Halloween – niebezpieczny zabobon czy słodki czas zabaw?

Liście za oknem, upiorne ozdoby, dynie przed domem… Te, i wiele innych akcentów, wskazuje tylko na jedno – zbliża się Halloween! Mimo, że prawie każdy słyszał o tym święcie, nie każdy jednak wie skąd się ono wzięło i co tak właściwie oznacza. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, nic straconego! W tym artykule dowiesz się m.in. skąd pochodzi nazwa ,,Halloween”, w jaki sposób i kiedy święto jest  obchodzone oraz poznasz jego historię.

źródło: pixabay.com

Amerykańskie święto duchów

Halloween obchodzimy dzień przed Wszystkimi Świętymi, czyli 31 października. Stąd też pochodzi nazwa wydarzenia, bowiem jest to skrót od „All Hallow’s Evening ”, co oznacza ,,Wigilia Wszystkich Świętych”. Dzień ten jest nazywany ,,amerykańskim wymysłem”, ponieważ to właśnie tam ludzie najhuczniej go obchodzą. Mimo to, m.in. Kanada, Irlandia czy Anglia, nie odstają ze świętowaniem i równie efektownie ozdabiają swoje domy czy, tworzą upiorne stroje.

Pogański zwyczaj?

Mówi się, iż Halloween jest pogańskim zwyczajem. Ile jest w tym prawdy?
Dzień ten sięga dawnej tradycji Celtów, czyli osób, które p.n.e. zamieszkiwały tereny dzisiejszej Irlandii, Szkocji, Anglii, północnej Francji i Walii. Święto zwane Samhain, Celtowie obchodzili w nocy z 31 października na 1 listopada. Uważali, że to właśnie wtedy zaciera się granica między światem zmarłych oraz światem żywych osób. Z racji tego, iż była to możliwość zejścia na ziemię także tych złych duchów, ludzie przebierali się w kostiumy oraz zakładali straszne maski, by zyskać przychylność upiornych dusz.  

Celtowie czas ten uznawali za wyjątkowy, ponieważ wraz z zakończeniem zbierania plonów, co było porównywane przez nich do śmierci, kończył się także ówczesny rok. Nie brakło zatem mitycznych opowieści straszących ludność konsekwencjami zejścia na ziemie upiornych duchów. Kostiumy oraz maski były nieodłącznym elementem tamtego czasu, a tym samym początkiem świętowania Halloween.

źródło: pixabay.com

Czy w Polsce można obchodzić Halloween?

Wiele świąt, m.in. Walentynki, czy wspomniane Halloween pochodzi z zachodu, jednak czy wszystkie obchodzimy tak samo, jak u pomysłodawców? Cóż, z Walentynkami nie ma większych sporów kulturowych bądź religijnych. Wydaje się być tak samo skomercjalizowanym świętem w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli jednak chodzi o obchodzenie Halloween w naszym kraju, sytuacja wygląda trochę inaczej. W Polsce (kraju katolickim), święto to jest obchodzone od lat 90, jednak wzbudza pewne kontrowersje .Związane  są one chociażby z religią oraz z tym, że Halloween ma miejsce przed tak ważnymi dla nas świętami, jak Dzień Wszystkich Świętych czy Dzień Zadusznych. Mimo to, nie brakuje zwolenników obchodzenia tego dnia. Z roku na rok coraz więcej dzieci puka do naszych drzwi, wymawiając z uśmiechem sentencję: ,,cukierek albo psikus”, a także coraz więcej osób ma przygotowane słodycze, którymi obdarowuje przychodniów.

Halloween w różnych krajach

Kiedy myślimy o Halloween, mamy przed oczami dynie, upiorne ozdoby, straszne kostiumy oraz wiele słodyczy. Świętowanie Halloween w każdym kraju wygląda podobnie, jednak zdarzają się małe zmiany bądź dodatki, które są charakterystyczne dla danego miejsca.

Szwajcaria
W Szwajcarii święto to obchodzi się z mniejszym entuzjazmem, m.in. dlatego, że w tym okresie czasu Szwajcarzy na południu kraju obchodzą również swoje święto zmarłych, które trwa tydzień. Na początku listopada pieczą oni także twarde ciasteczka, o tajemniczej nazwie ,,Bones to bite”.

Szkocja
Tradycją Szkotów w Halloween jest coroczne wróżenie ze skórki jabłka. Wycinają oni bowiem jak najdłuższe kawałki obierek i rzucają je za siebie przez ramię. Wierzą, że litera, która najbardziej przypomina kształt obierki, będzie pierwszą literą imienia przyszłego wybranka.

Niemcy
W Niemczech, podobnie jak w Polsce, wiele osób jest przeciwnych temu zwyczajowi, jednak od 25 lat coraz więcej ludzi je obchodzi. To właśnie „Süß oder saueres!” słychać od osób, które przyszły by zebrać słodycze. Oprócz, możnaby rzec, tradycyjnego obchodzenia Halloween, w Niemczech króluje tradycja festiwalów dyni, które są także okazją do świętowania nadejścia jesieni.

Wielka Brytania, Ameryka Północna
Ciekawą tradycją obchodzoną w niektórych miastach Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej jest tzw. Mroczne lustro. Chodzi o to, by w halloweenową noc spojrzeć w ciemnym pokoju w zwierciadło, by zobaczyć za sobą przyszłą żonę lub męża.

źródło: pixabay.com

Słodki biznes

Zaraz po Bożym Narodzeniu, Halloween można uznać za jedno z najbardziej skomercjalizowanych świąt w USA. Wg Amerykańskiej Krajowej Federacji Handlu Detalicznego (NRF) z roku na rok wydatki na kostiumy, przyjęcia czy dekoracje są coraz większe. Rekord został pobity w zeszłym roku z kwotą równą 10,1 mld USD, jednak na ten rok szacuje się wydatki o 500 mln USD wyższe. Według NRF, każdy z uczestników obchodów Halloween wyda średnio 100 USD na wspomniane wydatki, co jest najwyższą kwotą w historii.

Niewątpliwie Halloween jest zarówno jednym z najsłodszych, jak i najbardziej upiornych dni w roku. Jeśli przejawiacie lęk wobec tego święta, prawdopodobnie cierpicie na Samhainofobię, czyli lęk przed Halloween. Jeżeli jednak jesteście jednymi z tych osób, które obchodzą lub chcą świętować ten dzień, jest to idealna okazja by uruchomić swoją kreatywność zarówno przy dekorowaniu domu, jak i projektowaniu upiornych strojów. Przede wszystkim jednak, jest to czas zabawy oraz pozwolenia sobie na zjedzenie ogromnej ilości słodyczy bez wyrzutów sumienia. Według danych statystycznych, ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem przeciętny Amerykanin zjada aż 1,5 kg słodyczy tego dnia!

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –>  https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/