Na wydziałowej stronie internetowej czytamy, dlaczego KNPiD zdecydowało się na organizację takiej konferencji:

Obserwując otaczający nas świat i jego problemy, jako członkowie KNPiD nie możemy być obojętni na działania jakie są podejmowane przez przywódców politycznych. Sytuacja związana z pandemią jest idealnym momentem na podjęcie tego ważnego zagadnienia. 

Filozofia fizyki

Natomiast dziś połączono nauki ścisłe z zagadnieniami humanistycznymi podczas XVII Ogólnopolskiej Konferencji Filozofii Fizyki. Tegoroczna debata odbyła się pod hasłem “Fizyka XXI wieku i nowe wyzwania filozoficzne”. Organizatorem zaś był Wydział Filozoficzny i Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Patronat nad wydarzeniem objął Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Prelekcje można było śledzić zdalnie za pomocą platformy Teams.

Podczas konferencji swój wykład wygłosił Laureat Nagrody Specjalnej Polskiego Towarzystwa Fizycznego za rok 2020 – prof. Wojciech Nawrocki z Wydziału Fizyki UAM. Prelekcja nosiła tytuł “Rejestracja fal grawitacyjnych – wielki sukces nauki XXI wieku”. Poza uczonymi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ze swoimi tematami występowali także naukowcy m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Warszawskiej.

Tydzień z geomorfologią

Od poniedziałku do niedzieli potrwa Poznański Tydzień Geomorfologii. Samo wydarzenie zostało przewidziane w ramach dwóch sesji naukowych, które odbyły się online 2 i 4 marca. We wtorek skupiono się na temacie “Oblicza poznańskiej geomorfologii”, natomiast w czwartek na “Krajobrazach morfologicznych polskich geoparków”.

Imprezę zorganizowali: Instytut Geoekologii i Geoinformacji, Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich, Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej. Dzięki tej akcji chcieli spopularyzować wiedzę o różnorodności form terenu na świecie, uświadomić rolę geomorfologii w kształtowaniu krajobrazu oraz jej znaczeniu dla gospodarki i w życiu społeczeństwa.

Poznański Tydzień Geomorfologii wpisuje się w Międzynarodowy Tydzień Geomorfologii zainicjowany przez Międzynarodową Asocjację Geomorfologów.

Informacje z Poznania

Zwrot biletów

Teatr Polski w Poznaniu odwołuje wszystkie spektakle zaplanowane na weekend 5-7 marca (czyli “Nanę” oraz “EXTRAVAGANZĘ o władzy”). Powód? Zakażenie koronawirusem pracowników teatru. Na stronie internetowej placówki możemy przeczytać, że możliwy jest zwrot biletów do 31 marca bieżącego roku. Nie ma opcji zmiany terminu, ani przedłużenia terminu ważności biletów.  

Dyrekcja Teatru Polskiego, w razie wątpliwości co do biletów zakupionych w kasie albo dokonanych rezerwacji, prosi o kontakt z Biurem Obsługi Widzów drogą mailową () lub telefoniczną pod nr 517 891 308, 785 992 323.

Przypomninamy, że od 12 lutego, zgodnie z rozporządzeniem rządowym, otwarto kina, teatry, filharmonie, a także opery dla publiczności. Nastąpiło to w rygorze sanitarnym uwzględniającym zajętość 50 proc. miejsc na widowni, zakrywanie ust i nosa maseczką oraz zakaz konsumpcji.

Po więcej informacji zapraszamy na fanpage Meteor News.