Protest przed starym budynkiem Dworca Głównego. Będą zmiany?

19 września o godzinie 13:00 na Dworcu Głównym w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa w sprawie renowacji głównego budynku dworca. Poseł Franek Sterczewski oraz przedstawiciele różnych rad osiedli zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta stolicy Wielkopolski Jacka Jaśkowiaka oraz do władz PKP S.A. o zmianę decyzji i przeprowadzenie konkursu architektonicznego.

Protestujący przed budynkiem dworca głównego, trzymający kartony z napisem "oddajcie dworzec".

Na początku września władze miasta Poznania oraz PKP zrezygnowały z przeprowadzenia  konkursu architektonicznego dotyczącego projektu nowego budynku dworca. Polski aktywista miejski i polityk Franek Sterczewski wyraził swoje niezadowolenie w związku z podjętą decyzją.     

To jest w mojej ocenie skandal i tak być nie może. Od lat czekamy na normalny dworzec. Apelujemy do wszystkich decydentów o podjęcie natychmiastowych działań.

podkreślił Franek Sterczewski

Poseł również poinformował, że na stronie naszademokracja.pl zamieścił petycję, w której argumentuje, dlaczego obecny budynek należy zmodernizować.

Od wielu lat Poznań nie ma budynku dworca z prawdziwego zdarzenia. Nie jest nim tzw. chlebak, który niedawno obchodził swoje dziesiąte urodziny, ani stary, zabytkowy budynek, który od lat stoi pusty i czeka na porządną rewitalizację, bo tylko ona jest nadzieją na przywrócenie logiki i funkcjonalności komunikacyjnego serca Poznania i Wielkopolski. Mimo iż jest to jeden z najważniejszych dworców w Polsce, z którego rocznie korzystają ok. 22 miliony osób, to cały czas przez decydentów traktowany jest jak kukułcze jajo.

komentuje poseł

Dworzec musi stać się ikoną

Podczas konferencji wypowiedzieli się także przedstawiciele rad niektórych osiedli w Poznaniu. Głos zabrała m.in. przewodnicząca rady osiedla Wilda — Dorota Bonk-Hammermeister. Radna  zwróciła uwagę na wpływ, jaki może wywrzeć aktualny stan dworca na nową dzielnicę Poznania — Wolne Tory.

Dworzec ma być „bramą” zachęcającą do zwiedzania nowej dzielnicy. Nie zgadzamy się na bylejakość, jakiej świadkami jesteśmy obecnie. Chcemy, aby Wolne Tory stały się ikonicznym miejscem dla Poznania, dlatego dworzec musi stać się ikoną.

podkreślała Dorota Bonk-Hammermeister

Kolejne posiedzenie zespołu parlamentarnego w sprawie Dworca Głównego odbędzie się za tydzień (26 września) o godzinie 12:00 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

PAWEŁ ZAWADZIŃSKI

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> meteor.amu.edu.pl/programy/smm/