Kultura w czasach pandemii

Zamknięte teatry, galerie sztuki, muzea i wszystkie inne miejsca, w których kultura wysuwa się na pierwszy plan. To nowa rzeczywistość, z którą przyszło nam się zmierzyć. „Zostań w domu” – hasło, które stało się mantrą każdego człowieka. Wydawałoby się, że jedyną rozrywką byłby spacer po lesie, w którym możemy co najwyżej kontemplować przyrodę. Czyżby klasyczna forma ukulturalniania nie istniała? Nic bardziej mylnego. W tych niecodziennych czasach z pomocą przychodzą takie instytucje jak Teatr Muzyczny, Centrum Kultury Zamek, Biblioteka Raczyńskich, czy Muzeum Narodowe. Dzięki nim kultura jest na wyciagnięcie ręki.

Teatr Muzyczny

Działalność teatru opiera się teraz głównie na akcji #MakePeopleSmileAgain.

W ramach tego zaprasza na cykl spotkań live pt. Muzyczny od kuchni, które odbywają się w każdy wtorek i sobotę o 17:00. Gośćmi są soliści, którzy występują na deskach teatru. Do tej pory udział wzięli tacy artyści jak: Łukasz Kocur, Dagmara Rybak, Joanna Rybka, Bartosz Sołtysiak, Maciej Zaruski, Özgür Fenercioglu oraz Lucyna Winkiel. Półgodzinne spotkania, które prowadzi Paulina Andrzejewska-Damięcka to rozmowy z aktorami o ich ulubionych rolach, a także śpiew i po prostu wspólne spędzanie czasu.

Oprócz tego, na profilu Teatru Muzycznego na Facebooku w każdy piątek o 20:00 można odsłuchać live ścieżek dźwiękowych z musicali. Na ten moment udostępniono Jekyll & Hyde, Nine, Rodzinę Addamsów oraz Nie ma jak lata 20., lata 30., które byłe jednocześnie ostatnią transmisją. Teatr organizuje także czytanie.

W środy i poniedziałki o godzinie 10:00 soliści czytają fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Również najmłodsi znajdą coś dla siebie, ponieważ w soboty o godzinie 10 przedstawiane są bajki, a wszystko to na profilu teatru na facebooku

Centrum Kultury Zamek

Zdecydowanie jedną z największych atrakcji, które CK Zamek oferuje jest wirtualny spacer po wystawie „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Wernisaż miał miejsce 28.09.2017 – 21.01.2018 r. i przyciągnął ponad 118 000 odwiedzających. Mimo, że w wydarzeniu udział wzięło tyle osób, organizatorzy postanowili stworzyć możliwość dla tych, którym nie udało się dotrzeć na wystawę oraz dla tych, którzy pragnęli obejrzeć ją jeszcze raz.

Frida Kahlo, Autoportret jako Tehuana (Diego w moich myślach)


Na tym CK Zamek nie poprzestaje. Gdyby zdarzyło się, że ktoś znudzi się niezwykle oryginalnymi pracami Kahlo i Rivery, zawsze może przenieść się w świat impresjonistów i zatopić w twórczości Maneta, Pissarra, czy Renoira. Kolejną wystawą, którą można zwiedzić bez wychodzenia z domu jest „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni”.

Biblioteka Raczyńskich

Wydawałoby się, że w dobie Internetu mało kto sięga po papierowe woluminy. W życiu studenta jednak jest to główne źródło informacji. Nie samą nauką student żyje. Kryminały, romanse, poezja. Każdy zaczytuje się w czymś innym. Biblioteka Raczyńskich postanowiła wyjść naprzeciw głodnym wrażeń i nagrywa audiobooka z wybranymi przygodami Sherlocka Holmesa. Oprócz opowieści detektywistycznych udostępniane są również bajki dla dzieci i wiersze słynnych poetów, m.in. Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego Nagrania można znaleźć na Spotify oraz YouTube.

Biblioteka Raczyńskich zaprasza również do Wirtualnej Galerii Atanazego. Można tam obejrzeć takie wystawy jak: „Klasycy kryminału”, która przedstawia historię kryminałów oraz najsłynniejsze dzieła, czy „Poznań 2019 w obiektywie Tadeusza Bonieckiego”, w którym znajdują się zdjęcia ze spektakli teatralnych, wystaw, koncertów, czy takich wydarzeń jak Poznań Pride Week.

Biblioteka Raczyńskich

Muzeum Narodowe

„Nie przyszła góra do Mahometa, to Mahomet przyszedł do góry”. Ludzie nie mogą wejść do galerii, ale nikt nie powiedział, że dzieła nie można podziwiać w domu. To powiedzenie dobrze odzwierciedla aktualną działalność Muzeum Narodowego w Poznaniu. „Muzeum w czasach zarazy” to akcja, w ramach której na stronie na Facebooku Galeria udostępnia dzieła znajdujące się w muzeum. Wśród dzieł znalazły się prace takich artystów jak: Jacek Malczewski, Alfons Mucha, Albrecht Dürer czy Józef Wilkoń.


„Art’scape room” to kolejna propozycja Muzeum Narodowego. Zachęca do aktywności i rozwiązywania twórczych zadań. W czasach romantyzmu kontemplacja sztuki pozwalała uwolnić się od bólu. Domy, w których każdy powinien pozostać powoli mogą stawać się więzieniem. Galeria chce przynieść ulgę tym wszystkim, którzy nie mogą wychodzić i odwrócić ich uwagę. Do udostępnionego zdjęcia z kolekcji będzie dołączone zadanie lub zagadka. Muzeum zachęca do dzielenia się rozwiązaniami w komentarzach.

Podsumowanie

W czasach kwarantanny nie należy zapominać o istotnym elemencie naszego życia, jakim jest kultura. Wiele ciekawych wydarzeń i akcji można znaleźć pod hasztagiem #kulturanawynos czy #kulturawkwarantannie. Od krótkich filmików, w których śpiewają aktorzy z Teatru Muzycznego, po retransmisje spektakli w Teatrze Nowym. Kultura przenosi się w świat wirtualny. Nie zapominajmy o niej teraz, ani po zakończeniu kwarantanny, ponieważ bez nas – odwiedzających, wiele z tych miejsc może się zamknąć na zawsze.

Olga Kasperek