2. Zaniemyski Dzień Podróżnika

Marzysz o podróżowaniu po najróżniejszych zakątkach świata, lecz nie wiesz jak zacząć? Chcesz poznać ciekawe historie z wypraw? Lubisz brać udział w festiwalach i angażować się w akcje organizowane przez swoją społeczność? Albo po prostu pragniesz przeżyć ciekawy weekend? Odpowiedzią na te pytania jest 2. Zaniemyski Dzień Podróżnika. A w poniższej rozmowie z Jędrzejem Józefowiczem możesz dowiedzieć się kilku ciekawych informacji o tym wydarzeniu.

W tym roku zorganizowany zostanie już 2. Zaniemyski Dzień Podróżnika, czym ta edycja będzie różniła się od poprzedniej?

Przede wszystkim lokalizacją. Pierwsza edycja Zaniemyskiego Dnia Podróżnika odbyła się w marcu 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaniemyślu. Druga edycja również miała odbyć się w marcu, w  Ośrodku Kultury, ale niestety plany tydzień przed wydarzeniem pokrzyżowała pandemia koronawirusa, zamykając wszelkie instytucje kultury.

W tym roku festiwal odbędzie się na urokliwej i znanej Wyspie Edwarda w Zaniemyślu. Cieszy mnie fakt, że nasze poprzednie działania zostały zauważone i docenione, ponieważ Zaniemyski Dzień Podróżnika będzie częścią innego wydarzenia. Festiwal organizowany jest w ramach 42. edycji Zaniemyskich Bitew Morskich. W każdy weekend lipca na mieszkańców powiatu średzkiego będą czekać różne atrakcje. W sobotę 24 lipca m.in. właśnie 2. Zaniemyski Dzień Podróżnika.

To, co wyróżnia tę edycję od tej z 2019 to cel charytatywny. Kiedy 2. edycja miała odbyć się w 2020 roku, pomyślałem, że oprócz podróżniczych opowieści wypadałoby zrobić coś więcej. Założyłem grupę z licytacjami i ogłosiłem, że 2. edycja będzie poświęcona Filipowi i Grzesiowi – podopiecznym Fundacji Pomagosie, z którą nawiązałem współpracę. W tym roku chcę to kontynuować. Na Wyspie podczas wydarzenia będą zbierane przez wolontariuszy pieniądze dla chłopców. Chcę również na nowo rozruszać grupę.

Czy pandemiczna rzeczywistość wpłynęła na organizację wydarzenia?

Wpłynęła w ten sposób, że w tym roku miała być już 3. edycja festiwalu, a będzie 2.

Do kogo skierowany jest Dzień Podróżnika? Kto powinien zwrócić na nie uwagę? Czy powinni to być tylko podróżnicy?

Do każdego. Wydarzenie nie ma żadnych ograniczeń. Dla mnie szczególnie ważne jest by przyszły osoby, które marzą o podróżowaniu lub organizacji wypraw, ale do tej pory coś je blokowało. Brak czasu, obowiązki, praca, rodzina, brak pieniędzy czy odwagi, by wyjść z domu, wyjechać w nieznane. Zaproszeni przeze mnie prelegenci na co dzień zajmują się różnymi sprawami. Mają rodzinę, dzieci, pracę, obowiązki, a mimo to spełniają swoje marzenia. Chciałbym by po wydarzeniu, choć jedna osoba pomyślała skoro oni mogą to ja również!. Oczywiście dla doświadczonej publiczności miejsce także się znajdzie. Od dziecka jeżdżę po Polsce i Europie, zorganizowałem również 2-3 poważniejsze wyjazdy/wyprawy, a mimo to uwielbiam jeździć na podróżnicze wydarzenia. Słuchanie innych podróżników, często o wiele bardziej doświadczonych motywuje mnie. Sprawia, że ja również tak chcę, jak oni wyjeżdżać, coraz dalej i coraz odważniej. Ich historie pokazują mi, że naprawdę warto marzyć, wyznaczać cele i je realizować.

Jakie są przewidziane atrakcje dla wszystkich zainteresowanych?

Sam festiwal potrwa od 15:00 do 20:00. Po każdej z prezentacji prelegent zada publiczności dwa pytania na temat podróży, o której wcześniej usłyszeli. Kto pierwszy się zgłosi i odpowie prawidłowo, otrzyma nagrodę. Tak jak wcześniej wspominałem, 2. Zaniemyski Dzień Podróżnika odbędzie się w ramach Zaniemyskich Bitew Morskich, dlatego tego dnia będą również atrakcje przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaniemyślu. Nad Jeziorem Raczyńskim o 5:30 rozpocznie się Turniej Wędkarski. W Amfiteatrze przy plaży od 10:00 do 20:00 będzie strefa dla dzieci i Zlot Foodtrucków. Od 19:00 do 22:00 loty balonem, a na koniec pokaz fireshow.

W jaki sposób można zachęcić naszych odbiorców do wzięcia udziału w tym festiwalu?

Zaniemyśl to piękna i cicha miejscowość, idealna na weekend. Blisko do niej z Poznania, Kórnika, Środy Wielkopolskiej. Można tu spędzić czas w różnorodny sposób, na przykład: wynająć nocleg, przejechać się rowerami przez lasy i nie tylko, wynająć kajak, poleżeć na plaży, dobrze zjeść, a po wszystkim na 15:00 przyjść na 2. Zaniemyski Dzień Podróżnika, którego lokalizacja to prawdziwa petarda, a i jej dzieje zainteresują niejednego.

Gdzie można śledzić Waszą działalność?

Zaniemyski Dzień Podróżnika można śledzić na Facebooku i Instagramie:

A tegoroczną edycję Zaniemyskich Bitew Morskich można znaleźć na Facebooku:

Katarzyna Idzik