Akademickie Podsumowanie Tygodnia #11

Informacje z kraju

Ostrzeżenie przed burzami z gradem w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w całym kraju mogą występować burze z gradem. Ostrzeżenia przed burzami z gradem nie dotyczą czterech powiatów województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy prognozują, że burze w towarzystwie gradu i silnego wiatru mogą występować od godzin przedpołudniowych do późnonocnych przez cały weekend. Według prognozy zagrożeń udostępnianej przez IMGW sytuacja się pogorszy. Jeszcze wczoraj zagrożenie było pierwszego stopnia, dzisiaj wzrasta do drugiego stopnia w województwach mazowieckim, lubelskim i zachodniopomorskim. 

Otwarcie kin sieci Multikino

Od dzisiaj wybrane kina w całej Polsce wznawiają swoją działalność. W Poznaniu otwarte zostaną:  Poznań 51, Poznań Stary Browar, Poznań Malta. We foyer kin sieci Multikino oraz w toaletach ulokowano stacje do dezynfekcji rąk, a obsługa multipleksów została wyposażona w przyłbice. Każde kino posiada specjalne oznakowania graficzne ułatwiające zachowanie dystansu między klientami w kolejkach do kas oraz materiały informacyjne przypominające o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa i higieny. W toaletach, które są na bieżąco sprzątane, znajdują się instrukcje dla klientów, dotyczące prawidłowego mycia rąk. Ponadto w salach kinowych regularnie będą dezynfekowane punkty częstego styku, jak klamki, podłokietniki i poręcze. W salach kinowych widzowie będą proszeni o zajmowanie miejsca wskazanego na bilecie z zachowaniem bezpiecznego odstępu. Obowiązek zachowania wolnego miejsca między osobami nie dotyczy opiekuna z dzieckiem poniżej 13 roku życia, opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz osób z jednego gospodarstwa domowego. Po zakończonym seansie klienci opuszczający salę kinową powinni postępować zgodnie z informacjami, które przekażą pracownicy kina lub stosować się do oznaczeń.

Informacje z UAMu

Tegoroczne stypendia im. dr. Jana Kulczyka wręczone! 

Wczoraj w Sali Lubrańskiego, odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka, najstarszego programu stypendialnego PPNT Fundacji UAM.  Stypendia przyznawane są studentom i doktorantom za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz Uniwersytetu.  Rekrutacja do programu stypendialnego rozpoczyna się na początku każdego roku akademickiego. Kandydaci ubiegający się o stypendium składają wniosek do dziekana wydziału UAM, na którym studiują. Lista tegorocznych stypendystów dostępna jest na stronie internetowej.

Stypendia pomostowe na rok akademicki 2020/2021

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu informuje o naborze do XIX edycji „Programu Stypendiów Pomostowych 2020/2021”. Program adresowany jest do maturzystów, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną w 2020 roku. Stypendium przyznawane jest na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych I stopnia lub jednolitych magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich. Nabór wniosków rozpocznie się 12 sierpnia 2020 r. i potrwa do 14 września 2020 r.

Zasady naboru, regulamin i inne informacje na temat stypendiów można znaleźć na stronie TUTAJ.

Informacje z Poznania

Od 1 lipca droższe bilety ZTM!

Obowiązywać będzie nowa taryfa biletowa w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM. Zmienią się m.in. ceny biletów jednorazowych, okresowych, opłaty z tPortmonetki, bilet Seniora oraz bilet dla członków rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci. Reformie ulegnie także cena za jednorazowe bilety czasowe. Nowością będzie bilet obowiązujący do 15 minut na strefę A+B+C+D w cenie 4 zł, który ma zastąpić obecny bilet do 10 minut za 3 zł. Wzrosną zarówno ceny biletów jednorazowych jak i czasowych biletów jednorazowych krótkookresowych. Wszystkie zmiany w cenniku dostępne są na stronie ztm.poznan.pl

Miasto Poznań laureatem konkursu “Zdrowy samorząd”

„Zdrowy Samorząd” jest konkursem organizowanym przez portale Rynek Zdrowia i Portal Samorządowy. Celem jest wyróżnienie samorządów, które realizują ciekawe i efektywne programy z zakresu zachowań prozdrowotnych, edukacji zdrowotnej czy profilaktyką wybranych chorób. W tym roku zgłoszono do rywalizacji 135 programów zdrowotnych, spośród których nominowano 30 najlepszych. W dalszym etapie wyłonieni zostali zwycięzcy. Statuetki przyznawano w trzech kategoriach – „Zdrowe Województwo” (cztery równorzędne nagrody) , „Zdrowy Powiat” i „Zdrowa Gmina” (po trzy równorzędne nagrody).

Miasto Poznań otrzymało nagrodę w kategorii „Zdrowa Gmina” za Punkt Profilaktyki Intymnej, który działa w stolicy Wielkopolski od 2018 roku. Nagrodę w swojej kategorii odebrał również samorząd województwa wielkopolskiego za „Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – Hej, słyszysz?”

To już wszystkie informacje w tym wydaniu Akademickiego Podsumowania Tygodnia, nagranie dostępne jest na Facebooku!