Zmiany tras tramwajowych w Poznaniu od 13 maja

Od kilku dni wiedzieliśmy, że tramwaje wracają na trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. 26 kwietnia dowiedzieliśmy się natomiast, że tramwajem przejedziemy również przez Fredry czy Plac Wielkopolski, dzięki czemu łatwiej będzie się podróżowało ze wschodu na zachód. Po 9 miesiącach ciągłych remontów w końcu pojawiło się światełko w tunelu. 13 maja 2023 roku nastąpią kluczowe zmiany tras tramwajowych w Poznaniu. Co dokładnie się zmieni? Szczegóły poniżej.

T12 odchodzi w zapomnienie…

tramwaj na wiadukcie trasy PST
źródło: facebook.com

T12. Jedno słowo, które wyraża więcej niż tysiąc słów. Często opóźnione, przepełnione, niekiedy wcale nie przyjeżdżało. Na szczęście koszmar studentów z Moraska niedługo się zakończy, bowiem od 13 maja znów zajedziemy tramwajem na Osiedle Sobieskiego.

Na swoje trasy sprzed remontu powrócą dwunastka (Starołęka PKM – Osiedle Sobieskiego); czternastka (Górczyn PKM – Osiedle Sobieskiego) oraz piętnastka (Budziszyńska – Osiedle Sobieskiego). Z centrum dojazd na poznańskie Piątkowo nie będzie jednak tak łatwy. W obliczu remontu Trasy Kórnickiej linia tramwajowa 16 zostanie uruchomiona na odcinku Os. Sobieskiego – Al. Marcinkowskiego (przystanek na ul. Piekary). O ok. 200 m dalej oddalony będzie przystanek linii tramwajowej 13 kursującej na odcinku Al. Marcinkowskiego – Starołęka PKM, przez przystanki Wrocławska, Politechnika, Kórnicka i Rondo Rataje.

Na trasę PST powróci również nocna linia tramwajowa. W wyniku zmian tras tramwajowych linia nr 201 kursować będzie tylko w noce weekendowe (tj. z pt. na sob. i z sob. na niedz.) na odcinku Os. Sobieskiego – Zawady.

Zmiany tras tramwajowych w centrum Poznania

prezydent Jacek Jaśkowiak o otwarciu centrum miasta
źródło: facebook.com

Otwarcie trasy tramwajowej przy poznańskim Okrąglaku równoznaczne jest z kolejnymi zmianami. 13 maja na swoją trasę wróci linia tramwajowa 8, kursując na trasie Miłostowo – Górczyn PKM. Przywrócone zostanie kursowanie linii tramwajowej 17 na odcinku Zawady – Ogrody. Dodatkowo otwartą trasą skierowana zostanie siódemka. Kursować będzie między pętlami Połabską i Ogrodami, przez Most Teatralny, Fredry, Rondo Śródka, Rondo Rataje, Rondo Starołęka i Rondo Jeziorańskiego. Zawieszona zostanie natomiast wahadłowa linia tramwajowa nr 98.

W obrębie ronda Śródka zmienią się również trasy linii autobusowych. Linia nr 163 zostanie z powrotem skierowana do pętli Garbary PKM, natomiast linia nr 183 nie będzie kursować przez Małe Garbary i Wilczak (wróci na trasę sprzed remontu przez ul. Hlonda). Linia nr 176 nie będzie wykonywała specjalnych kursów przez przystanek Serbska.

Dodatkowo zmiany tras tramwajowych w Poznaniu obejmą linie tramwajowe nr 3 i 6. Trójka kursować będzie na trasie Budziszyńska – Błażeja. Szóstka natomiast kursować będzie dwukrotnie rzadziej (tj. w godzinach szczytu co 10 min i w weekendy co 20 min). W kierunku Piątkowskiej kursować będzie tylko jedenastka.

Gdzie nadal nie pojedziemy tramwajem?

Remonty w Poznaniu powoli dobiegają końca, jednakże nie wszystkie trasy zostaną od razu otwarte. Aktualnie trwają prace na Trasie Kórnickiej między przystankiem Kórnicka a Osiedle Lecha oraz na Placu Wolności (tramwaje dojeżdżają do przystanku Marcinkowskiego).

Zmiany w pigułce

Schemat tras tramwajowych od 13 maja 2023 roku:
KLIKNIJ, ABY WYŚWIETLIĆ
Źródło: ztm.poznan.pl

Od 13 maja na poznańskie torowiska wyjadą po przerwie linie tramwajowe nr 16 oraz 17. Zmienione zostaną trasy linii tramwajowych nr 3,6 i 7. Na swoje trasy wrócą linie tramwajowe nr 8,12,14 oraz 15. W komunikacji autobusowej natomiast linie autobusowe nr 163 i 183 powrócą na stałe trasy. Zmiany te z pewnością ułatwią nam wszystkim poruszanie się po mieście, jednakże nadal czekamy na zakończenie wszystkich prowadzonych remontów w mieście.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/