„W pogoni za książką” – 18

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski
21.05.2019r. 

 

Źródło: lubimyczytac.pl/

„Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobar

„Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobara to opowieść inspirowana prawdziwą historią Niemki -Helene Hannemann, która dobrowolnie zgodziła się przenieść do obozu koncentracyjnego wraz z mężem Cyganem i pięciorgiem dzieci. Jej heroiczna decyzja to potwierdzenie wielkiej miłości matki, która za swoimi dziećmi gotowa jest pójść nawet do piekła.

Mario Escobar przedstawia czytelnikowi kobietę o niezwykłej determinacji i sile walki o przetrwanie w miejscu, gdzie śmierć i ból to codzienność. Helene będąc pielęgniarką, dostaje od doktora Mengele szanse na prowadzenie przedszkola. Pomysł wydaje się nierealny, jednak z pomocą lekarza udaje się jej go zrealizować.

Przedszkole jest nadzieją na przetrwanie dla niej i jej dzieci. Ponadto jest także oazą dla wszystkich małych więźniów, którzy mogą tam choć na chwilę zapomnieć o brutalnej rzeczywistości. Względna stabilność nie trwa długo. Obozowe przedszkole to nadal część więzienna Auschwitz, gdzie życie Cyganów nie ma żadnego znaczenia dla nazistów.

 

Jak zakończy się pobyt Helene w obozie i czy tej rodzinie uda się dotrwać do wyzwolenia? O dramatach obozowej codzienności i nieustannej walce dowiecie się, sięgając do „Kołysanki z Auschwitz”.

 

Źródło: http://lubimyczytac.pl/

„World War Z” – Max Brooks 

„World War Z” autorstwa Maxa Brooksa przedstawia realia wojny, jakiej jeszcze nie było. Niektórzy nazywają ją Pierwszą Wojną Z, jednakże to by sugerowało, że będą kolejne, a tego nikt nie chce. Wojna zombie na kartach tej historii opanowała cały świat. Nikt nie był na to przygotowany, a jednak każdy musiał się z tym zmierzyć. Po tym już nic nie było takie samo.

Max Brooks nie tworzy kolejnego wojennego raportu. Historia zostaje opowiedziana przez jej świadków, uczestników największej wojny, jaka kiedykolwiek miała miejsce. Jest przepełniona emocjami, różnymi poglądami i spojrzeniami na świat. Przedstawiona w każdym stadium rozwoju wojna — od pierwszego zakażenia, poprzez Wielką Panikę, aż do niezbyt szczęśliwego zakończenia — daje jej pełny obraz i wymiar.

Na każdej stronie widoczna jest ogromna praca, jaką autor włożył w napisanie tej książki. Przedstawił tę wojną z perspektywy uczestników, jednak nie potraktował ich jako zbitej masy, ale jako obywateli różnych państw. Dodatkowo przygotował dokładne podłoże geograficzne, strategie i posunięcia władz najbardziej znaczących państw świata.

 

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem teorii o zombie, czy też nie, ten reportaż jest przykładem świetnej literatury. Wciągnie cię w swój świat na wiele godzin oraz skłoni do przemyśleń nad ludzką naturą i naturą wojny. Nie zawiedziesz się!