American Horror Story: Cult & Mr. Robot – Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 13.02.2017

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


Szczerze muszę Wam przyznać, że temat na tę audycję przyszedł razem ze snem, a dokładniej z koszmarem. Każdy z nas miewa jakieś koszmary, różne myśli go prześladują, czegoś się boi, a wręcz coś go przeraża. Jednym słowem każdy z nas ma jakieś fobie. Postanowiłem więc, że w tym tygodniu przyjrzymy się, w jaki sposób twórcy seriali postrzegają ten problem i jak go przedstawiają.

Zacząć chciałbym od 7 sezonu z serii American Horror Story: Cult. Poznajemy rodzinę, w której kobieta załamuje się po wygraniu przez Donalda Trumpa wyborów na prezydenta USA, a jej wszystkie fobie, które zwalczała przez całe życie, ponownie wracają. Strach przed klaunami, otworami, czy kolorami zaczną się tak nasilać, że wpłyną na jej rodzinę i co najważniejsze, na małego synka. Ludzie zaczną mówić, że kobieta oszalała, jednak serial będzie tak zrobiony, że nie będziemy pewni, czy to kobieta oszalała, czy ktoś ją wkręca.

Później przejdziemy do kolejnej produkcji jaką będzie Mr. Robot. Serial jest przykładem, że obraz zrobiony dla zapchania dziury w letniej ramówce, okazuje się być sukcesem i numerem jeden stacji. W tym wypadku poznamy postać, która będzie bała się ludzi, nie będzie chciała by ją dotykano, czy z nią rozmawiano. Duże skupiska ludzi będą udręką, a samotność będzie mu najbardziej doskwierać. Do tego także zaangażuje się w pracę hakerską i rozpęta naprawdę wielką rewolucję.

Premiera pilotażowego odcinka Kultu pod tytułem Election Night miała miejsce 5 września 2017 roku na kanale FOX. Twórcą tego sezonu, jaki i pozostałych z serii AHS jest Ryan Murphy, który stworzył także: Scream Queens, Bez skazy czy Glee. W pracy nad serialem Ryana wspomagał Brad Falchuk. Panowie uwielbiają szokować poprawnością polityczną, przełamywać tematy tabu i wszystko ubierać w kicz albo w strach. Albo strach i kicz łączyć ze sobą. W siódmym sezonie twórcy poszli o krok dalej i postanowili wejść w głowy widzów. Odkryli całkiem nowe strachy, fobie, dzięki czemu udało im się stworzyć KULT. Reżyserem pilota jest Bradley Buecker, a główne role zagrali: Sarah Paulson (jako: Ally Mayfair-Richards), Evan Peters (jako Kai Anderson), Billie Lourd (jako Winter Anderson), Leslie Grossman (jako Meadow Wilton) i Billy Eichner (jako Harrison Wilton).

Pierwszy odcinek serialu Mr. Robot eps1.0_hellofriend.mov zadebiutował 24 czerwca 2015 roku i rozpoczął się słowami:

Witaj przyjacielu? Dać Ci imię? Istniejesz tylko w mojej głowie? Nie jesteś rzeczywisty. Wielki spisek, sekretna grupa rządzi światem, ale nikt ich nie zna. Bezprawnie odgrywają Boga i chyba mnie śledzą.

Twórcą produkcji Mr. Robot jest Sam Esmail, 40 letni scenarzysta, który wcześniej pracował także przy filmie Kometa. Coraz częściej możemy spotkać się z tym, że ludzie wolą rozmawiać w internecie niż w rzeczywistości. O wiele łatwiej jest nam istnieć w cyberprzestrzeni, bo tam jesteśmy anonimowi, możemy pozwolić sobie na więcej, a jak się zagalopujemy, to możemy usunąć konto i założyć nowe. Nasz bohater nas przed tym przestrzega i co więcej chce nas uratować przed apokalipsą, która zbliża się do nas poprzez takie urządzenia jak np. telefon czy laptop. Niels Arden Oplev, duński reżyser zajął się wyreżyserowaniem pilotażowego odcinka. Wcześniej pracował przy takich produkcjach jak: Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Czas zemsty, Pod Kopułą czy Odrębne światy. W obsadzie możecie zobaczyć takie nazwiska jak: Rami Malek (jako Elliot Elderson) czy Portia Doubleday (jako Angela Moss).