Semestralna rekrutacja na Buddy

To ostatni moment, żeby wziąć udział w rekrutacji na opiekuna/ opiekunkę studentów i studentek zza granicy. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Martą Winkler, nową koordynatorką grupy Social Inclusion.

Czym jest projekt buddy?

Jest to projekt, którego celem jest niesienie pomocy studentom zagranicznym odbywającym wymianę w Polsce w ramach programów wymiany międzynarodowej typu Erasmus+ oraz umów bilateralnych, poprzez przydzielenie im opiekuna – polskiego studenta.

Co zainspirowało do jego stworzenia? 

Często przyjazd na Erasmusa, jest pierwszą i tak poważną podróżą dla studentów. Muszą odnaleźć się w innym kraju bez znajomych i rodziny. Inne tradycje, zachowania, kultura, panie w urzędzie, które nie zawsze posługują się językiem angielskim. Trudności pojawiają się na każdym kroku, a przydzielenie osoby, która posługuje się językiem oraz zna, np. system aplikacji do akademika, może dużo pomóc w takim natłoku różnych formalności. Inną inspiracją jest sama kwintesencja istnienia ESN-u w myśl zasady #studentshelpingstudents. To między innymi  zainspirowało ESN do stworzenia projektu Buddy, który możecie znać również pod nazwą Mentor. 

Na czym polegają obowiązki Buddy?

Buddies mają za zadanie skontaktować się z przydzielonym Erasmusem, odebrać ich z lotniska bądź też dworca kolejowego (jeżeli nie będzie ciebie wtedy na miejscu, istnieje grupa przeznaczona dla Buddies, gdzie można poprosić kogoś o odebranie!). Do innych obowiązków należy też pomoc przy zameldowaniu w akademiku, zaprowadzenie do Działu Współpracy z Zagranicą oraz do koordynatora wydziałowego programu Erasmus. Pomoc w założeniu karty PEKA oraz konta bankowego. Oprowadzenie po mieście,  pokazanie jego unikalność i mało znanych miejsca, które najczęściej znają tylko miejscowi. Najogólniej mówiąc pomoc przy szeroko rozumianej integracji w nowym otoczeniu. 

Do kogo skierowane jest wydarzenie?

Jest ono skierowane do studentów oraz absolwentów uczelni wyższej. Jedyne wymagania to chęć pomocy innym oraz pobyt w Poznaniu w semestrze zimowym! [można wybrać czy chce się być Buddy jedynie na semestr zimowy (na letni będzie kolejna rekrutacja w okolicach lutego) lub też na cały rok.

W jaki sposób można zostać opiekunem zagranicznego studenta?  

Zostanie opiekunem jest bardzo proste! Wystarczy wejść na nasze wydarzenie na Facebooku w opisie znajduje się formularz, który należy wypełnić. Potem uzbroić się jedynie w cierpliwość i oczekiwać maila z kontaktem do swojego Erasmusa.

Co osoba biorąca udział w wydarzeniu otrzymuje w ramach pełnionych obowiązków?

Udział w programie to wspaniała okazja do zawierania nowych, międzynarodowych znajomości i przyjaźni, które często owocują wieloma wspaniałymi podróżami po całym świecie. To również poznanie kultury i obyczajów innych narodowości, a przede wszystkim możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Bycie Buddy upoważnia także do zakupu ESNcarda – karty, dzięki której ma się zniżki u naszych partnerów (najwięksi to m.in. Ryanair czy Flixbus), a także jest to osiągnięcie punktowane na UAM przy aplikowaniu o Stypendium Społecznika.